Fotó: MTI/Illyés Tibor
Máté Zsuzsanna és a spanyol Paula Arrones Leiton a vízilabda Európa-bajnokság női tornájának negyeddöntőjében, a Magyarország – Spanyolország mérkőzésen Splitben 2022. szeptember 5-én
Hirdetés

Bíró Attila szövetségi kapitány olimpiai bronz- és világbajnoki ezüstérmes együttese hamar háromgólos hátrányba került, de 5-5-nél még utolérte az olimpiai ezüstérmes riválist, amely ezt követően ismét elhúzott, a magyarok erejéből pedig már csak a szépítésre futotta a hajrában.

A magyarok az 5-8. helyért szerdán a franciák ellen folytatják, míg a spanyolok ellenfele a vb-bronzérmes Hollandia lesz az elődöntőben.


A magyaroknak bőven volt törlesztenivalójuk a spanyolokkal szemben, mivel tavaly a tokiói olimpián, 2020-ban pedig a hazai rendezésű kontinensviadalon is tőlük kaptak ki az elődöntőben. Bíró Attila szövetségi kapitány a sorsdöntő mérkőzésre Dömsödi Dalmát és Farkas Tamarát nem nevezte a 13 fős meccskeretbe. A himnuszt követően pedig Gurisatti szokásos „gyerünk csajok” kiáltása töltötte be a női játéknapokon ürességtől kongó Spaladium Arénát.

A magyar csapat rögtön emberelőnyben támadhatott az első akciójánál, de Parkes ziccert rontott, a túloldalon szintén létszámfölényes szituációban Magyari védett remekül. A második magyar fór is kimaradt, ám a negyedik percig nem került hátrányba a csapat a kiváló blokkoknak köszönhetően. Az első spanyol gólra viszont rögtön jött a második is egy rövid sarokba eleresztett lövésből. A harmadik 20 másodperces büntetést ugyan Horváth gólra váltotta, de a címvédő részéről Ortiz Munoz egy-egy távoli bombával és ejtéssel válaszolt.

Eleinte a második negyedben is maradt a pontatlan támadó játék, de a spanyolok sem növelték az előnyüket, mert sorozatosan a kapufát találták el. A hatodik magyar előnyből ugyan Szilágyi betalált, a háromgólos különbség viszont gyorsan visszaállt, mert a rivális kettős emberelőnyben nem hibázott. A nagyszünet előtti percekben a magyarok egyenlítettek, mert a sokadik bejátszásból Parkes eredményes volt, majd Szilágyi okos ejtéssel szerzett gólt, végül előnyből az addig sokat rontó Gurisatti is betalált. Eközben a védekezést továbbra is nagyszerű blokkok, Magyari védései és alkalmanként spanyol kapufák jellemezték, azonban a dudaszó előtt három másodperc ismét vezetést szerzett az ellenfél.

A fordulást követően Ruiz Barril távolról pattintott a magyar kapuba, de ezt követően ismét Magyari bravúrjai kellettek ahhoz, hogy ne álljon vissza a háromgólos differencia, mígnem az egyre jobb formát mutató Parkes villant ismét center pozícióból. Csakhogy a túloldalon poszttársa, Leiton Arrones két ugyanilyen góllal válaszolt. Utána a rengeteg kiállítást hozó mérkőzésen előnyökből és ötméteresből felváltva estek a gólok, a végén viszont a spanyolok akcióból is eredményesek voltak, így négy találattal elhúztak.

Az utolsó nyolc percben a csapatkapitány Garda harmadik és Leimeter első gólja visszahozta a magyar reményeket, de a spanyolokat gyorsan megnyugtatta, hogy fórból sikerült gólt dobniuk. A kissé feszültté váló találkozón egyre több lett a pontatlanság, a rossz passz, a magyarok például kapura lövésig sem jutottak el emberelőnyből, pedig előtte Bíró Attila időt kért. A gólcsendet Garcia Godoy távoli lövése törte meg, amivel végleg lezárta a meccset. Vályi gólja már csak szépségtapasz volt, azonban még erre is érkezett spanyol válasz.


Bíró Attila: Fontos tapasztalat Párizs felé

Bíró Attila szövetségi kapitány bár nem elégedett az Európa-bajnoki negyeddöntőben vereséget szenvedett női vízilabda-válogatott teljesítményével, de fontos tapasztalatnak nevezte a párizsi olimpia felé vezető úton.

„A kezdés meghatározta a mérkőzés további képet, mert 2-0-s vezetés helyett 3-1-es hátrányban voltunk. Egy spanyol csapatot végig üldözni rengeteget kivesz a játékosokból, kétszer így is visszajöttünk a meccsbe” – fogalmazott a magyar szakvezető, aki a sok bekapott centergólban látta a vereség elsődleges okát, de hozzátette azt is, hogy a spanyolok fiataljai vagányabbak és ügyesebbek voltak.

Bíró úgy vélte, hogy összességében ebben a több kulcsemberét, így Keszthelyi Ritát és Rybanska Natasát nélkülöző fiatal csapatban is több volt, ezért nem lehet elégedett. Viszont szerinte fontos tapasztalatot jelent a 2024-es párizsi olimpia felé haladva, hogy már az első meccset meg kell nyerni, illetve nem szabad kétgólos előnyről kikapni az utolsó két és fél percben. A szakember a görögök elleni nyitótalálkozóra utalt, amelynek megnyerésével jóval könnyebb ellenfél jutott volna a csapatának a nyolc között.

„Három centergólt nem lehet kapni egy meccsen, eddig az egész Eb-n talán egy ilyet kaptunk. A másik probléma, hogy a félidőig nyolc kapura lövésünk volt, ami nagyon kevés. Az olimpiai elődöntőben mindenki lőtt a spanyolok ellen, most az ellentettje volt, nehéz megtalálni az arany középutat” – értékelt Leimeter Dóra, aki szerint az 5-8. helyért sorra kerülő két mérkőzés is segítheti a csapat jellemfejlődését.

A góllövőlistát vezető, de ezúttal csupán egyszer eredményes Gurisatti Gréta úgy fogalmazott, nem a legjobb formában érkeztek erre a kontinensviadalra, de arra büszke, hogy az első két napon kapott pofonokból felállt az együttes. Azt hangsúlyozta, hogy a mostani eredményektől függetlenül ez egy jó csapat, a fiatalok számára pedig egy lecke volt ez a szereplés.

„Mindenkinek vannak mumusai, mi például a hollandokat szoktuk rendre elverni a sorsdöntő meccseken. A spanyolok esetében mi a centereket nem tudtuk semlegesíteni, illetve ezúttal vagy három nagyon távoli, tízméteres gólt kaptunk” – válaszolt az MTI érdeklődésére Gurisatti, hogy nagy világversenyeken az utóbbi időben miért marad alul a magyar csapat a spanyollal szemben, amely az olimpiai és a 2020-as Eb-elődöntőben is felülkerekedett a mostani diadala előtt.


Nők, negyeddöntő:

Spanyolország-Magyarország 15-11 (4-1, 2-4, 6-3, 3-3)
magyar gólszerzők: Garda 3, Szilágyi, Parkes, 2-2, Horváth, Gurisatti, Leimeter, Vályi 1-1

Korábban írtuk