Jöhet a ráadás
Beliczay Sándor: évek óta óriási publicitást kap a parasport, de ez még mindig kevésHarmadszorra választották az Év fogyatékos sportolókkal foglalkozó edzőjének Beliczay Sándort. A Törekvés első számú mesterével a magyar kerekesszékes vívó szakág megalapításának történetéről beszélgettünk.
Fotó: T. Szántó György/Demokrata
– Mindig is edzőnek készült?
– A mi családunkban édesanyám volt a főnök, és szerette volna, ha apám nyomdokaiba lépek: ő erdőmérnök volt, mellette pedig vívóedzőként is dolgozott. Próbálkoztam egy ideig a vívással, de sosem szerettem meg, ráadásul tehetségem sem volt hozzá, ezért engedve a mama nyomásának, jelentkeztem a Soproni Egyetem erdőmérnöki karára. Ám a felvételin még arra sem volt lehetőségem, hogy helyet foglaljak, miután bemutatkoztam, kivágtak a teremből.
– Mi volt a bűne?
– Mint otthon kiderült, a vizsgán az iskola egykori rektorához volt szerencsém, akinek a gyerekei egykor apámnál vívtak. Csakhogy az öreg gerinces ember lévén senkivel sem kivételezett, rossz magaviselet miatt kirúgta a két kölyköt az edzésről. Ez okozta a vesztemet évtizedekkel később, de ma már tudom, hogy ez nem volt véletlen.
– Mi történt a sikertelen felvételi után?
– Bay Béla bácsi, a legendás mester segített, hogy bekerüljek a Testnevelési Főiskolára. Nélküle nem ment volna. Alkalmassági vizsgát kellett tenni, a síkfutástól kezdve a labdajátékokon át a gimnasztikáig mindenből teszteltek minket. A megmérettetésre Röck Samu, szülővárosom, Győr híres tornásza, mesteredzője próbált meg fölkészíteni, de a búcsúzásnál azt mondta, nem vállal felelősséget értem. Jól tette, a kötélre például nemhogy az előírásnak megfelelően, függeszkedve, de még a lábaim segítségével sem tudtam fölmászni. Nem beszélve a nyújtóról… Gondolhatják, hogy néztem ki rajta a 192 centiméteremmel! Földig ért a lábam.
– 1973-ban mégis diplomát szerzett…
– És addigra az edzősködéshez is megjött a kedvem. Talán, mert édesanyám óvónő volt, imádtam a gyerekeket, így lettem nevelőedző az Újpesti Dózsában. Első tanítványaim között volt Szekeres Pál és Érsek Zsolt, a szöuli ötkarikás játékok bronzérmes csapatának két húzóembere. Ézsé egy toborzás során került hozzánk, Szekért pedig – aki meglehetősen élénk gyerek volt – az édesanyja hozta le hozzám. Emlékszem, megállt előttem, és elgyötört arccal azt mondta, most jön a szülői értekezletről, ahol sok rosszat mondtak a gyerekéről, nagyon elkeseredne, ha tőlem is ilyeneket hallana. Megígértem neki, hogy nem fog: a víváshoz elengedhetetlen egy kis csibészség, úgyhogy Pali a legjobb helyen volt.
– Sosem húzta ki a gyufát?
– Hát, voltak kritikus pillanatok. Egy nemzetközi versenyen például hamar kiestek, és úgy gondolták, kicsit kirúgnak a hámból. Éjszaka arra ébredtem, hogy üvöltve vigadoznak a szállodánk folyosóján. Kikiabáltam nekik, hogy hagyják abba, és menjenek a szobájukba, mire mámoros hangon megszólalt az egyikük: „Nézzétek, ott van a Kielpikowski!” Na, az voltam én. Mondtam nekik, gyerekek, most szépen lefekszetek, és majd holnap megbeszéljük a dolgot. Aztán persze nem szóltam egy szót sem. Ha a melót elvégezték, nem haragudtam meg az ilyen csínyekért. Imádtam velük lenni, úgy éreztem, egy percet sem öregszem.
– Edzéseken szigorú volt a tanítványaival?
– Nagyon. Sosem felejtem el, amikor a Kékestetőn kínoztam őket. Annyi átkot sosem kaptam, mint amennyit akkor a kirándulóktól, akik szemtanúi voltak a tréningeknek. Tizenegy nap alatt közel kétszáz kilométert futottak a fiúk. De tudták, hogy az ott elvégzett munkából élünk majd egész évben. Ma is hihetetlen számomra, hogy mindössze nyolcévnyi közös munka után Pali és Zsolt is kijutott a ’84-es olimpiára. Talán az egész pályafutásom egyik legnagyobb sikere ez.
– Mit szólt, amikor kiderült, hogy mégsem utazhatnak?
– Egy külföldi versenyen voltunk, amikor a mellettünk újságot olvasó Alekszander Ramankov olimpiai bajnok, ötszörös világbajnok tőröző köpött egy nagyot, és elkáromkodta magát. Akkor derült ki, hogy a Szovjetunió az Egyesült Államok állítólagos kommunistaellenes közhangulata miatt bojkottálta a Los Angeles-i ötkarikás játékokat, és ugyanerre kötelezte a Varsói Szerződés tagállamait, köztük Magyarországot. Nagy pofon volt ez nekünk, de még nagyobb azoknak a sportolóknak, akiknek nem olyan hosszú a pályafutása, mint egy vívónak.
– Milyen esélyekkel indultak volna?
– Elég, ha annyit mondok, hogy egy évvel később az egyetemi világbajnokságon 9-5-re vertük az olimpiai bajnok csapatot…
– Az 1988-as szöuli bronz azért kárpótolta önöket?
– Azt hiszem, igen. Ma óriási eredmény az olimpiai érem bármelyik fegyvernemben.
– Mi az oka, hogy a magyar tőr szakág közel három évtizede csak vergődik?
– Míg egy külföldi ranglistán talál száz versenyzőt, addig a magyaron maximum harmincat. Nincs miből meríteni. Tehetségek persze akadnak. Ott van például Dósa Dániel, akit én neveltem föl, és nemrégiben megverte a világranglista első helyezettjét, csak hát itthon nincs ellenfele, nincs, akivel olyan színvonalú asszókat vívhatna, mint amilyeneket a nemzetközi versenyeken. Emiatt állandóan külföldön van. Melyik szülő választja szívesebben a tőrt a kard vagy a párbajtőr helyett ilyen perspektíva mellett?
– A kerekesszékes vívással hogyan ismerkedett meg?
– 1991-ben, a budapesti világbajnokság előtt a magyar férfi tőrválogatott egy világkupaversenyről tartott hazafelé Bonnból, amikor útközben szörnyű buszbalesetet szenvedtek. Palit és Kun Csabát, a csapat másik tagját mentőhelikopterrel szállították kórházba. Csumi élete kérdéses volt, három hétig kómában feküdt, de szerencsére felépült, Szekérről – akinek a törött bordái átszúrták a tüdejét és gerinctörést szenvedett – viszont a műtétek után kiderült, hogy soha többé nem állhat lábra. Hét hónapig rehabilitálták Németországban, Érsek Zsolttal minden lehetséges alkalommal vele voltunk a kórházban. Borzasztóan megviseltek a történtek, tanácstalan voltam a jövőt illetően, ahogy Pali is. A fordulópontot Batizi Sanyi bácsi, a német kerekesszékes válogatott kapitányának látogatása jelentette.
– Mi történt?
– Na, fiam, készülj, mert megyünk versenyre – mondta Palinak, aki elképzelni nem tudta, miről lehet szó, itthon akkoriban nemhogy sportolásra nem volt lehetősége egy kerekesszékben élőnek, hanem még közlekedni se nagyon tudtak a városban. No, mindenesetre Sanyi bácsi határozottan Szekér kezébe nyomta a tőrt, ő pedig megnyerte az 1992-es Európa-bajnokságot.
– Ez önnek is reményt adott a folytatást illetően?
– Igen. Volt egy időszak, amikor abba akartam hagyni az edzősködést, a mélyponton a feleségem segített átlendülni. Neki egyébként is rengeteget köszönhetek. A hivatásom miatt nagyon sokat voltam távol, amíg én mások gyerekeit, addig Ida a sajátjainkat nevelte, és ahelyett, hogy szemrehányást tett volna, mindig támogatott.
– 1988-ban eljött az Újpesti Dózsából. Mi volt az oka?
– Komoly nézeteltérésem támadt a párttitkárral. El akarta venni a két olimpiai érmes tanítványomat, át akarta adni őket egy másik edzőnek. Közben még azt is írták, kivel mennyit iskolázom. Elegem lett, szedtem hát a sátorfámat, és közel harminc vívóval a BVSC-be igazoltunk.
– Lett bármiféle következménye ennek a lépésnek?
– Megfenyegettek, hogy az összes tanítványom a határ mentén fog szolgálni. Végül csak Nagy Józseffel, Tojással toltak ki, ő tényleg kutyás őr volt egy darabig, ám a kapcsolataimnak köszönhetően szerencsére visszakerült hozzánk.
– Aztán jött a Törekvés?
– Fenyvesi Csaba olimpiai bajnok, a klub akkori elnöke kirúgta jó barátomat, Alföldi Lászlót, a szakosztály első emberét, és mivel én is konfliktusba kerültem a vezetőséggel, úgy döntöttem, csatlakozom Lacihoz. Keresni kezdtük, hol telepedhetnénk le, így bukkantunk rá a Bihari úti sporttelepre. A kisterem még olyan állapotban volt, hogy épp csak hullát nem találtunk benne. Szekeres Pali azonban akkor már sportpolitikáért felelős helyettes államtitkárként dolgozott, és segített megteremteni az anyagiakat a felújításhoz. 1999-ben alakítottuk meg a Törekvés vívószakosztályát. Hat ember jött el az első edzésre, most alig férünk el, tíz edző dolgozik nálunk, és jelentős támogatást is kapunk a működéshez a helyi önkormányzattól. Sorra nyerjük a versenyeket, egyéniben és csapatban egyaránt, és nemcsak az utánpótlás-korosztályban, hanem a felnőttbajnokságokon is jó eredményeket érünk el. Az egyetlen szívfájdalmam, hogy kerekesszékes vívóból még mindig nagyon kevés van.
– Hogyan lehetne rávenni a mozgásukban korlátozottakat, hogy sportoljanak?
– Évek óta óriási publicitást kap a parasport, de ez még mindig kevés. Kellene a reklám. Ma már minden adott ahhoz, hogy egy kerekesszékes megtalálja a számítását, és karriert építsen sportolóként. A paralimpikonok például ugyanolyan életjáradékot kapnak, mint az épek. Csak hát a legtöbben nem tudnak a nálunk tálcán kínálkozó lehetőségről. Kormányzati szinten kellene megkeresni azokat a csatornákat, amelyeken eljuthat az üzenet az érintettekhez.
– Két klasszisunk, Osváth Richárd és Hajmási Éva hogyan került önhöz?
– Ricsi korábban is vívott, méghozzá nagyon eredményesen, ám több műtét következtében merev lett a lába. Édesanyámhoz hasonlóan ő is szatmári gyökerekkel rendelkezik, első edzőjével, Lengyel Évával baráti viszonyban vagyunk, ő küldte el hozzám, így lett a tanítványom. Hajmási Éva Görögországban, egy motoros balesetben veszítette el a bal alsó végtagját, majd egy Szekeres Palival való találkozás során döntött úgy, hogy kipróbálja a vívást. Nem kellett neki sok idő, hogy beleszeressen, hamar a szenvedélyévé vált.
– Közeleg a tokiói paralimpia. Mit vár tőlük?
– Ricsi olimpiai bronz- és ezüstérmes, szeretnénk, ha meglenne végre az aranyérem is, Évi esetében pedig bármilyen dobogós helyezéssel nagyon elégedettek lennénk. Őszintén remélem, hogy végre teljesül az álom, és Szekeres Pál után újra bajnokunk lesz. Az esély megvan rá.