A pécsi MSZP-sek szeretnének változtatni a pártjuk politikáján, vezetésén és szövetségi rendszerén. Új miniszterelnököt javasolnak és hiteles baloldaliságot. Az SZDSZ pedig utazzon a saját hajóján! A polgári elveket valló olvasónak nincs tennivalója az ügyben, de talán érdemes megismernie, mit indított el a másik oldalon a márciusi népszavazás. A levelet Komáromi István, a szocialista párt Pécs Mecsek-Nyugat Alapszervezetének titkára küldte az MSZP Országos Választmánya részére, s azt kérte, hogy olvassák fel a grémium április 11-i ülésén.

Komáromi István levele arról szólt, hogy egyrészt teljes tisztújításra van szükség a pártban, másrészt viszont szét kell választani a miniszterelnöki és a pártelnöki posztot. Csoda-e, ha az MSZP Országos Választmányának vezetői úgy nyilatkoztak, hogy a levelet nem kapták meg, így azt felolvasni sem tudják.

Komáromi István már tavaly szeptemberben megírta egy többoldalas feljegyzésben a párt életével, belső szerkezetével kapcsolatos észrevételeit és figyelmeztetéseit az MSZP pécsi és Baranya megyei vezetésének. A párt alapszabálya szerint 30 napon belül választ kellett volna kapnia, de mind a mai napig nem kapott semmit.

Tasnádi Péter, az MSZP Baranya megyei elnöke, Pécs polgármestere és Tóth Bertalan, a párt városi elnöke, Pécs alpolgármestere éles hangú nyilatkozatban határolódott el a maga és minden helyi pártszervezet nevében Komáromi Istvántól. Levelét nem a tagság véleményének, hanem egyéni akciónak nevezték. Kifogásolják, hogy Komáromi nem tartotta be a szolgálati utat, azaz rögtön az Országos Választmányhoz küldte a levelet. Amúgy a két vezető következetesen hallgat az ügyben, akár az országos vezetés. Egyéni akcióról egyébként eleve nem lehetett szó. Az Országos Választmánynak írt levelet ugyanis mindjárt ketten, egyik alapszervezeti társával közösen írta alá Komáromi István. És állítja, tudna róla, ha a kezdeményezésével kapcsolatosan bármiféle szavazást vagy közvélemény-kutatást rendezett volna a városi és a megyei pártvezetés.

De nem történt ilyen. Akkor pedig milyen alapon állítják, hogy nem támogatja őt senki, kérdez vissza.

Tény, amíg az egyik pécsi presszóban beszélgetünk vele, állandó mobilhívások, időpontkérések zavarnak bennünket. Mondja, még a Miniszterelnöki Hivatalból is segítik.

Kóka tíz százaléka

Komáromi István levelében az a kellemetlen a pártvezetés szempontjából, hogy nemcsak az MSZP politikáján akar változtatni, de fenekestül felforgatná a pártot is. Szerinte olyan miniszterelnökre van szükség, aki hiteles, akit elfogad az ország közvéleményének döntő része. Ő Gráf József mezőgazdasági minisztert javasolja erre a posztra. Mert Gráf kitűnő problémamegoldó képességgel rendelkezik, jól kezeli a konfliktusokat, példa erre az is, ahogy több ízben tárgyalt a tiltakozó gazdákkal. Higgadtságával pedig még az ellenzéket is képes lenne megnyerni nagy nemzeti kérdések rendezéséhez, mondja az agrárminiszterről Komáromi. Javaslatai között szerepel az SZDSZ-szel való szakítás is.

– Már csak azért is, mert Kóka tízszázalékos pártot ígért, hát megcsinálta, csak nem az SZDSZ-ből, hanem az MSZP-ből – teszi hozzá Komáromi István, aki szerint a „hazafiasság, őszinteség, szolidaritás” hármas jelszavával kell működnie az MSZP-nek, ezeket az SZDSZ pedig zsigerből visszautasítja.

Sipos József történész, az MSZP Társadalompolitikai Tagozatának ügyvivője üdvözli Komáromi István levelét és kezdeményezését. Szerinte az MSZP-tagság többsége is örül az SZDSZ-szel alkotott kormánykoalíció felbomlásának. Sipos szerint ez így együtt fontos változásokat ígér a szocialista párt számára, megteremtődik az esélye annak, hogy az MSZP hitelesebb baloldali politikát folytasson. Juhász István öt éven át volt az MSZP városi elnöke, ma a pécsi közgyűlés szocialista frakciójának tagja.

– A szabad demokraták minden szinten ugyanazt teszik, azaz a politikai közreműködésükből üzleti profitot csinálnak. Inkább az ellenzéknek kellene nagyobb terepet biztosítani a döntésekben – fűzi hozzá –, de elvárni tőle az ezzel járó felelősséget is. Pécsett és országosan egyaránt.

Nem kell sokáig várni a hívogató szavakra. Pánik szüli, vagy meggyőződés? Juhász István úgy véli, a nagykoalíció lenne a megoldás. Egy különös elmélettel is előáll, merthogy minden pártban vannak hülyék és okos emberek.

– Egyszer az okos emberekből kellene pártot csinálni, s akkor nem két Magyarországot ismerne az EU sem, hanem egyet. Orbánt azonban el kell felejteni, Kókával együtt – legyint Juhász István.

Egy sor a jegyzetfüzetbe: kedvelt technika ma a baloldalon Orbán Viktor összemosása a bukott Gyurcsány–Kóka párossal.

Megszólal a lobbi

A pécsi MSZP-sek szerint is sok múlik azon, milyen új kormányprogramot hirdet május 1-jén Gyurcsány Ferenc. Azaz bedől-e a bankárlobbinak. Békesi László egykori szocialista pénzügyminiszter, aki most Gyurcsány jó barátjának nevezi magát, a reformok folytatására s további kemény megszorításokra próbálja rávenni Gyurcsány Ferencet. Simor András jegybankelnök is ugyanezt teszi, nem beszélve Bokros Lajosról. Gyurcsány viszont bizonytalan, Békesi szerint meg akarja tartani a hatalmat 2010-ben is, ezért „bársonyosítaná” a reformokat. Noha ez Magyarország leszakadásához vezet. Sipos József szerint viszont a nagy megszorítások helyett elsősorban az extraprofitot zsebre vágó multikat, bankokat és hazai tőkés vállalatokat, illetve a gazdagokat kellene jobban adóztatni. Ehhez pedig vagyon- és jövedelemarányos közteherviselés kell, hiszen az országban élő hárommillió szegénytől már nincs is mit elvenni.

Ezt a leckét azért volt érdemes átvenni, mert a pécsiek kezdeményezésében benne van az a bizonyos plebejus felhang, ami akaratuktól függetlenül is rámutat az MSZP abszurditására. Arra, hogy nagytőkések vezetnek egy baloldali pártot, vagyis igazából saját maguk ellen kellene képviselniük a bérből és fizetésből élők érdekeit…

A Komáromi-féle kezdeményezés idén szeptemberre javasolja a tisztújítást. Gyurcsány Ferenc egy nyári tisztújító kongresszus lehetőségét vetette fel, az áprilisi eleji választmányi ülés azonban nem fogadta el az ötletet. Komáromi István szerint itt az volt az egyik gond, hogy a nyáron megint azok szavaztak volna, akik egyszer már pártelnökké választották Gyurcsány Ferencet, s megszavazták a jelenlegi pártvezetést. Az ő indítványa viszont olyan tisztújításról szól, ahol még a legkisebb alapszerv vezetői posztjairól is újra dönteni kellene. Ez azzal járna, hogy egy teljesen új összetételű kongresszus szavazna.

Sipos József elmondta, a Társadalompolitikai Tagozat már 2007 februárjában is ellenezte a miniszterelnöki és pártelnöki funkciók összevonását, mert a kormányt adó párt így nehezebben ellenőrizheti a kabinet munkáját.

– Az MSZP-nek, ha nem is direkt módon, de politikai-ideológiai értelemben irányt kell mutatnia a kormány számára. Különösen egy MSZP által vezetett kisebbségi kormánynak.

Komáromi István azzal toldaná meg mindezt, hogy a megyei, városi, illetve alapszervezeti elnöki tisztségekről is leválasztaná a polgármesteri, alpolgármesteri funkciókat.

– Így a polgármesterek, alpolgármesterek nem tudnák egzisztenciálisan megfogni a pártszervezetek egyes tagjait.

Juhász István is elismerte, hogy ma ez folyik az MSZP minden szintjén, ezért hallgatnak annyian, ezért félnek az ötleteikkel vagy az észrevételeikkel nyílt színre lépni.

– Vajon miért nem tört át elemi erővel Komáromi javaslata az MSZP-ben, noha erősödik a morgás és az elégedetlenség? – kérdezi Juhász István, aki toldana egyet a tisztújítás ötletén, amely szerint halaszthatatlan az átfogó tagrevízió, bármit akar az MSZP, ezzel kell kezdenie.

Ha más formában, de Komáromi István is felvet hasonló gondolatokat az elharapózó Zuschlag-jelenség miatt. Itt a fiktív tagfelvételekre, fiatalok és nem fiatalok elvtelen nyomulására, zsákmányszerzésére gondol.

– Javaslatot tennék arra, hogy aki a szociáldemokrácia elvei helyett a liberalizmus eszméjét képviseli, az ne lehessen az MSZP tagja.

Vért vártak

A héten készítteti elő végleges formájában Komáromi István és környezete a pártszavazást a tisztújítás ügyében. Ez az intézmény mindenekelőtt Gyurcsány Ferenc érdekében született, de most visszafelé repül, mint a bumeráng. A szavazás kérdőlapján négy kérdés szerepel, az egyik például az előbb már említett liberalizmusellenesség finomított változata. A másik pedig az MSZP szövetségi politikájának újragondolása. A pártszavazáson az alapszabály szerint elegendő a tízszázalékos arány ahhoz, hogy ősszel tisztújítás legyen. Ez számszerűen 2500-3000 igent jelent. Komáromi István szeretné, ha kimozdulna a holtpontról a párt. Szerinte az MSZP vezető politikusai fejőnőkhöz hasonlítanak.

– Olyan sokat vannak az istállóban, hogy nem érzik, mennyire büdös van.

Gyurcsány Ferenc a múlt szerdán Pécsett járt. Titokban jött össze híveivel. A százötven MSZP-s meghívott esküdni mert volna rá, na most átharapja Komáromi torkát. De vér nem volt, csak vita, az is higgadt. Komáromi ügyesen forgatta a szót. Azt mondta, hogy ő tulajdonképpen csak azt akarja, amit Gyurcsány Ferenc akart, előre hozott tisztújítást. Tanúk szerint Gyurcsány elmenőben csupán annyit mondott neki: „Pista, nincs bennem harag. Csak lassabban!”

Komáromi lapzártánkkor még nem kapta meg azt a vádat az országos, a városi vagy a megyei vezetéstől, amely szerint lépéseivel a Fideszt segíti. A vád késik, de nem múlik, mert túlzottan is kézre esik ahhoz, hogy ne vágják Komáromi fejéhez. A Fidesz törekvéseiben az előre hozott választások kiharcolását látja a legveszélyesebbnek az MSZP vezérkara és a mögötte álló tőkés lobbi. Az eredmény senki számára sem kétséges. Jelzésként: Pécsett a mandátumáról lemondott Mellár Tamás választókörzetében 85 százalékkal győzött a fideszes Páva Zsolt tavaly év végén.

Komáromi István azonban nincs kétségbeesve. Azt mondja, biztosan veszítene az MSZP, de legalább megtisztulna. Elhagynák a szerencselovagok és a zsákmányvadászok. Ezért a veszteségért pedig egyetlen szocialistának sem szabadna sírni.

Sinkovics Ferenc