Játék határok nélkül: érzékenyítő, migránsos társasjátékok
Több olyan társasjátékot is fejlesztettek az utóbbi években, ahol a játékosnak papírok nélkül, illegális bevándorlóként kell kijutnia Isztambulból vagy átjutnia a szerb–magyar határon a schengeni övezetbe. Az isztambuli menekülésről szóló játék 2017-ben az Európai Bizottság támogatásával működő európai ifjúsági információszolgáltató hálózat díját is elnyerte. A játék hasznos tippeket is ad, hogyan cselezzük ki a rendőröket és találjunk rá a megfelelő embercsempészre, írja a Magyar Nemzet.Több magyar vonatkozása is van azoknak a társasjátékoknak, amelyek az elmúlt években jelentek meg, és az illegális migráció iránti érzékenyítéshez is alkalmazhatók. Az ilyen játékok sorát a The Journey: Khartoum (Az utazás: Kartúm) nyitotta meg, amelyben a játékos feladata az volt, hogy eritreai menekültként elhagyja Szíria fővárosát papírok nélkül, az embercsempészek, a rendőrök és a gátlástalan, lelkiismeretlen „rabszolgatartók”, munkáltatók között lavírozva. A folytatás 2017-ben készült el, és a The Journey: Istanbul (Az utazás: Isztambul) címet viseli.
A játékleírás szerint a játékosok szíriai, iraki vagy afgán migránsként Európa felé utaznak. Okmányaik nincsenek, eljutnak Isztambulba, ahol embercsempészeket kell találniuk a rendőrség és a migránsokat kizsákmányoló „rabszolgatartók” kicselezésével.
„A Try the Journey egy migrációs projekt, amely kezdetben filmeket és játékokat foglal magában. A projekt célja, hogy elősegítse és összekötője legyen a migrációs szférának, hogy társadalmi változásokat idézzen elő, és az Ön utazása itt kezdődik…” – olvasható a már törölt projekthonlapon.
A játék fejlesztője a svéd Impact Unified – a török System & Generation cég közreműködésével –, a fejlesztési költségeket a skandináv Anna Lindh Alapítvány fizette, utóbbi negyven országban, így hazánkban is jelen van.
Az Impact Unified jelenleg elsősorban mobiltelefonokra tervez játékokat. A cég korábbi projektjének fő célja volt, hogy megértést és empátiát teremtsen a játékokon keresztül a migránsok iránt. Több társasjátékot is kiadtak 2014 és 2017 között, amelyek célja a migránsok élethelyzetének és körülményeinek megértetése volt.
A cég magyar vonatkozású migránsjátékot is piacra dobott; a Fortress Europe (Európa erőd) a magyar–szerb határon játszódik, a játékmenet szerint egy migránsokat szállító kamionnal kell bejutni Magyarországra, azaz a schengeni térségbe.
A játék elnyerte a 2017-es Montreali Nemzetközi Animációs Filmfesztivál legjobb VR-filmjének járó díját, valamint bemutatták a cannes-i filmfesztiválon és a 2017-es World VR Forumon is.
A teljes cikket IDE kattintva olvashatják el a Magyar Nemzet oldalán.