A jövő elkezdődött – beszélgetés Siklósi Gergellyel
Siklósi Gergely neve két évvel ezelőtt egyik napról a másikra robbant be a köztudatba, miután sokak meglepetésére megnyerte a budapesti vívó-világbajnokságot. Akkor még jó páran azt gondolták, sikere puszta véletlen, erre azonban rácáfolt, amikor múlt héten ezüstérmet szerzett a tokiói olimpián. A 23 éves tapolcai fiúval, hazánk legsikeresebb párbajtőrözőjével hazaérkezését követően beszélgettünk.– Elsőként tért haza Japánból az olimpián érmet szerző magyar sportolók közül. Ha nincs a koronajárvány, még mindig az olimpiai faluban lenne?
– Nem valószínű. Azt beszéltük az edzőmmel, Dancsházy-Nagy Tamással, hogy olyan körülmények között, mint amit a Covid teremtett, akkor sem maradtunk volna szívesen, ha nincs az a szabály, hogy a verseny után két nappal el kell hagyni az országot. Ha lett volna lehetőség szabadon, maszk nélkül jönni-menni, várost nézni, találkozni a többiekkel, és nem fenyeget minket annak a lehetősége, hogy ha elkapjuk a betegséget, két hétre karanténba zárnak, szívesen eltöltöttünk volna még 4-5 napot Tokióban. Így viszont cseppet sem bántuk, hogy föl kell szállni a repülőre. Nagyon vártuk, hogy vége legyen ennek a szezonnak, hiszen a járvány miatt rekordhosszúságúra nyúlt, ez pedig mindannyiunktól extra munkát és kitartást igényelt. Nagyon szeretünk itthon lenni. Én balatoni gyerek vagyok, otthon tudok igazán kikapcsolódni, Tamásnak pedig van egy vitorlása, ami nagy motivációt jelentett a hazajövetelt illetően.
– Amikor a világbajnokság után beszélgettünk, azt mondta, nem szeret interjút adni. Ennek azonban most nyoma sincs, sőt, úgy tűnik, mintha kifejezetten élvezné, hogy megkülönböztetett figyelem irányul önre.
– Az elmúlt két évben belejöttem ebbe a szerepbe, nem mellesleg több energiám is van azóta. A vébé idején még pajzsmirigyproblémákkal küszködtem, ami miatt nagyon meg kellett fontolnom, mibe fektetek erőt. Vissza kellett fognom magam, mert nagyon fáradékony voltam. A barátaimmal sem találkoztam annyit, mint mostanság, ha ugyanis nagy ritkán kicsit később értem haza, és nem tudtam kialudni magam, azzal megpecsételtem a másnapom: gyakorlatilag használhatatlanná váltam.
– Ezek szerint megoldódott a probléma?
– Igen. Az orvosi kivizsgálás után kaptam gyógyszert a betegségemre, az pedig rendbe is hozott.
– Rengeteg protokolleseményen kell most részt vennie, sok a kötelező program. Tapolcára mikor jut el?
– Múlt héten hazamentem egy napra, hogy részt vehessek egy ünnepségen, fölkerült ugyanis a nevem arra az emléktáblára, ami a városhoz kötődő olimpikonoknak állít emléket. Másnap viszont már jöttem is vissza Budapestre, azon a hétvégén volt ugyanis a Honvéd–Debrecen NB I.-es nyitómeccs a Bozsik-stadionban és a Forma–1 Magyar Nagydíj a Hungaroringen, amik kihagyhatatlan programok.
– Ha már Tapolca szóba került, érdemes megemlíteni a múltat. 2006-ban a sportág hazai nagymestere, a Nemzet Sportolója címmel kitüntetett Kulcsár Győző kezdeményezésére indult el az Olimpici nevű program, amely az egykor sikeres, ám az elmúlt évtizedekben visszaesést mutató hazai párbajtőrvívás újbóli felvirágoztatását szolgálja. Sok kisgyerek mellett ön is ennek a keretein belül kezdett sportolni annak idején. Hogyan segítette a kibontakozásban?
– Ez a program lehetőséget ad, hogy a gyerekek már egészen kis korban, nyolcévesen kipróbálhassák a versenyzést, megtapasztalják, milyen terhelést is jelent egy-egy bajnokság, megérezzék a győzelem ízét, és megszokják a kudarcokat is, elfogadják, hogy ki lehet esni már az első asszó után is. A rendszer öt korcsoportot ölel fel, de van mód a nagyobbak között is indulni, ami a fejlődés szempontjából nagyon hasznos. A fiatalok a kadet korosztályig eljutva olyan tudásra és tapasztalatra tehetnek szert, ami óriási előnyt jelent más országok fiatal vívóival szemben. A program, ami egyébként a FIE, vagyis a nemzetközi vívószövetség szabályai szerint működik, jó reklám a fegyvernem számára, hiszen a versenyeket az ország különböző pontjain szervezik meg, ráadásul úgy, hogy a szülők számára is kellemes kikapcsolódást nyújtsanak.
– Érdekes, hogy az olimpiai döntőt ezúttal két huszonéves vívta. Nem jellemző ez a sportágra. Generációváltás történik éppen?
– Ezt nem lehet egyértelműen kijelenteni. Szerintem puszta véletlenről van szó.
– Sokan azt gondolják, hogy egy világbajnoknak bérelt helye van az olimpiai dobogón. Van ebben némi igazság?
– Nemcsak gondolják, hanem szinte el is várják az emberek, hogy így legyen. Pedig egyáltalán nincs így, nem adják olyan könnyen azokat az érmeket. Ahogy már többször is elmondtam, az olimpián nincs papírforma, bármi megtörténhet. Hiába mész oda ranglistaegyesként, nagyon sok múlik azon, hogy milyen lábbal kelsz föl a verseny napján, és milyen ágat kapsz. Ilyen szempontból szerencsésnek mondhatom magam, de nekem is meg kellett küzdenem minden egyes tusért.
– Hihetetlen az a nyugodtság, ami önből áradt az asszói alatt, valószínűleg a szurkolók százszor jobban izgultak. Családi örökség vagy szerzett tulajdonság ez a békés természet?
– Inkább azt mondanám, hogy részben velem született, édesapám és édesanyám ugyanis nem ilyen. Az olimpián sokat számított, hogy ki tudtam zárni a tudatomból, milyen versenyen veszek részt, és felfogtam, hogy nem történik semmi, ha nem nyerek érmet.
– Hazatérte után, a repülőtéren azt nyilatkozta, a sportpszichológusa még nem vette föl a kapcsolatot önnel, de nagyon várja, hogy jelentkezzen. Beszéltek azóta?
– Kaptam egy üzenetet tőle, amiben azt írta, „Pici hiányérzet, enyhe szomorúság és komoly önkritika magam felé. Kielemezzük azt a keveset, amit kell!” Ő egyértelműen azt gondolta, hogy nyerni fogok.
– Kudarcként élte meg, hogy csak ezüstérmet szerzett?
– Nem feltétlenül, csak ő is maximalista, mint én.
– Ha ő is ennyire akarja, biztosan megtalálják majd a győzelemhez vezető utat.
– Én is azt gondolom. De elsősorban a boldogságra törekszünk, nem arra, hogy megnyerjünk mindent. Talán így fogunk megnyerni mindent.
– Ha jól tudom, van egy kis füzete, amiben mindig leírja az éppen aktuális gondolatait. A napokban került bele valamilyen bejegyzés?
– Nagyon régóta nem vezetem. Amióta tisztában vagyok az érzéseimmel, nem látom értelmét. Ma már minden történésnek tudom a miértjét.
– A vébé után pár nappal azt mondta nekünk, jó érzés, ha eszébe jut, hogy világbajnok, de igazából már inkább a holnapra gondol. Most is így van ezzel?
– Aki ismer, tudja, hogy én ilyen tervezős figura vagyok. Hazafelé, a repülőúton már minden jövőt érintő dolgot megbeszéltünk Tamással. Azt is tudom, hogy hogyan fogom kipihenni magam, és azt is, hogy hogyan jutunk majd ki a csapattal a három év múlva esedékes párizsi olimpiára. Szeretném, ha oda már nem egyedül kéne utaznom.