Apa Akadémia
Apává válni nem kevésbé szép és felelősségteljes feladat, mint anyának lenni. A társadalom a hangsúlyt mégis az anyára helyezi, számos kiadvány szól róluk, nekik.Apává válni nem kevésbé szép és felelősségteljes feladat, mint anyának lenni. A társadalom a hangsúlyt mégis az anyára helyezi, számos kiadvány szól róluk, nekik. Az apákat viszont senki nem készíti fel arra, mi vár rájuk, mi segíthet nekik abban, hogy megtalálják a helyüket az új szerepben. Léder László pszichológus, tréner az Apa Akadémia megszervezésével ezt a hiányt szeretné betölteni.
– Az apák szerepe a gyermeknevelésben mintha háttérbe szorulna, mintha az anyákhoz képest másodhegedűssé váltak volna.
– Ez egy fals koncepció, ami sajnos velünk él, pszichológiailag viszont teljesen egyértelmű, hogy egy gyereknek ugyanakkora szüksége van egy apára, mint egy anyára. Nincs elsődleges és másodlagos gondozó. Egy apa a szoptatást kivéve minden, gyermekkel kapcsolatos nevelési, gondoskodási tevékenységet ugyanúgy el tud elvégezni, mint egy anya. Az apák kiszakítása a családból egy modern dolog, a XX. század problémája. Előtte, a XVIII–XIX. században az apa sokkal inkább részese volt a nevelésnek. Természetesen akkor is felosztották a teendőket, sok közös akadt, de sok olyan munka is volt, amit csak az apa végezhetett el. Ma azt tapasztaljuk, hogy az apa tulajdonképpen offline, kikapcsolt állapotban kering a család körül. Ez nem volt így korábban.
– Milyen hatással jár az apaszerep hiánya?
– Az apahiány lényegében az élet minden területén hátrányosan érinti a gyerekeket. Mit jelent az apa jelenléte? Egyrészt egy nemi modellt, ami nagyon fontos, mert a saját és a másik nemhez való viszonyt is az határozza meg, milyen a gyermeknek az anyjával, apjával való kapcsolata. Ezen felül bármilyen tevékenységet nézünk, azt láthatjuk, hogy bár az apa meg tudja csinálni ugyanolyan minőségben, mégis kicsit másképp csinálja, mint az anya – erre a másságra van szükség. Az apák másképp játszanak, másképpen és mást kommunikálnak, mást tanítanak meg öntudatlanul. Kutatások kimutatták, hogy a gyerekeikkel játszó apák gyermekei intelligensebbek. A játék nagyon komplex dolog, érdekes megnézni, hogyan kommunikálnak játék közben az apák. Az anyák inkább konkrétumokat, egy adott szabályt próbálnak átadni, a fő céljuk, hogy a gyermek hamar megértse a mondandójukat, és aszerint cselekedjen. Az apák számára viszont nem ez a lényeges, az ő viselkedésük inkább öntudatlanul mutat a fejlődés irányába. Ők nem a gyermek éppen aktuális értelmi vagy kommunikációs színvonalán, hanem afölött kommunikálnak. Másrészt az anya a családot, a védelmet jelenti, az apa pedig a kapcsolatot a külvilággal, és ez megjelenik a kommunikációban is. Az apák sokkal gyakrabban utalnak arra, hogy „ha az iskolában, munkahelyeden is ezt csinálod majd, akkor abból komoly bajod lehet.” De azoknak az extrém játékoknak is üzenete van a gyermek számára, amikor az apa feldobja és elkapja a gyermeket, megpörgeti: „akármi történik, én elkaplak”. Ezt a gyerekek nagyon élvezik, mert hiába rizikós, mindig ott a biztonság. Az apai üzenet: merd vállalni a kockázatot, merj kilépni a határokból. Ezek apró dolgok, de nagyon lényegesek.
– Milyen életkortól játszanak ilyen fontos szerepet az apák?
– Az apának már a várandósság alatt is nagyon komoly szerepe van. Az egy régi, meghaladott elképzelés, hogy az anya és a magzat egy zárt egységet alkot. Az apa hangját például megismeri az újszülött, amikor megszületik. Egyébként nagyon gyakori jelenség az is, hogy az apa akar inkább gyereket. Azt gondoljuk, és erre a hollywoodi sztereotípiák rá is erősítenek, hogy a férfi megijed, ha a barátnője, felesége gyereket akar – és beül egy bárba a barátaival inni. A valóság az, hogy nagyon sokszor épp a férfiak kezdeményezik a gyermekvállalást.
– Milyen fogódzókat tudnak adni az apáknak? Mi az, amire törekedniük kell, hogyan lehetnek jó apák?
– Az első lépés a tudatos apaság. Egy pillanatig sem szabad azt gondolni, hogy az rendben van, hogy ő kikapcsolt állapotban működik a családban. Ez sem a gyermek, sem a feleség, sem a maga számára nem jó. Minden apa felelőssége, hogy elgondolkodjon az úgynevezett védett családi időn, amikor igazán együtt van a család. Nagyon sok mindennel ki lehet ezt az időt tölteni, az a lényeg, hogy ők együtt legyenek. Az is fontos, hogy az apa apró dolgokban is vegyen részt. Ezek nem olyan időigényesek, de fontos, hogy részese legyen: mossa meg a gyereke fogát, hallgassa meg, amikor elmeséli, mi volt az iskolában. Ezek a gyerekek számára azt üzenik, hogy apa figyel rám, törődik velem. Az igazi apaság a spontán apaság, amikor nem agyonszervezett programokat tervezünk, hanem egyszerűen együtt vagyunk, és a dolgok maguktól történnek. Vezetőkkel dolgozom, rá szoktam őket venni arra, hogy pénteken menjenek korábban haza, nem fog összedőlni a világ. A fokozatos visszatérés a családba az egyik legfontosabb technika, ami segít az apáknak. A másik pedig az, hogy találják meg ebben az örömöt. Vegyék észre: az, hogy a gyerekeikkel foglalkoznak, öröm, relaxáció, nem egy pluszfeladat. El kell odáig jutni, hogy hiányozzon az apának mindez, várja ő is ezeket a pillanatokat.
– Sem az anyák, sem az apák nincsenek könnyű helyzetben, ha a munka és a család összeegyeztetéséről van szó. Magasabb szinten milyen változtatások segíthetnék a harmonikusabb családi szerepeket, a munka és család, magánélet egyensúlyát?
– Magyarországon a legnagyobb segítséget az jelentené, ha a munkaerőpiac modernizálódna, hogy az anyák a gyermek mellett is tudjanak dolgozni részmunkaidőben, rugalmas munkaidőben, hiszen nem normális terhelés az, hogy egy édesanya egyedül marad a gyermekeivel – ilyen korábban soha nem volt. Amikor modern családról beszélünk, részint a régihez kell visszanyúlnunk, amikor a nők is dolgoztak a gyermekek mellett, de a férfiak sem szakadtak ki a családból. A modern körülmények között ezt másképp kell megoldanunk, mert régen a nagycsalád és a közös tevékenység – mezőgazdaság, kisipar, családi vállalkozás – biztosította a kereteket. Ma viszont csupasz családok vannak: apa, anya, gyermek vagy gyerekek. Itt kell berendeznünk a modern életformának megfelelően az életünket. Apa és anya is részt kell vegyen a családi életben, a gyermeknevelésben. És ezzel együtt jár az is, hogy egy apa természetesen a háztartási feladatokban is részt vállal. Ez egy faramuci helyzet, mert közben az apákkal szemben nagyon erős elvárás, hogy egzisztenciát teremtsenek. Az elmúlt 30-40 évben külföldön elindult az ellenáramlat, az úgynevezett apaforradalom. A skandináv országok kezdték az apákat visszahozni a várandósság idejére, a szülésbe, a családi életbe. Természetesen nem kell semmit másolnunk, de ez jó példa lehet. A skandináv országokban például a szociális juttatások ahhoz vannak kötve, hogy az apának is otthon kell töltenie valamennyi időt a gyermekével. A munka-magánélet kultúrája még nagyon alacsony szinten van Magyarországon. Most elkezdődött egy pozitív, családbarát munkahelyszemlélet, de én még csak néhány százalékra tenném a családbarát munkahelyeket. Tartunk apa coachingokat is vállalatok számára, ahol vezetői és HR-tanácsadást végzünk. A kisgyermekes családoknál a szülők, így az apák is sokszor túlterheltté válnak, és ez a munkahely számára is hátrány, mert csökken a teljesítményük. Kialvatlanok, frusztráltak lesznek, sokszor hiányoznak. Mi apró dolgokra hívjuk fel a figyelmüket, technikákat mutatunk, amivel ezek megelőzhetőek.
– Idén indították el az Apa Akadémiát, ahol előadások és beszélgetések keretében az apák szerepével foglalkoznak. Milyenek az eddigi visszajelzések?
– Azt látjuk, hogy a férfiak – főképp a fiatalabb férfiak – körében óriási az igény arra, hogy aktív apák legyenek, megéljék az apaságot. Nekik nem is kell hangsúlyozni, hogy a család részének kell lenni, inkább a hogyan a kérdés. A munka-magánélet egyensúlya messze a legnépszerűbb téma a körükben, azaz, hogyan oldják meg a mai életforma mellett, hogy jó apák legyenek. Két előadáson vagyunk túl, mindkét alkalommal hatvanan jöttek el, és az előzetesen tervezettnél egy órával többet maradtunk, olyan sok kérdés, felvetés volt. A résztvevők lelkesek, és máris aktívan segítik a munkánkat, van, aki fotókat, videofelvételt készít az előadásokon, más az informatikai háttérben segít, egyikük felajánlotta, hogy ingyen lefordít idegen nyelvű cikkeket. Nagyon motiváló, hogy mindenki hozzájárul az Apa Akadémia fennmaradásához. Ez egy önmagát fenntartó, nonprofit kezdeményezés, de keressük a támogatókat, akik fontosnak találják az apák helyzetét. Szeretnénk, ha az Apa Akadémia sokáig működhetne, hiszen láthatóan nagy igény van erre.
Elek Nikolett
Bővebb információkat az Apa Akadémiáról a lederlaszlo.com oldalon olvashatnak.