Zalaegerszeg, a narancssárga város
Az országgyűlési választáson a megyeszékhelyek és megyei jogú városok közül Zalaegerszegen szerepeltek a legjobban a kormánypártok, a listás voksok 52 százalékának megszerzésével. A siker hátteréről, a városvezetés és a kormányzat együttműködéséről Balaicz Zoltánt, a Fidesz helyi csoportjának elnökét kérdeztük, akit tavaly az év polgármesterének is megválasztottak.– Minek köszönhető a kimagasló eredmény?
– Polgármesterként úgy vélem, az eredmény jól tükrözi a kormánnyal és Vigh László országgyűlési képviselővel, valamint Palkovics László miniszterrel közösen folytatott városépítő munka sikerességét. Ha felidézzük, hogy milyen volt a település helyzete 2010 körül, és hová jutottunk el 2022-re, azt hiszem, a végeredmény önmagáért beszél. A zalaegerszegiek értékelték, hogy az elmúlt évtizedben mennyi fejlesztés, beruházás jött létre, hány munkahelyteremtő projektet sikerült megvalósítani. A választók jó véleménnyel voltak a kormány munkájáról, és kevésbé rokonszenveztek az ellenzék extrém, lakosságidegen terveivel, a rezsicsökkentés eltörlésétől a háborús részvételig.
– Mekkora része lehetett az eredményben a Fidesz helyi szervezetének, amelynek ön az elnöke?
–Tudatos pártépést folytatunk, amelyben nagyon sok fiatal is részt vesz önkéntesként. Jómagam 2005-ben lettem a Fidesz helyi kampányfőnöke, tehát csaknem húsz éve kezdtük el a közös munkát Kubatov Gábor országos párt- és Molnár Ágnes regionális igazgatóval. Ma már hihetetlennek tűnik, de akkor jóformán pár tucat ember segítette a helyi kampánymunkát. Számuk mára ötszázra emelkedett. Fontosnak tartom, hogy erre az elkötelezett csapatra „folyamatosan gondozott élő faként” tekintsünk, töretlenül egyben tartva a közösséget, nem csupán négyévente, az éppen aktuális választáson csatasorba állítva őket.
– Hogyan erősítik a közösséget kampányidőszakon kívül?
– Évente rendezünk több száz fős vacsoraesteket segítőinknek a városban és a különböző városrészekben, de rendszeresek az előadások is. Nagyon jó a kapcsolatunk a helyi civil szervezetekkel, köztük a Zalai Polgári Körök Egyesületével, a Keresztény Értelmiségiek Szövetségével, a Zalai Magyar Nemzeti Szövetséggel és a Rákóczi Szövetséggel is. Ezeknek a társadalmi szervezeteknek természetesen nem az a feladatuk, hogy pártpolitikát folytassanak vagy kampányoljanak, hanem hogy összefogják a polgári-keresztény-nemzeti értékközösséget valló embereket.
– A befektetett munkának, illetve annak fényében, hogy Zalaegerszeget 1994 óta Fideszes polgármester vezeti, magától értetődő volt ön számára a győzelem?
– Bevallom, az országos diadal mértékén azzal együtt is meglepődtem, hogy eleve bíztam a sikerben. Ugyanakkor, ha az elvégzett munka mennyiségét nézem, már nem is annyira váratlan a végeredmény. Nem lehet megnyerni egy vidéki választókerületet úgy, hogy az ellenzéki jelölt a szavazás előtt néhány alkalommal jelenik meg a területen, és várja, hogy az eredmény az ölébe pottyanjon! Vigh László országgyűlési képviselőnk például évente 400 választókerületi eseményen vesz részt, és valóban odafigyel az emberek problémáira. A helyiek ismerik őt, hiszen aktívan jelen van a mindennapjaikban, amit szívesen vesznek, de lényegében el is várnak tőle.
– A 2018-as eredményét is megjavító, 56,8 százalékos szavazati arányt elérő Vigh László a megyei és városi vezetőkkel fenntartott kiváló kapcsolat mellett a foglalkoztatásban elért eredményeket emelte ki a siker egyik okaként a Zalaegerszegi Városi Televízióban adott interjújában. Egyetért vele?
– Igen, látványos eredmény, hogy 2014 és ’22 között négyezer új munkahely jött létre a városban!
– Ön a Magyar Demokrata decemberi újságcikkében úgy fogalmazott, hogy 12 gazdasági beruházás zajlik vagy kezdődik Zalaegerszegen, összesen 165 milliárd forint értékben, amelyek további munkahelyeket teremtenek majd. A választások után attól volt hangos a baloldali sajtó, hogy a kampányidőszak alatti kifizetések és az orosz–ukrán háború kitörése miatt nehéz időszakra számíthat az ország, megszorító intézkedésekre is szükség lehet. Veszélybe kerültek-e az említett fejlesztések?
– Ettől nem kell tartanunk. A közelmúltban Orbán Viktor miniszterelnök hivatalosan is átadta az Európában egyedülálló ZalaZone Járműipari Tesztpályát. Hamarosan elkészül a világ egyik legjelentősebb kutató-fejlesztő vállalatának, az AVL-nek a bázisa, és idetelepül a Bosch-csoport kutatóközpontja. Felépült a Rheinmetall-gyár is, csak hogy néhány példát említsek. Egytől egyig olyan beruházásokról van szó, amelyek jelentősége a kutatáshoz, fejlesztéshez és innovációhoz kapcsolódóan világszinten is megkérdőjelezhetetlen. A nemzetközi tapasztalatok alapján az ilyen típusú cégek forrásai a gazdasági nehézségek időszakában sem csökkennek, a recesszió elmúltával ugyanis ezekre támaszkodva vehet újra lendületet a gazdaság.
– Hány új munkahelyet teremtenek a folyamatban levő beruházások?
– Úgy tervezzük, hogy 2024-ig, a jelenlegi önkormányzati ciklus végéig további kétezer új munkahely jön létre a megyeszékhelyen.
– Ebben az évben különleges jubileumot is ünnepelnek…
– Ráadásul kettőt is! Idén ünnepeljük településünk neve első, 1247-es írásos említésének 775. évfordulóját. De arra is emlékezünk, hogy 290 évvel ezelőtt itt épült fel a vármegyeháza, vagyis csaknem háromszáz éve folyamatosan és hivatalosan is Zalaegerszeg a megye székhelye. A Modern városok program keretében felújított Göcseji Múzeum hamarosan megnyíló új állandó tárlata a város közel 800 éves történetéről is hitelesen mesél majd a látogatóknak.