Új világ születik
Orbán Viktor beszéde elején a világgazdasági válság hátterét elemezte. Úgy vélte, a válsággal kapcsolatos hírekben a lényegről nincs szó, éppen az igazságot kerülik ki.
– A válság valójában egy korszakos változás látványos, kellemetlen és kétségtelenül gyötrő jele – jelentette ki a Fidesz elnöke, aki szerint lezárult a világban egy nyolcvanéves, Közép-Európa életében pedig egy húszéves időszak. Szerinte észre kell venni, hogy ilyenkor nem a részletek változtatására, javítgatására van szükség, hanem alapjaiban új megoldásokra.
Orbán Viktor azt mondta, a mostani világválságot a pénz túltermelése okozta. A világ egy olyan pénzügyi rendszert épített fel, amely egyre több hitelt teremtett, valóságos fedezet nélkül. Így ez a pénzügyi rendszer egyre jobban elszakadt a valóságtól, s most a buborék elpattant. A Fidesz elnöke szerint nagy probléma, hogy ész nélkül szabadjára engedték a kapitalizmust, és ahogyan erről Barack Obama nyilatkozott, a rövid távú üzleti érdekek felülírták a hosszú távú érdekeket. Orbán Viktor úgy vélte, itt az ideje, hogy a pénz helyett újra az ember legyen a középpontban. Új korszak következik, és mint az az Egyesült Államok és Franciaország példájából is látszik, ezt a megújuló világot új emberek fogják vezetni új eszközökkel és gondolatokkal. A Fidesz elnöke hozzátette, az előrelépéshez elsőként úrrá kell lennünk a legsúlyosabb bajokon.
A kormányoknak népjóléti politikát kell folytatniuk, a profit helyett a közérdekre kell helyezni a hangsúlyt. Munkát és jövedelmet kell adni az embereknek, meg kell szüntetni a bankok korlátlan pénzteremtését és meg kell teremteni a globális pénzpiac nemzeti ellenőrzését. Magyarországon sem szabad, hogy a külföldi befektetők, bankok előnyt élvezzenek a magyar vállalkozásokkal szemben.
A pártelnök azt mondta, a szocialista kabinet alkalmatlan az ország irányítására, és így nem csoda, hogy a „régi és kudarcot vallott világ emberei” rettegnek a változásoktól, félnek, hogy az új világban már nem fognak működni a régi blöffjeik. A hét éve regnáló kormányzat ráadásul felrúgta azt a rendszerváltozáskor kötött megállapodást is, miszerint külföldről felvett hitelt nem lehet jóléti kiadásokra költeni. E rossz politika következménye, hogy Magyarország gyakorlatilag csődben van, a fizetőképességet most is csak az IMF-hitel tartja fenn, és nincs is más ötlet, mint a hitelfelvétel.
Orbán Viktor szerint a közbiztonság is tragikus, ennek ellenére a kormány nem tesz semmit, „sőt néha úgy tűnik, mintha a bűnözőket védené”. A gazdaság és a közbiztonság helyzetéért a kormányon lévő „reménytelenség emberei” a felelősek, akiknek minden elképzelése kudarcot vallott.
– Mindenhol egy rövid, világos mondat hallatszik: Ami sok, az sok – jelentette ki a Fidesz elnöke, hozzátéve, a kabinetnek nem kellene tovább feszíteni a húrt, mert az emberek dühösek és gyökeres változást akarnak. Új irány kell, és ezt a változást akadályozzák a reménytelenség emberei. – Nem végeztem még el a húsz éve megkezdett munkát, nem tudtuk még felépíteni a polgári Magyarországot. Ezt teljesíteni fogom, akármilyen rossz hír is ez a szocialisták számára – mondta Orbán Viktor saját szerepéről szólván, majd hozzátette: – Be fogjuk bizonyítani, hogy rendbe lehet hozni a közbiztonságot, hogy a magyar gazdaság lábára tud állni, és azt is, fel lehet nevelni úgy egy nemzedéket, hogy mindenki használható szakmával a kezében lépjen ki az iskolából az életbe.
Orbán Viktor szerint akik változást akarnak, azok nem legyőzni akarják a kormányt és a politikáját, hanem túl akarnak rajta lépni. A pártelnök hozzátette, ahogy a rendszerváltozáskor a szovjet katonák kapcsán, úgy most is ki kell mondani: területi követeléseink vannak. Vissza kell követelni a hazánkat azoktól, akik magánvállalkozásként kezelték és csődbe vitték. Ki kell mondani: az ország nem a kormány tulajdona. Az ország azoké az embereké, akik dolgoznak és küzdenek érte. Közösen kell küzdeni a reménytelenséggel, a hazugsággal, a megszorításokkal, a lejárt elittel és a folytonos kudarccal szemben. Napról napra kell felmorzsolni a reménytelenség embereinek ellenállását.
– Minél tovább húzzák, annál mélyebbre kerülnek, amikor eljön az igazság és a számonkérés pillanata. Ami el fog jönni! Ahogy eljön a nap, amikor mi, a változást akaró nemzedékek közösen elindítjuk majd Magyarországot egy új irányba, hogy a kialakuló új és nehéz világrendben megbecsült, tisztelt és erős országgá tegyük. Új irány, Magyarország! Új irány, magyarok! – zárta szavait Orbán Viktor, aki beszédében a régi világ egyik jellemző megnyilvánulásának nevezte a „van az a pénz…” kezdetű mondatokat, mert mint kifejtette, vannak olyan emberi és egyetemes értékek, amelyekről szólván a mondatnak így kell kezdődnie: „nincs az a pénz…”
Bándy Péter