Pjongcsangon a világ szeme
Összegyűjtöttük a téli olimpiai játékokhoz kapcsolódó legfontosabb tudnivalókat.Nemsokára befejeződik a visszaszámlálás, és február 9-én elrajtol az év legjelentősebb nemzetközi sporteseménye, a pjongcsangi téli olimpia. Ebből az alkalomból összegyűjtöttük a játékokhoz kapcsolódó legfontosabb tudnivalókat.
A dél-koreaiak korábban többször is próbálkoztak, hogy megszerezzék a téli ötkarikás játékok rendezési jogát, ám 2011-ig nem sikerült nekik: a Nemzetközi Olimpiai Bizottság döntése értelmében 2010-ben a kanadai Vancouver, 2014-ben pedig az oroszországi Szocsi adhatott otthont a rendezvénynek. Az ázsiai ország északkeleti részén, a fővárostól, Szöultól mintegy 180 kilométerre fekvő Pjongcsang hét évvel ezelőtt azonban újra beadta pályázatát, a harmadik nekifutás pedig már sikeres volt, a település maga mögé utasítva a németországi Münchent és a franciaországi Annecyt, már a szavazás első fordulójában megszerezte a NOB-tagok voksainak több mint ötven százalékát.
Az előkészületekkel tavaly decemberben végeztek. Az esemény előtt két hónappal elkészült mindkét sportolói falu: egy a tengerparti Kangnungban, ahol a jeges, egy pedig a hegyekben, ahol a havas sportok képviselői szállhatnak meg. A szervezőbizottság tájékoztatása szerint ezúttal rekordszámú versenyző – 92 országból 2925 fő – érkezik a helyszínre. A közlekedést nagy sebességű gyorsvasút és 5G-alapú önjáró buszok, az eligazodást pedig 28 nyelven kommunikáló robotok segítik a játékok idején.
Az olimpiai láng – amit száz napon át, 2018 kilométeren keresztül 7500-an hordoztak körbe az ázsiai ország tartományaiban – február 9-én lobban fel Pjongcsangban.
A játékokon 18 nap alatt 15 sportág 102 versenyszámában avatnak bajnokot. Az amerikaiak 242 sportolóval érkeznek, ami rekordnak számít, soha ennyien nem képviseltek még egy országot a téli olimpiák történetében. Vannak ugyanakkor újoncok is az indulók között, először küld a rendezvényre sportolót Ecuador, Eritrea, Koszovó, Malajzia, Nigéria, valamint Szingapúr is. A magyar küldöttség 19 fős lesz, miután a Nemzetközi Síszövetség a közelmúltban úgy döntött, hazánk is indulhat az alpesi sízők csapatversenyében. Rövidpályás gyorskorcsolyában tíz, alpesi síben négy, sífutásban kettő, gyors- és műkorcsolyában, valamint síakrobatikában pedig egy-egy versenyzőnkért szoríthatunk az elkövetkezendő bő két hét során.
A hazai csapat hosszú idő után először utazhat komoly érmes reményekkel a téli játékokra.
– A magyar téli olimpiai érmek „átlagéletkora” több mint 67 év, és a legutolsó is immáron 38 esztendős. Bízunk benne, hogy az elmúlt időkben dicső eredményeket elérő rövidpályás gyorskorcsolyázóink révén idén nemcsak élményekben gazdagodunk, de érmekben is megfiatalodhatunk – mondta Áder János köztársasági elnök a magyar csapat eskütételén.
A rövidpályás gyorskorcsolyázók esélyeit javítja az is, hogy nemrégiben kiderült, nem indul a versenyen az oroszokból álló férfiváltó. Ez azt jelenti, hogy Magyarország egy hellyel előrébb lép a rangsorban, és így a valamivel könnyebbnek ígérkező elődöntőbe kap besorolást. A rövidpályás gyorskorcsolyázók 10-én, 13-án, 17-én, 20-án és 22-én lépnek jégre.
A szervezők tájékoztatása szerint az eseményekre szóló belépők közel hetven százalékát már értékesítették, a legtöbb jegyet a jégkorongozók, a curlingesek és a műkorcsolyázók versenyeire adták el. A zord időjárási körülmények miatt a megnyitóra és a záróünnepségre külön készülnek a házigazdák: szélfogókkal, gázmelegítőkkel, fűtött melegedőkkel, valamint ajándék esőkabáttal, takaróval, sapkával, kéz- és lábmelegítővel, valamint párnával gondoskodnak arról, hogy a nézők ne fázzanak.
A pjongcsangi olimpia február 9-től 25-ig tart, eseményeit az M4 sportcsatorna élőben közvetíti.
Szencz Dóra