Tuzson Bence az igazságügyi miniszterek tanácsülését megelőzően kiemelte: a magyar uniós elnökség az ügyek előrevitele mellett fontosnak tartotta, hogy legyen egy olyan általános megközelítés a versenyképességről, ami áthatja az egész Európai Unió működését.

Hirdetés

„A versenyképesség olyan kérdés, amellyel minden területen, a polgárjogtól kezdve a gazdaságon át a büntetőjogon keresztül mindenkinek foglalkoznia kell”

– fogalmazott az igazságügyi miniszter, majd hozzátette: a versenyképesség prioritás, hiszen Európa lemarad a versenytársakhoz képest. Mivel az EU tevékenységének fókuszában mindig a versenyképességnek kell lennie, a magyar tanácsi elnökség olyan témákat is felkarolt, amelyek segítik az előrelépést ezen a téren – emelte ki.

A tanácsülés témáit sorolva Tuzson Bence elmondta, a magyar uniós elnökség komoly eredményeket ért el a mesterséges intelligencia alkalmazása területén egy vonatkozó irányelvvel. A jogszabály a mesterséges intelligencia alkalmazási módjait kívánja az igazságügy területén megerősíteni – magyarázta. Elő tudja segíteni az igazságszolgáltatás gyorsaságát és hatékonyságát, erősítve ezzel az Európai Unió és országai, köztük Magyarország versenyképességét – emelte ki.

A büntetőjog területét érintve a miniszter fontosnak nevezte az embercsempészet megelőzésével kapcsolatosan elfogadni tervezett irányelvet. Ha az EU meg akarja védeni Európa határait, akkor hatékonyan kell fellépnie az embercsempészekkel szemben – hangoztatta.

Korábban írtuk

„Fontos, hogy az embercsempészettel szemben határozott és egyértelmű kiállása legyen az Európai Uniónak, és olyan szabályok álljanak rendelkezésre, amelyek határon átnyúló módon tudják elősegíteni az embercsempészet megakadályozását”

– fogalmazott.

Tuzson Bence kiemelte: prioritás volt Magyarország számára a gyermekek szexuális bántalmazásával és kizsákmányolásával kapcsolatos európai uniós szabályozás. A jogszabály erősíteni fogja az európai országok közötti együttműködést az ilyen cselekmények felderítésére és az elkövetők felelősségre vonása érdekében – húzta alá.

Felhívta a figyelmet arra, hogy a közvetlenül a gazdasági versenyképességhez kapcsolódó, a csődök és felszámolások kérdéskörébe tartozó fizetésképtelenséggel kapcsolatos irányelv esetében olyan előrelépést tett Magyarország, amelyre – mint fogalmazott – „nem volt még példa az Európai Unióban”. Szükséges, hogy olyan egységes szabályok legyenek, amelyek elősegítik, hogy az európai országok egyre versenyképesebbé váljanak, és a következő évtizedekben is kiállják az idő próbáját – emelte ki.

A Didier Reynders volt igazságügyi biztost, korábbi belga külügy-, valamint pénzügyminisztert érintő, pénzmosással kapcsolatos vádakra vonatkozó újságírói kérdésre válaszolva a magyar igazságügyi miniszter azt mondta: „nagyon súlyos ügyről beszélünk”, ráadásul egy olyan uniós biztos esetében, aki a jogállamiságért és a korrupció elleni küzdelemért felelt. Az ilyen ügyek aláássák az Európai Unióba vetett hitet, aláássák a tanácsi formációba vetett hitet is – hangsúlyozta.

„Fontos ezért, és mint Magyarország képviselője szeretném felhívni az Európai Bizottságot arra, tegyen meg mindent, hogy helyreálljon a bizalom az európai intézményrendszerrel szemben” – fogalmazott Tuzson Bence, majd így folytatta: „Nagyon reméljük, hogy a magyarok ki nem fizetett pénzét nem fogják lottószelvényekre és kaparós sorsjegyekre költeni, hanem azt végre meg fogjuk kapni, ahogy az egyébként jár Magyarországnak, és arra tudjuk elkölteni, amire való, Magyarország fejlesztésére”.