Fotó: Vogt Gergely/Demokrata
Hirdetés

„Garanciákat kértek tőlünk, és megadtunk nekik minden garanciát” – mondta az Európai Bizottsággal (EB) folytatott tárgyalásokról az El Correo de España spanyol lapnak Varga Judit igazságügyi miniszter, aki a múlt héten Párizs és Lisszabon mellett Madridba is ellátogatott.

Varga Judit a hétfőn megjelent – de még az EB vasárnapi bejelentése előtt felvett – interjúban úgy fogalmazott, a kormány által beterjesztendő javaslatok fényében Brüsszelnek nem lehet további oka arra, hogy visszatartsa a hazánknak járó uniós forrásokat.

Az igazságügyi miniszter úgy fogalmazott, az Európai Parlament ebben az ügyben „a probléma része akar lenni, nem pedig a megoldásé”. Nem normális dolog, hogy a parlament Magyarországról beszél az Európát sújtó valós problémák helyett, mint a meredeken növekvő energia-, élelmiszer- és üzemanyagárak, jegyezte meg.

Az interjúban szó esett arról is, hogy az Európai Unió a magyar határvédelmi költségeknek eddig mindössze az egy-két százalékát állta. A miniszter hangsúlyozta, mindennek ellenére a magyar kormány szilárdan kitart a migrációs politikája mellett. 

Korábban írtuk

„Elfogadjuk azt, hogy más országok milyen döntéseket hoznak a migrációs kérdésekben, de cserébe elvárjuk, hogy tartsák tiszteletben a mi álláspontunkat” – tette hozzá. 

Varga Judit szerint a magyar kormány világos válaszokat ad a XXI. század olyan nagy kihívásaira, mint a bevándorlás vagy a gender, és a magyar társadalom túlnyomó része egyet is ért ezekkel a válaszokkal. Ezekre a kulturális identitásunkat érintő kérdésekre más országok politikusainak is válaszokat kell találniuk, ma pedig a válaszok a politika jobboldalán vannak, fogalmazott.

Az Oroszország elleni uniós szankciókat illetően Varga Judit kifejtette, hogy a tagállamokra rákényszerített intézkedések helyett alulról jövő kezdeményezésekre van szükség. Emlékeztetett, az olajembargóról előzetesen nem egyeztetett az Európai Bizottság a tagállamokkal. A miniszter felhívta a figyelmet, hogy a Brüsszelben belebegtetett gázembargó hazánk számára nem ideológiai, hanem földrajzi kérdés. Még csak nem is arról van szó, hogy olcsóbban akarjuk venni gázt, hanem arról, hogy egészen egyszerűen nem lesz gáz, ha elfogadják az embargót, tette hozzá.

A Visegrádi Négyek helyzetével kapcsolatban azt mondta, az együttműködés mindig is pragmatikus volt, nem pedig ideológiai, noha gyakran megpróbálták kívülről felnagyítani a véleménykülönbségeket.

(Forrás)