Az adventi időszak – mely a nevében is hordozza, várakozás – Jézus Krisztus megszületését hirdető ünnep előfutára. Anno falun ebben az időszakban szerveződtek a betlehemesek, ostyahordók, kántálók és egyéb karácsonyi játékok előadói. Márton napja után mindenütt befejeződött a nagy evés-ivás, elkezdődött a 40 napos adventi böjt. A vallási értelemben vett felkészülés részének számított még a hajnali miséken – más néven angyalmise, aranyos mise, roráté – való részvétel.

A múzeum is segít ráhangolódni az ünnepre. Miközben sül a mézeskalács, szól a karácsonyi muzsika, a kész finomságokat díszíteni vagy már kóstolni is lehet. Az uradalmi Magtár épületében adventi koszorút, gyapjúangyalt, kőporos karácsonyfadíszt, esetleg éppen szaloncukrot készítenek. A tematikus tárlatvezetéseken a látogatók bepillantást nyernek a téli ünnepkör szokásaiba, hagyományaiba, tevékenységeibe. Ennek legfontosabb helyszíne a fonó, ahol a gazdasági munkák befejezésével az asszonyok, lányok társas munkát végeztek. Egy másik helyszínen, a márianosztrai lakóházban pedig az érdeklődők kézbe vehetik a hamisítatlan, vidéki disznótor hagyományos eszközeit. Mindkét nap 15 órától hangulatos, lámpás-lampionos sétával zárul a program.

A Felföldi mezőváros tájegységben a nemrég megnyílt Város és falu határán időszaki kiállítás több helyszínt érint. A Skanzen Galériában fényképek idézik fel az egykori felföldi mezővárosok életét, s azok 20. századi arculatát. A Magtárban és lakóházakban a mezővárosi kézművesség, a céhek, és a művelődés áll a középpontban.

December 5-e után kisebb szünetet követően 2011. január 22-től hétvégénként ismét kinyit az intézmény.

www.skanzen.hu