Fotó: Demokrata/Vogt Gergely

A Puskás Múzeum az egykori Népstadion régi épületének egyetlen fennmaradt elemében, az úgynevezett Toronyépületben kapott helyet. Ezt eredetileg olyan magasra tervezték, mint a Népstadion felső lelátóját, azonban az építést az ötvenes években gazdasági okok miatt félbehagyták. Az épületre most újabb emelet került, hogy méltó helyszíne legyen a Puskás Múzeumnak.

Hirdetés

Már a múzeum alsó szintjén, a belépőjegy vásárlása közben megkezdődik a kiállításra való hangolódás. Ha Puskás egyszer belerúgott a labdába, abból két gól lett – Czibor Zoltán klasszikus mondásához hasonló, örökérvényű idézetek olvashatók, a lépcsőház falait pedig a Puskás Ferenc életében fontos szerepet játszó személyek fotói díszítik.

A múzeum első szintjén megelevenedik a legismertebb magyar életútja. A látogatók felfedezhetik a legendás labdarúgó mesébe illő élettörténetét és karrierjének diadalmas állomásait. A köríven futó négyrészes videófilm Puskás Ferenc labdarúgó-pályafutásának legfontosabb mérföldköveit tárja elénk, az oszlopokra vetített mozgóképek gazdag és izgalmas látványvilággal ajándékozzák meg a szemlélőt. A terem négy sarkában Puskás Ferenc négy lakhelyének (Kispest, Zugló, Madrid, Buda) korabeli illusztrációi elevenednek meg, köztük számos olyan bútor és emléktárgy, amely a Puskás-hagyaték részét képezi.

képgaléria

A múzeum második emeletén az Aranycsapat előtt tisztelegnek. A terem szívében egy impozáns trófea áll, amelyet Puskás Ferenc a 75. válogatottsága alkalmából kapott, a termet körbeölelve pedig az Aranycsapat hősei elevenednek meg – fényképek, videófelvételek, mezek és időtálló idézetek mesélnek diadalmas történetükről.

Az épület harmadik emelete bemutatja azt a kort, amelyben Puskás Ferenc legenda lett, illetve megismerhetjük a kommunista rendszer és az Aranycsapat közt feszülő drámai konfliktust is. A vörös rezsim zsarnoksága olykor elviselhetetlenné tette a játékosok mindennapjait, ám ők igazi csapatként, egymást segítve legyűrtek minden akadályt, ahogy a pályán is tették. A tárlat vizuális és auditív élményekkel teszi teljessé az ötvenes évek sötét árnyainak átérzését – Rákosi Mátyás fenyegető hangja például döbbenetes módon idézi meg a kommunista elnyomás dermesztő valóságát.

Kapcsolódó hírek

A múzeum legfelső szintjén lévő vetítőtermekben a látogatók számos dokumentumfilmet tekinthetnek meg. A terem közepén egy korabeli, elegáns, Fiat típusú gépjármű található, amilyet a hatvanas években Puskás Ferenc is használt.

A Puskás Múzeum méltó emléket állít a XX. század ünnepelt gólkirályának, eredeti trófeákkal, dokumentumokkal, bútorokkal és használati tárgyakkal idézve fel a magyar futball legdicsőségesebb korszakát. A múzeum minden egyes szintje újabb és újabb oldalát tárja fel a legenda mesébe illő életének és karrierjének, miközben átfogó képet nyújt az Aranycsapat dicsőséges pillanatairól és a kommunista korszak nehézségeiről.

Korábban írtuk