Fotó: Tóth Ákos
Hirdetés

A verseny, ahol a részvétel a legfontosabb. A legrangosabb és legnehezebb egyszemélyes viadalon, ahol a cél: megkerülni a bolygót, egyedül, külső segítség nélkül. Előtte csak egyetlen magyarnak, Fa Nándornak sikerült. Nem hiába nevezik a vitorlázás Everestjének a versenyt. Weöres Szabolccsal korábban kétszer is beszélgettünk, két éve az egyik sporttörténelmi sikere után, illetve idén februárban, miután biztossá vált indulása a Vendée Globe-on.

A magyar vitorlázó indulása már önmagában sikernek tekinthető, hiszen a rendezők negyven főben határozták meg a versenyzők számát. Weöres Szabolcs mögött négyéves komoly munka áll, amelynek során sikerült teljesíteni a rendkívül nehéz, négyéves kvalifikációt. A magyar sportember 14959 mérföldes eredménnyel teljesítette a kvalifikációt és ezzel a harminckettedikként biztosította helyét az indulók között. Útja során sporttörténelmet írt azzal, hogy első magyarként teljesítette az Atlanti-óceánt átszelő a Route du Rhum (A rum útja) versenyt. A 2022-es siker után úgy fogalmazott: Mindennap feszegetik a határokat, mert nem lesz az ember csak úgy magától földkerülő szólóvitorlázó.

– A Route du Rhumot hatalmas kihívásként éltem meg. Könnyebb lett volna, ha előre tudom, mi vár rám, de az, hogy belementem az ismeretlenbe és sikeresen teljesítettem, minden szinten, érzelmileg és szakmailag is óriási öröm. Életem legnagyobb kihívása azonban még előttem áll, a Rum útja biztosítékot, visszaigazolást jelent, hogy jó úton haladok a célom felé – nyilatkozta két éve.

Fotó: Kerekes Zsombor

A Vendée Globe-induláshoz a legnehezebb versenyeken át vezetett az útja és ahogy korábban megfogalmazta lapunknak, minden megszerzett tapasztalata szükséges volt ahhoz, hogy készen álljon a földkerülő versenyre.

Korábban írtuk

– Minden egyes helyzet és főleg minden megoldott helyzet ténylegesen pluszönbizalmat és erőt ad. Mindezeken keresztül kellett mennem, át kellett élnem, mert a szólóvitorlázás pont arról szól, hogy meg kell oldani a megoldhatatlannak tűnő helyzeteket. Nem lehet egyből a legmélyebb vízbe ugrani. Hálás vagyok a gondviselésnek, hogy lépcsőzetesen kaptam a feladatokat, a problémák és megoldásaik mindig egymásra épültek. Nem rögtön a legnehezebbel találkoztam, hanem a könnyebbtől haladtam az egyre nehezebb felé, így ami a felkészülésem elején még nagy nehézségnek tűnt, azt már egyáltalán nem annak látom – nyilatkozta korábban a Demokratának.

Fa Nándor ötször kerülte meg a Földet, mentorként segíti Weöres Szabolcs pályafutását. A legenda korábban felhívta a figyelmet, a földkerülő vitorlásversenyen a kockázatvállalás a tényleges, valódi kockázatot és veszélyt jelenti, ezért azt tanácsolta honfitársának, elsőre elég, ha tisztességes teljesítménnyel, biztonságban körbeér.

Fotó: Kerekes Zsombor

A különleges és embert próbáló megmérettetésnek eddig csak francia győztese volt, legutóbb, 2021-ben Yannick Bestaven – aki ezúttal is indul – 80 nap 6 óra 15 perc 47 másodperces idővel nyert, míg az utolsó hajós 116 nap alatt ért körbe. A versenycsúcsot a szintén francia Armel Le Cléach tartja 74 nap 3 óra 35 perc 46 másodperccel. Fa Nándor az 1992/93-as Vendée Globe-on legjobb nem franciaként az ötödik, 2016/17-ben pedig a nyolcadik helyen végzett. A mostani mezőnyben – amelyben hat női résztvevő is lesz – 26 francia vitorlázó található, de indul angol, olasz, német, svájci, japán és kínai hajós is. A 40 versenyző nem egyenlő esélyekkel vág neki a mintegy 45 ezer kilométeres távnak, mivel jelentős különbségek mutatkoznak az újonnan épült és régebbi hajók technikai képességei között.

Weöres Szabolcs a kvalifikáció alatt a nagy óceáni viadalok közül részt vett a Rolex Fastnet Race-en és a Transat Jacques Vabre-n, majd idén júniusban a New York-Vendée 3500 mérföldes menettel zárta a sort és jutott el addig, hogy második magyarként elindul a legrangosabb versenyen. Teljesítményének értékét növeli, hogy tengerrel nem rendelkező ország versenyzőjeként harcolta ki a részvétel jogát.

Fotó: Vincent Curutchet / Alea – Vendée Globe
LES SABLES D'OLONNE, FRANCE – Vendée Globe rajt (Photo by Vincent Curutchet / Alea)

Az idei földkerülő vitorlásversenyen indulók fele tudományos együttműködésben is közreműködik. Weöres Szabolcs az Argo-program keretében egy mérőbóját enged majd szabadon a Déli-óceánban, amellyel fontos adatokat gyűjthetnek a kutatók az óceán állapotáról.

A tizedik Vendée Globe vasárnap rajtolt Les Sables d’Olonne-ból. Az út során a versenyzők 60 lábas (18 méter) vitorlásukkal megkerülik a Jóreménység-fokot, majd Ausztrália mellett elhajózva következik a Horn-fok, és Dél-Amerikát elhagyva térnek vissza Franciaországba.

Fotó: Vincent Curutchet / Alea – Vendée Globe
LES SABLES D'OLONNE, FRANCE – Vendée Globe rajt (Photo by Vincent Curutchet / Alea)