A programsorozathoz nemrégiben csatlakozott Artkatakomba az „…egy kép rólad az igazság rólam” című fotóművészeti kiállítás-megnyitóval várja az érdeklődőket, mely pillanatfelvételt ad a kortárs magyar divatfotográfiáról. A kiállítókat ars poeticájuk egy-egy képen keresztül történő bemutatására kérték fel. A kiállítás kurátorai nem a divatfotózás műfaji meghatározására vállalkoznak, hanem tehetséges alkotók egyes képeinek kiemelésével szeretnék szemléltetni a témában gondolkodók egyéni látásmódját. Az esemény hagyományteremtő célzattal indul, évről évre nyomon követve és bemutatva az alkotók mindig megújuló, de legjellemzőbb vonásaiban mégis állandó művészeti szemléletét. A kiállított képek december 18.-án aukció keretében megvásárolhatóak.

A B55 Kortárs Galéria a játékos művészet kedvelői számára kínál érdekességet: a "SAXON Poliuniverzuma"című tárlaton a léptékváltásos szimmetrián alapuló geometrikus készségfejlesztő eszközökkel és az azokat ábrázoló festményekkel ismerkedhetnek maga a művész-feltaláló Saxon Szász János tárlatvezetésével. A POLIUNIVERZUM Játékcsalád SAXON Szász János polidimenzionális síkfestészetének elemeiből áll. A Játékcsalád újszerű művészeti látásmódot közvetít az óvodás- és iskoláskorú gyermekek, valamint a felnőttek felé is. A mindenki által kezelhető, geometriai alapformákból álló színes tárgy végtelen logikai összetettséget, bonyolult matematikai és formatani kérdéseket rejt magában. Ám nagyszerűsége éppen az egyszerűségében áll, mégpedig hogy a vele játékkapcsolatba lépő különböző korosztályú, különböző értelmi, érzelmi fejlettségű gyermekek számára egyaránt hordozza a személyiségfejlesztés lehetőségét.

A Kálmán Makláry Fine Arts profiljához hűen egy franciaországi magyar művész alkotásaiból rendezett kiállítással várja a közönséget. A kortárs alkotó Major Kamill egyedi munkái kapnak helyet a tárlaton, amelyek, mint mindig, ezúttal is színesítik majd a Műgyűjtők éjszakájának programját.

A mexikói Zapotec indiánok szőnyegkultúrájáról és a korábbi spanyol gyarmatokon napainkban zajló ezüstművességéről tudhatnak meg többet azok, akik ellátogatnak az este folyamán a Dénes Galériába. A műkereskedelmi negyed egyetlen szőnyeggalériájának vezetője, Dénes Sándor a szőnyegkultúra kevésbé ismert területein augusztusban tett tanulmányútjának tapasztalatait osztja meg színes előadásában az érdeklődőkkel Számos egyéb különlegesség mellett megtudhatják majd azt is, hogy az indiánok már a spanyol gyarmatosítók előtt is készítettek szőnyegeket, vagy hogy szőnyegeik motívumvilága az azték piramis templomok halottas kamráinak belső díszítéseit idézik, illetve, hogy a gyapjú színezésénél hagyományos növényi és ásványi anyagokat használnak.

Az előadást követően a galériában testközelből is megcsodálhatóak lesznek a zapotec indián szőnyegek és taxcói ezüst tárgyak. A Műgyűjtők éjszakáján emellett 25% kedvezményt adnak minden gyapjú szőnyeg árából.

A Pintér Galéria ismét több programmal várja a képzőművészet szerelmeseit az este folyamán: a novemberi aukciójuk anyaga és a Bedő-gyűjtemény bútorainak bemutatója mellett a 20 éves Első Magyar Látványtár előtt tisztelegnek nagy szabású kiállítással, melyen Moholy-Nagy László I. Világháborúban készített 100 rajza látható. A Látványtár alapítványa ez alkalommal első ízben tárja a budapesti közönség elé a gyűjteményében lévő Moholy-Nagy László anyagot, szinte teljes egészében. A műveket a közelmúltban Brüsszelben, Berlinben, Párizsban és Apoldában mutatták be nagysikerű kiállításokon. Moholy-Nagy László első világháborús tábori levelezőlapjaiból mintegy 300 lap ismert a világ gyűjteményeiben, ennek közel felét őrzi évtizedek óta a Látványtár, ami Moholy-Nagynak a világ képzőművészetében elfoglalt helyére tekintettel, a hazai gyűjtemények vonatkozásában egyedülálló. A kiállítás nem pusztán Moholy-Nagy ifjúkori rajzainak biztosan futó és mégis könnyed és elegáns vonalaira, vagy friss, eleven dekoratív színeire helyezi a hangsúlyt, hanem arra a sajátos fotográfiai látásmódra, amelynek objektivitását nem a kamera, hanem a művész szándéka biztosítja.

A MissionArt Galéria A bizakodás kora címmel vállalkozik a magyar művészetben 1970 körül zajlott progresszív tendenciák és egyéni utak bemutatására. Számos, eddig még Magyarországon soha ki nem állított, vagy negyven éve a műtermekben becsomagolva várakozó kortárs műalkotás látható a MissionArt kiállítótermeiben. A tárlaton a magyar modernizmus és neoavantgard ma már klasszikusnak számító alakjainak munkáit csodálhatja meg a közönség. A Műgyűjtők éjszakáján a MissionArt Galéria egy rendhagyó program keretében kötetlen beszélgetésre hívja "A bizakodás kora" művészeit. Az este 7 órakor kezdődő esemény arra a kérdésre keresi a választ, hogy vajon tényleg a bizakodás kora volt-e a korszak, hogyan élték azt meg a művészek, hogyan látjuk most, negyven év távlatából. Bak Imre, Csáji Attila, Deim Pál, Fajó János, Haraszty István, Hencze Tamás, Jovánovics György, Keserü Ilona, Klimó Károly, Konkoly Gyula, Molnár Sándor, Nádler István, Pálfalusi Attila, Pauer Gyula, Perneczky Géza, Pinczehelyi Sándor, Seres László, Szikora Tamás festőművészek Sinkovits Péter művészettörténész vezetésével beszélgetnek majd a témáról.

A Haas Galéria, mint mindig, ezúttal is több programmal várja a vizuális művészet ínyenceit. Merítés a KUT-ból című sorozatuk immár XIV. részében Szin György (1906-1944) munkásságát mutatják be. A méltatlanul elfeledett festőművész neve gyakran előfordul jelentős, sokat idézett művészek visszaemlékezéseiben: Ámos Imre, Bálint Endre, Szántó Piroska, Vajda Júlia gyakran emlegetik őt, mint egykori közösségük fontos tagját, akivel együtt élték meg a harmincas években művészi fejlődésük fontos pillanatait. Az este folyamán zajló KUT-klubon a meghívott vendégek tárlatvezetésein ismerteti meg a közönség jobban az alkotó életművét: Dr. Kônig Frigyes, a Magyar Képzőművészeti Egyetem rektora; Majkók Katalin, a Magyar Képzőművészeti Egyetem gyűjteményeinek igazgatója; Kopócsy Anna, Révész Emese és Zsákovics Ferenc művészettörténészek vezetik majd körbe az érdeklődőket.

Függőleges fény a címe Hencze Tamás Kossuth-díjas festőművész kiállításának, melynek a Prestige Galéria ad helyet. A tárlaton az alkotó legújabb munkáival ismerkedhetnek a művészetbarátok. A magyar festészet hatvanas évekbeli nagy fordulatának (IPARTERV-csoport) máig legkövetkezetesebb képviselőjének képeit egyfajta „hűvös izzás” jellemzi; munkaeszközének, a festőhengernek az elszemélytelenítő és elidegenítő sajátsága gondoskodik arról, hogy legkirobbanóbb indulatai se ragadják el a művészt. A tökéletességre törő kivitelezés, a legapróbb rezdülésekre fordított, kitartó figyelem, a non-figuratív motívumkincs beszédessége és – legújabban – a képalkotó fény- és színvilág feldúsulása olyan életművet hozott létre, amely európai, sőt, talán világviszonylatban is jelentősnek mondható.

A Bardoni Interieur másodszor mutatja be Makrai Adél festőművészt és legújabb munkáit, ezúttal NightLight (A kevesebb több) címmel. A tárlat megtekintése igazi vizuális kalandnak ígérkezik, hiszen festményeit az érzékelés kettőssége, azon fény-árnyék hatások, erős villanások jellemzik, amelyeket szemünk káprázásakor észlelünk az éjszakai sötétben.

Az Artcore Antik & Design is kiállítás-megnyitóval készül a Műgyűjtők éjszakájára: ezúttal Ferenczi Alex festményeit mutatják be a közönségnek.

Két koncertre is sor kerül az este folyamán: a Pintér Galéria és Aukciósház Grencsó István és barátai jazzkoncertjének ad helyet, a Haas Galériában pedig a „Haas Daléria” programjaként hallgathatja a közönség a zenés est műsorát.

A Műgyűjtők éjszakájának összes programja ezúttal is ingyenes.

www.mugyujtokejszakaja.hu

Az eseményen részt vevő galériák és programjaik:

Artcore Antik & Design (1055 Budapest, Falk Miksa u. 12. Tel/fax: 06-1-269-2703 www.art-core. hu)

18.30 Kiállítás Ferenczi Alex festményeiből.

Artkatakomba (1055 Budapest, Szent István krt 2. – pince Tel: : 06-1-784-0124 www.artkatakomba.hu)

19.00 „…egy kép rólad az igazság rólam” – kortárs magyar divatfotográfiai kiállítás. 2010. január 3-ig.

B55 Kortárs Galéria (1055 Budapest, Balaton u. 4. Tel: 06-1-354-1350 www.b55galeria.hu)

19.00 A "SAXON Poliuniverzuma" című kiállításon SAXON Szász János független képzőművész, feltaláló tárlatvezetése . 2010. november 13-ig.

Bardoni Intérieur (1055 Budapest, Falk Miksa u. 12. Tel: 06-1-269-0090 www.bardoni.hu)

A XX. század első felének közép-európai bútorai és lakberendezési tárgyai a Szecesszió, az Art Deco és a Bauhaus stílusjegyeivel, valamint a 60-as, 70-es évek bútorai.

NightLight (A kevesebb több) – Makrai Adél festőművész legújabb munkái.

Dénes Galéria (1055 Balassi utca 25. Tel: +36 (30) 499 67 26 www.selyemszonyeg.hu)

20.00 A Mexikói Zapotec indiánok szőnyeg kultúrája és a spanyol gyarmati múlt ezüstművessége napjainkban – Dénes Sándor előadása.

Az előadást követően zapotec indián szőnyeg és taxcói ezüst tárgyak bemutatója.

Az este folyamán 25% kedvezmény minden gyapjú szőnyegből .

Haas Galéria (1055 Budapest, Falk Miksa u. 13. mfszt.2. Tel: 06-1-302-5337 www.haasgaleria.hu)

Merítés a KUT-ból XIV. Szin György (1906-1944) festőművész emlékkiállítása.

2010. november 27-ig.

17.00 KUT-klub – meghívott vendégekkel.

19.00 és 21.00 tárlatvezetés a kiállításon.

18.00-tól 24.00-ig: A HAAS DALÉRIA zenés műsora.

Kalman Makláry Fine Arts Gallery (1055 Budapest, Falk Miksa u. 10. Tel: 06-1-374-0774 www.kalmanmaklary.com)

21.00 Major Kamill kiállítása. 2010. november 20-ig.

MissionArt Galéria (1055 Budapest, Falk Miksa u. 30. Tel: 06-1-302-85-87 www.missionart.hu)

A bizakodás kora – Progresszív tendenciák és egyéni utak a magyar művészetben 1970 körül.

19.00 Művészet és művészeti élet 1970-ben és 2010-ben. Beszélgetés a kiállítás művészeivel.

Nemes Galéria (1055 Budapest, Falk Miksa utca 28. Tel: 06-1-302-86-96. www.nemesgaleria.hu)

XIX. – XX. századi magyar festmények, grafikák, valamint régi külföldi mesterek alkotásai.

Pintér Galéria és Aukciósház (1055 Budapest, Falk Miksa u. 10. Tel: 06-1-311-3030 www.pinterantik.hu)

Az este folyamán: megtekinthetők a novemberi aukciós anyagból rendezett kiállítás, valamint a Bedő-gyűjtemény bútorai.

19.30 20 éves az Első Magyar Látványtár – Moholy-Nagy László 100 rajza az I. Világháborúból. Megnyitja: Nagy Levente, Moholy-Nagy kutató. 2010. november 20-ig.

20.30 Grencsó és barátai jazzkoncertje.

Prestige Galéria (1055 Budapest, Falk Miksa u. 7. Tel: 06 1 283-44-53 www.prestigegaleria.hu)

18.00 Függőleges fény – Hencze Tamás kiállítása. Megnyitja: Hernádi Miklós, író. 2010. november 23-ig.