Varga-Bajusz Veronika kifejtette: az idei évben ismét lehetőség van arra, hogy a személyi jövedelemadó egy százalékát felajánlják az adófizetők a tehetséggondozás támogatására.

Hirdetés

Az elmúlt 16 évben a tehetségprogramra már összesen több mint 21 milliárd forintot ajánlottak fel az adófizetők. Tavaly minden rekordot megdöntve több mint 2,5 milliárdot, amit a kormány minden évben kiegészít, így a múlt évben összesen több mint négymilliárd forintot tudtak erre a célra fordítani – összegezte az államtitkár.

Kifejtette: intézményeket, civil szervezeteket támogatnak pályázati programokon keresztül, a kiemeltebben tehetségekkel foglalkozó szervezetek meghívásos pályázaton vehetnek részt, a legnagyobb pedig a Nemzet Fiatal Tehetségeiért ösztöndíjprogram, ahol maguk a fiatalok vagy a felkészítő tanáraik kaphatnak támogatást egy-egy versenyre való felkészüléshez, szereplésekhez vagy egyéb feladataikhoz. Tanulmányi versenyeket is támogatnak, továbbá néhány éve már külhoni fiatalokat, szakembereket és intézményeket is támogatnak a program keretéből.

Varga-Bajusz Veronika példaként említette a Köbüki ösztöndíjprogram tanároknak szóló pályázatát, amelynek révén a tehetséggondozást végző tanárok havi 75 ezer forintos ösztöndíjat kapnak.

Kitért arra, hogy évente 300-350 ezer hazai fiatal részesül a támogatásokból, a Kárpát-medencében, a külhoni területeken 190 ezer fiatalnak tudott segíteni ez a program. Tavaly létrehoztak egy tehetségtérképet, amelynek révén az érdeklődő családok, tanárok láthatják, hogy a környezetükben hol van tehetségtámogató program, de ezzel a tehetségutakat is tudják azonosítani és segíteni.

Az államtitkár a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában ezen túlmenően arról is beszélt, hogy a magyar tehetségprogram elég egyedülálló lehetőségteremtés a fiataloknak. A magyar tehetségek erősek a nemzetközi mezőnyben, szép diákolimpiai eredményeket szereznek, a tavaly indított Pannónia Tehetséggondozó Ösztöndíj keretében pedig már a top 100-as egyetemekre felvett fiatalok képzéséhez is hozzájárulnak.

Korábban írtuk