Vajda Zoltán: Nekem ne mondjon olyanokat, hogy Soros, Gyurcsány, Bokros!
A 2023-as költségvetésről és az oktatásról is szó volt napirend előtt hétfőn az Országgyűlésben.Vajda Zoltán (MSZP) szerint „bődületes” megszorítást tartalmaz a 2023-as költségvetési törvényjavaslat, amelyből kiderül, mit tart fontosnak és mit nem tart sokra a kormány. Érthetetlen optimizmusnak tartotta, hogy a kormány 5,2 százalékosra tervezi a jövő évi inflációt, és hogy komolyan számol az uniós forrásokkal, holott a korrupciós veszélyek miatt nincs megállapodás az EU-val.
Szerinte a büdzsé jelentős adóemeléseket tartalmaz, amely közvetlenül érintik az embereket, a különadók pedig egyértelműen drágítják az életet.
Hozzátette: a kormánynak a ner-cégek valódi extraprofitjának a megőrzése a fontos, ezért maradnak „érintetlenül” a leuralt ágazatok, például az építőipar. Nem fontosak a Fidesznek a jóléti kiadások, ugyanis míg 2010-ben a GDP 31 százalékát, jövőre 24 százalékát fordítják erre a területre, ez újabb szemléletes példája a megszorításoknak – mondta.
Tállai András, a Pénzügyminisztérium parlamenti államtitkára válaszát azzal kezdte, igaz-e, hogy a képviselőnek meggyűlt a baja az uniós források elszámolásával, illetve hogy igaz-e, hogy olyan ajánlóívekkel próbált önkormányzati képviselő lenni, amit nem valós személyek írtak alá.
Az államtitkár szerint az, hogy most magas az infláció, nem jelenti azt, hogy jövőre is az lesz. Megjegyezte, az Európai Bizottság 4,1 százalékos magyar inflációval számol 2023-ban.
Az uniós forrásokról azt mondta, reális, hogy azokat betervezik a költségvetésbe, mert azok járnak Magyarországnak. Az áprilisi választások miatti politikai bosszúnak tartotta, hogy az EU nem folyósítja ezeket a forrásokat.
Az extraprofitadóval összefüggésben azt mondta, Bokros Lajos idejében a megszorítások az embereknek szóltak, a szocialisták válságkezelése megszorítás volt, a mostani kormány azonban úgy kezeli a válságot, hogy közben megvédi a magyar családokat.