A Századvég Alapítvány legfrissebb közvélemény-kutatásának adatai szerint a Fidesz-KDNP februárra tovább növelte előnyét az ellenzéki pártokkal szemben mind a teljes népesség, mind pedig a biztos szavazó pártválasztók körében; az elemzés szerint tovább gyengült a Jobbik. A Medián szerint a magyarok 2010 ősze óta nem voltak ennyire elégedettek az ország helyzetével és a kormánnyal. 

Fotók: MTI, archív, szerk.

Századvég: tovább növelte előnyét februárra a Fidesz-KDNP

A Századvég Alapítvány legfrissebb közvélemény-kutatásának adatai szerint a Fidesz-KDNP februárra tovább növelte előnyét az ellenzéki pártokkal szemben mind a teljes népesség, mind pedig a biztos szavazó pártválasztók körében; az elemzés szerint tovább gyengült a Jobbik.

A Századvég az MTI-hez szerdán eljuttatott közleményében azt írta: a vizsgált időszakban a teljes népesség körében a Fidesz-KDNP támogatottsága 33 százalék, ezzel a pártszövetség „továbbra is őrzi stabil, vezető pozícióját a politikai erőtérben”.

Közölték: a Jobbik, amely hosszú időn keresztül a második legnépszerűbb párt volt Magyarországon, az elmúlt időszakban gyengült, februárra az MSZP támogatottsági szintjére esett vissza, így jelenleg a megkérdezettek közül a Jobbikra és a szocialistákra egyaránt 10 százalék szavazna.

Az LMP és a DK támogatottsága nem változott, a megkérdezettek 4-4 százaléka támogatja a két pártot. Emellett az Együttre 1 százalék, más pártokra pedig 4 százalék voksolna. A pártválasztásukban bizonytalanok aránya jelenleg 34 százalék – ismertették.

A Századvég kiemelte továbbá, hogy a biztos szavazó pártválasztók között is kormánypárti erősödés figyelhető meg az adott időszakban, a Fidesz-KNDP támogatottsága 49 százalékra nőtt. Ebben a válaszadói körben 19 százalék voksolna a Jobbikra, 18 százalék az MSZP-re. Az LMP és a DK támogatottsága egyaránt 5 százalék. Az Együtt 1 százalékon áll, így egy most vasárnap tartandó választáson nem jutna be a parlamentbe. Más pártokra a biztos szavazó pártválasztók 3 százaléka szavazna.

A Századvég február 1-7. között végzett telefonos kérdőíves közvélemény-kutatást, amelynek során ezer, véletlenszerűen kiválasztott felnőttet kérdezett meg. Az elemzésben közölt adatok legfeljebb plusz-mínusz 3,2 százalékponttal térhetnek el attól az eredménytől, amelyet az ország összes felnőtt lakosának megkérdezésével kaptak volna.

MTI

Medián: elsöprő fölényben a Fidesz

A Fidesz elsöprő fölényben van, a „választani tudó biztos szavazók” körében 60 százalékos a támogatottságra, a magyarok 2010 ősze óta nem voltak ennyire elégedettek az ország helyzetével és a kormánnyal – olvasható a Mediánnak a hvg.hu-n közzétett közvélemény-kutatásában.

A lap online kiadásában ismertetett, idei első Medián-felmérés továbbra is a Fidesz „elsöprő fölényét” mutatja: bár a kormánypárt a teljes szavazókorú népességben november óta csak hibahatáron belüli mértékben erősödött (36-ról 37 százalékra), a választani tudó biztos szavazók körében 60 százalékos támogatottságra tett szert.

A cikk mellett közölt grafikonon látható, hogy Jobbikra a teljes népességen belül 10, a biztos szavazóknál 13 százalék szavazna, az MSZP-re pedig 8, illetve 10 százalék. A Demokratikus Koalíciót a teljes népesség 4, a választani tudó biztos szavazók 7 százaléka támogatja, az LMP 3-3 százalékon, az Együtt 2, illetve 3 százalékon áll.

Jelezték: új szereplő a Medián politikai felmérésében a Momentum Mozgalom, amely pár héttel a színre lépése után a teljes népesség 1 százalékát, a választani tudó biztos szavazók 2 százalékát tudhatja maga mögött.

A Medián kitért arra is: január utolsó hetében a válaszadók 46 százaléka érezte úgy, hogy az országban jó irányba mennek a dolgok. A derülátók aránya legutóbb 2010 őszén állt ilyen magasan, igaz, jelenleg is valamivel többen (48 százaléknyian) vannak azok, akik pesszimistán látják Magyarország helyzetét.

Hozzátették: szintén először fordul elő 2010 ősze óta, hogy minden második válaszadó jónak vagy nagyon jónak értékelte az Orbán-kormány munkáját. Ez összefüggésben van Orbán Viktor személyes népszerűségével – írták -, amely 5 százalékos erősödés után 49 százalékon áll. A legnépszerűbb ellenzéki politikus Szél Bernadett LMP-társelnök (38 százalék), a második pedig az MSZP-s Botka László szegedi polgármester (34 százalék).