Fotó: MTI/Soós Lajos
Azbej Tristan, a Külgazdasági és Külügyminisztérium üldözött keresztényeket segítő programokért felelős államtitkára a hátrányos helyzetben lévő és üldözött keresztények új támogatásához kapcsolódó bejelentésen a Miniszterelnökség Naphegy téri épületében 2024. november 21-én
Hirdetés

Azbej Tristan elmondta, a program indítása óta eltelt hét évben több mint kétmillió, ártatlanul üldözött ember számára nyújtottak humanitárius, oktatási, újjáépítési és fejlesztési segítséget. Ez az elkötelezettség idén sem állt meg – emelte ki.

Az elmúlt tizenegy hónapban segítséget nyújtottak üldözött keresztényeknek a Száhel-övezetben, a Közel-Keleten az Iszlám Állam által elkövetett súlyos üldöztetést elszenvedő szíriai keresztényeknek, valamint Gázában és Libanonban – ismertette.

Az államtitkár kiemelte, hogy az üldözött keresztényekkel való szolidaritás nemzetközi napján (Red Wednesday – Vörös szerda) konferenciával emlékeztek meg a világ legnagyobb lélekszámban üldöztetett csoportjáról, a keresztényekről.

Megemlítette, hogy a Vörös szerda kezdeményezéshez csatlakozott a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, a Köztársasági Elnöki Hivatal és a Ferencvárosi Torna Club is; szolidaritásuk kifejezéseként ezek az épületek vörös fényfestés kaptak.

Azbej Tristan kitért az Európai Parlament Patrióták frakciója és a Hungary Helps Program által közösen szervezett brüsszeli kiállításra is. Azt mondta: a Kereszt-tűzben című kiállítás egy olyan politikai közeg számára mutatja meg a valóságot, „amely nem hajlandó tudomást venni a keresztényüldözésről”. Azt a valóságot, amely abban is megmutatkozik, hogy egy nap átlagosan 13 embert gyilkolnak meg azért, mert megvallják Krisztusba vetett hitüket – tette hozzá.

Korábban írtuk

Az államtitkár jelezte, hogy meghívták Magyarországra Oliver Dashe Doeme nigériai katolikus püspököt. A püspök abból a városból származik, ahol létrejött a Boko Haram dzsihadista terrorszervezet, amely az elmúlt tizenöt évben több ezer keresztényt gyilkolt meg és üldözött el. Szintén Magyarországon tartózkodik Azad Marshall pakisztáni anglikán püspök is – tette hozzá.

Illés Boglárka, a KKM kétoldalú kapcsolatok fejlesztéséért felelős államtitkára arról beszélt, hogy Magyarország már 2015-ben felismerte az illegális migrációval járó veszélyeket, ezekre megoldásként indította el 2016-ban a Hungary Helps Programot.

Kiemelte: a program során elsődleges a helyben történő segítés, amellyel megfékezhető az illegális migráció.

Hozzátette, a szóban forgó támogatás három célországa Nigéria, Burkina Faso és Pakisztán.

Ismertetése szerint a nigériai Maiduguri Egyházmegye területén tapasztalt idei áradások nyomán, továbbá a lakóhelyüket elhagyni kényszerült belső menekültek és az arrafelé folyamatos erőszakcselekmények áldozatai számára nyújt 55 millió forintos sürgősségi segélyt a Hungary Helps.

Szintén 55 millió forint értékű humanitárius segítséget juttatnak a Burkinai Püspöki Bizottság számára a Burkina Faso északi részén az ottani biztonsági válság által sújtott lakosság ellenálló képességének megerősítésére. Burkina Faso szintén rászorul kiemelt figyelmünkre és támogatásunkra – mondta az államtitkár, hozzátéve, hogy az egyik legutóbbi keresztényellenes terrortámadás éppen október 6-án történt Manni városban.

Elmondása szerint a pakisztáni hyderábádi püspökség 54 millió forint támogatásban részesült az által fenntartott kórház-projektjéhez, amelynek keretében az országban egyébként nem hozzáférhető ellátást nyújtanak. Ezen kívül 10 millió forint értékben támogatják a többszörösen hátrányos helyzetben lévő keresztény nők gazdasági megerősítését, ezzel kapcsolatos tudatosságuk fejlesztését, továbbá 20 millió forinttal segítik a hátrányos helyzetű, kiszolgáltatott keresztény gyermekek részére indított szakképzést – ismertette.

Illés Boglárka szerint az a segítség, ami közvetlenül eljut a Hungary Helps Programon keresztül a rászorulóknak, több, mint egy kormányzati támogatás, egyfajta társadalmi missziónak is nevezhető.

Azt mondta: ezen keresztül szeretnék közölni más európai országokkal, hogy célszerűbb lenne nagyobb figyelmet fordítani a keresztény közösségekre, keresztény kultúrára.