Legendás legek
Hogy Hajós Alfréd hazánk első olimpiai bajnoka, azzal majdnem minden magyar tisztában van, de hogy ki volt az első paralimpikonunk, mikor közvetítették Magyarországon először az ötkarikás játékokat, és hogy ki vitte legtöbbször a nemzeti lobogót a négyévenként megrendezett sporteseményen, azt már kevesen tudják.1896. április 11-e a magyar sport jeles napja, ekkor szerezte meg Hajós Alfréd hazánk első olimpiai aranyérmét – ami valójában ezüstből készült. Úgy tudni, a szegény zsidó családból származó büszkeségünk azután tanult meg úszni, hogy zsákhordó édesapja hajórakodás közben a Dunába zuhant, és megfulladt. Az építészként is kiemelkedő sikereket elérő világklasszis a Rudas fürdő kismedencéjében fejlesztette tökélyre tudását, az athéni játékokon viszont már a 10-12 fokos görög tenger hullámaival kellett megküzdenie. Bár testét ujjnyi vastag faggyúval kente be, egyesek szerint a jéghideg víz olyannyira megviselte szervezetét, hogy az 1200 méteres verseny végén helyi matrózok segítették a partra. Kitartása azonban gyümölcsöző volt, hosszú- és rövidtávon is maga mögé utasította vetélytársait, így mindjárt kettős bajnokként térhetett haza a korabeli sajtóban csak magyar delfinként emlegetett őstehetség.
Az 1900-as nyári olimpián már nők is részt vettek, ám magyar hölgyek csak bő két évtized múlva, 1924-ben indultak a játékokon. Akkor még csupán egyetlen olimpiai pontot sikerült begyűjteni Tary Gizella tőrvívó 6. helyezése révén, az első éremre 1936-ig kellett várni. Elek Ilona Berlinben minden ellenfelét legyőzte, ezzel ő lett hazánk első női olimpiai bajnoka. Későbbi eredményeinek köszönhetően a mai napig ő a legsikeresebb magyar női vívó, a tőröző hölgyek közül pedig az egyetlen, akinek kétszer is sikerült olimpiát nyernie. A Csibi becenévre keresztelt szupertehetség eredetileg zongoraművésznek készült, végül a sport vált igazi szenvedélyévé. A zenétől azonban nem szakadt el teljesen, dalszerzőként is tevékenykedett, ő írta például Szécsi Pál Nem tudja a jobbkéz című slágerét.
A vívás mind a mai napig hazánk legsikeresebb olimpiai sportága, a kajak-kenut és az úszást is megelőzi. Eddig 37 arany-, 23 ezüst- és 27 bronzérmet hoztak el versenyzőink az ötkarikás játékokról. Három legeredményesebb olimpikonunk is vívó volt: Kovács Pálnak és Kárpáti Rudolfnak hat-hat, Gerevich Aladárnak pedig hét bajnoki címet köszönhetünk. Ali bácsi azonban nem csak az érmek számát tekintve rekordtartó a magyar sportban. A kardvívás csodája dacolva korával még ötvenévesen is indult olimpián, a Rómába utazó csapat tagjaként pedig ismét aranyérmet nyert, ezzel az eredménnyel a nyári játékok legidősebb magyar érmese lett. A „legtöbb olimpián szereplő sportoló” címen harmadmagával osztozik: Gádorfalvi Áron vitorlázó és a szintén vívó Mohamed Aida is hat-hat alkalommal vehetett részt a versenyek versenyén.
A legsikeresebb magyar sportoló Gerevich Aladár után Keleti Ágnes. A januárban 99. születésnapját ünneplő tornásznő hazánk és a világ legidősebb élő olimpiai bajnoka. A nemzet sportolója öt arany-, három ezüst- és két bronzérmet nyert az olimpiákon. Őt követi a sorban Egerszegi Krisztina, aki öt egyéni aranyérem tulajdonosa. Ő a legfiatalabb magyar olimpiai bajnok 1988 óta; alig múlt tizennégy éves, amikor Szöulban bajnok lett 200 méteres hátúszásban. Férfi párja Darnyi Tamás, aki négy aranyérmével napjainkban is a legeredményesebb magyar férfi úszó.
Kerekesszékesek számára először 1948-ban rendeztek versenyeket, ám az első mozgássérült olimpikont Magyarország adta a világnak 1932-ben. Halassy Olivér bal lábszárát gyerekkorában amputálni kellett, miután megpróbált felugrani egy mozgó villamosra, de lecsúszott a lépcsőről. Felépülését követően sportágat váltott, futball helyett úszni és vízilabdázni kezdett. Lelkesedése sikerre vitte: mindkét sportágban bajnok lett; pólósként Los Angelesben és Berlinben is aranyérmet szerzett. A legendás sportolót szovjet katonák lőtték agyon, temetésén Hajós Alfréd mondott gyászbeszédet.
A vízilabda örökranglistáját egyébként hatalmas fölénnyel vezetik a magyarok a megszerzett 9 arany-, 3 ezüst- és 3 bronzéremmel. A 21 olimpiai részvétel közül mindössze hat alkalommal fordult elő, hogy érem nélkül fejeztük be a versenyt.
Sportolóink közül egyetlenegynek jutott az a megtiszteltetés, hogy egymás után három olimpiai megnyitón is vihette a nemzeti lobogót. Az 1964-es tokiói, a 68-as mexikóvárosi és a 72-es müncheni rendezvényen is Kulcsár Gergely ezüstérmes atléta volt a magyar csapat zászlóvivője. Ő az első magyar gerelyhajító, aki 80 méteren felül dobott. Később edzőként is remekelt, tanítványai közül Németh Miklós 76-ban, Montrealban olimpiai bajnok lett.
Habár az 1936-os berlini olimpia volt az első, amit élőben közvetített a televízió, nekünk, magyaroknak csak 1960-ban adatott meg a lehetőség, hogy a tévén keresztül követhessük a játékok eseményeit. Ennek egyszerű az oka: hazánkban a rendszeres és nyilvános televíziós sugárzás csak 1957-ben kezdődött meg. A római olimpia volt az első, amit az európai tévék teljes egészében és élőben adtak, a sugárzást itthon a posta oldotta meg.
A történelem során nem volt olyan olimpia, amiről érem nélkül tértünk volna haza. Már az első, athéni eseményen is hat medált szereztek a mieink. A legkarcsúbb teljesítményt 1904-ben, St. Louisban nyújtottuk, ott mindössze négy érmet gyűjtöttünk, de ebből kettő arany volt. 2018-ban Phjongcshangban a magyar férfi rövid pályás gyorskorcsolyaváltó az 5000 méteres távon megszerezte Magyarország első téli olimpiai aranyát is. Csupán az 1920-as antwerpeni és az 1984-es Los Angeles-i olimpiáról hiányoztunk. Előbbinél, mint az első világháború vesztes államát, nem hívtak meg bennünket, utóbbi esetében pedig hazánk csatlakozott a keleti blokk bojkottjához. Magyar szempontból a legtermékenyebb az 1952-es, helsinki sportesemény volt. A hazai delegáció összesen 42 érmet szerzett, rekordszámú, 16 bajnokot avathattunk, az éremtáblázaton így harmadikként végeztünk. A nyári olimpiákon eddig összesen 491 érmet (175 arany, 147 ezüst, 169 bronz) nyertek a magyarok, ezzel hazánk a legeredményesebb olyan nemzet, amely még nem rendezett olimpiát.