Zsigó Róbert: Számos támogatás segíti a szakmák és a diplomák megszerzését
Többféle állami és kormányzati támogatással segítik a szakmák és a diploma megszerzését – hívta fel a figyelmet a Kulturális és Innovációs Minisztérium parlamenti államtitkára a közösségi oldalán közzétett videójában csütörtökön.Zsigó Róbert kifejtette, az első két szakma megszerzése ingyenes. A szakképzésben tanulók rendszeresen kaphatnak ösztöndíjat, munkabért, továbbá akár 300 ezer forint szakmakezdési támogatást, és a szakmához szükséges szoftverek licenceihez is ingyen juthatnak az iskolától.
Jelenleg több mint 233 ezren járnak szakiskolába, szakképző intézménybe, szakgimnáziumba vagy technikumba – jegyezte meg az államtitkár.
Elmondta, támogatják a jogosítvány megszerzését is ingyenes KRESZ-képzéssel és vizsgatámogatással. Utóbbival eddig 195 ezren éltek.
Ugyancsak támogatják a nyelvtanulást, már 185 ezren éltek a kormány által nyújtott nyelvvizsga-támogatással – közölte.
A felsőoktatásba és a szakképzésbe járó tanulók utazási kedvezményekre jogosultak a közösségi közlekedésen. Az idei évtől a 14 év alatti gyerekek ingyenesen, a 14-25 év közöttiek féláron utazhatnak a MÁV és a Volán járatain. A diák vármegyebérlet tovább csökkenti az iskolába járás költségét – mutatott rá Zsigó Róbert.
Az államtitkár elmondta, jelenleg több mint 310 ezren tanulnak a felsőoktatásban. Tízből nyolc diák államilag finanszírozott ösztöndíjat kap, valamint kedvező kamatozású diákhitelt is igénybe vehet.
Ha valaki szakmát szerzett de továbbtanulna, szakirányú továbbtanulásnál a technikusi oklevél eredménye alapján is kérhető a felvételi pont számítása. A szakképesítésért többletpontok járnak a főiskolai, egyetemi felvételinél, így akár 400 pont is elérhető. A szakképzésből a felsőoktatásba jelentkezők száma 74 százalékkal nőtt – közölte.
Újdonságként számolt be arról, hogy 2025-ben jön a szabadon felhasználható, kamatmentes, maximum 4 millió forintos munkáshitel, amelynek a törlesztését gyermekek érkezése esetén könnyítésekkel segítik, a harmadik baba érkezésével pedig elengedik a fennmaradó kölcsön törlesztését. Ez akár 300 ezer fiatal életét teheti könnyebbé – közölte.
Zsigó Róbert aláhúzta, nem akarják megmondani, hogy valaki a szakma megszerzése után dolgozzon vagy továbbtanuljon, mindkét döntést támogatják.