Wittner Máriára emlékezett Németh Szilárd
Wittner Máriát, '56 Hősét, Marika nénit két évvel ezelőtt szólította magához a Teremtő – emlékezett meg az évfordulóról Németh Szilárd rezsicsökkentés fenntartásáért felelős kormánybiztos, a Fidesz alelnöke szombaton.„Ha az unokáimnak el kell majd magyaráznom, mit jelent magyar hősnek lenni, akkor az elsők között fogom nekik elmesélni Wittner Mária történetét”- idézte közösségi oldalán Orbán Viktor miniszterelnököt a Fidesz országgyűlési képviselője.
A politikus bejegyzésében egy fotót is megosztott, amelyen Wittner Máriával látható. „Velünk van, a szívünkben él tovább” – írta Németh Szilárd az évforduló alkalmából. Wittner Mária ’56-os szabadságharcos, a Fidesz volt országgyűlési képviselője 2022. szeptember 14-én hunyt el, életének 86. esztendejében.
Az 1956-os forradalomban aktívan részt vett, a rádió ostroma közben csatlakozott a harcoló felkelőkhöz, a Corvin-közben segédkezett a sebesültek ellátásában, majd a Vajdahunyad utcai csoporthoz csatlakozva a fegyveres összetűzésekben is részt vett. November 4-én a harcokban aknarepeszektől megsebesült, kórházba került.
A forradalom leverése után néhány hetet Ausztriában töltött, de végül visszatért Magyarországra és segédmunkásként dolgozott. 1957. július 16-án letartóztatták, 1958. július 23-án, 21 éves korában „fegyveres szervezkedésben való részvétel, illetve az államrend megdöntésére irányuló fegyveres szervezkedés, többrendbeli meg nem állapítható gyilkossági kísérlet, fegyveres rablás, disszidálás” vádjával első fokon halálra ítélték.
Kétszáz napot töltött a börtönben halálraítéltként, majd a másodfokú bíróság 1959. február 24-én ítéletét életfogytiglanra változtatta. Tizenhárom évnyi raboskodás után, 1970. március 25-én, az utolsó forradalmárok között szabadult, de amnesztiát nem kapott. Szabadulása után varrónőként, majd takarítóként dolgozott, 1980-ban rokkantnyugdíjas lett.
Az ország a rendszerváltozás után ismerte meg nevét, aktív szerepet vállalt számos 1956-os szervezet munkájában, 1989-től a Magyar Politikai Foglyok Szövetségének (POFOSZ) elnökhelyettese, 2002-től a Magyar Polgári Együttműködés Egyesület elnökségi tagja, 2006-tól 2014-ig a Fidesz országgyűlési képviselője volt.
A forradalomról, börtönéveiről több visszaemlékezést írt. Életéről portréfilm készült Hóhér, vigyázz! címmel. 1991-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend nagykeresztjét, valamint az 1956-os Emlékérmet vehette át, 2006-ban Szent István-díjat, 2016-ban Emberi Méltóságért díjat kapott, Dunakeszi, Csepel és Józsefváros díszpolgára. Wittner Máriát a dunakeszi temetőben helyezték örök nyugalomra, temetésén részt vett Áder János akkori államfő, Orbán Viktor miniszterelnök és Kövér László az Országgyűlés elnöke, sírjánál Németh Szilárd mondott búcsúbeszédet.