A „testvérként” emlegetett Ceber Roland Ivanovics, aki korábban Magyar Péter oldalán is feltűnt, az ukrán állami médiában és közösségi oldalain üzent hadat a magyar miniszterelnöknek – épp akkor, amikor diplomáciai áttörések történhetnek a háború lezárásában.

Hirdetés

Kémként azonosították, mégis Zelenszkij tévéjében szerepel

Ceber Roland Ivanovicsot a magyar hatóságok kémként azonosították, és az Európai Unióból ki is tiltották. Ennek ellenére továbbra is rendszeresen szólal meg politikai ügyekben, és célkeresztjébe most Orbán Viktor került. Legutóbbi videóját a TikTokra töltötte fel, ahol élesen kritizálta a magyar miniszterelnök béketörekvéseit.

A kijelentései Zelenszkijhez köthető ukrán televíziós csatornákban is visszaköszöntek. Ceber a Novyny.Live műsorában a magyar kormányt és Orbán Viktort támadta, miközben Magyar Pétert és mozgalmát méltatta. A férfi úgy állította be magát, mintha a magyar kisebbség képviselője lenne – annak ellenére, hogy semmilyen hivatalos felhatalmazása erre nincs.

Kemény szavak Orbán ellen – a békét bírálja

Ceber egyik legfrissebb nyilatkozatában az alábbiakat mondta:

„Orbán Viktor úr! Ön megengedi magának, hogy kijelentse: Ukrajna nem szuverén állam. Azt mondja, ha Európa nem támogat bennünket, mi elpusztulunk. De az igazság más: éppen Európa egységének köszönhetően, Ukrajna harcol és ki is fog tartani. És ez az egység nem engedi, hogy minket megtörjenek.”

A kémként nyilvántartott aktivista ezután a béketervet támadta, amelynek kidolgozásában Ukrajna – elmondása szerint – nem vett részt. Ezzel kapcsolatban így fogalmazott:

„A béketervet az USA dolgozta ki Oroszország részvételével – Ukrajna nélkül. De világosan ki kell mondanunk: a sorsunkról szóló tárgyalások nem folyhatnak az ukrán nép nélkül.”

Újra az ukrán narratíva: Moszkva helyett Budapest az ellenség?

Ceber a Zelenszkijhez közeli műsorban a béketervezetet is keményen bírálta, azt állítva, hogy annak az alábbi, általa megkérdőjelezhetetlennek tartott elveken kell alapulnia:

  • Ukrajna szuverenitása és területi integritása sérthetetlen.
  • Semmilyen döntés nem teheti „nyereségessé” az agressziót.
  • Nem szabad jelezni totalitárius rezsimeknek, hogy erővel átírhatják a határokat.

Ezek a pontok teljes mértékben visszhangozzák az ukrán háborús álláspontot, amely eddig nem vezetett eredményre – sem a harcmezőkön, sem a tárgyalóasztalnál.

Egyre tisztábban körvonalazódik a politikai szándék

Az időzítés és az üzenetek tartalma alapján aligha lehet véletlen, hogy Ceber Roland Ivanovics pont most lépett a nyilvánosság elé, amikor a magyar diplomácia nemzetközi szinten is békefolyamatokat próbál előmozdítani. A kémként azonosított férfi nemcsak a magyar kormányt támadja, de tovább szítja az ellenséges narratívát egy olyan időszakban, amikor a valódi megállapodások lehetősége is felcsillant.

Orbán Viktor béketörekvései ezzel nemcsak háborús, hanem politikai fronton is ellenállásba ütköznek – ráadásul olyan szereplők részéről, akiket hivatalosan már kizártak az uniós térségből.