A Utah állambeli város – amelyet már novemberben kiválasztott a NOB, azaz ellenjelölt nélkül vált most hivatalos házigazdává – 2002-ben egyszer már otthont adott az ötkarikás játékoknak. Az amerikai pályázat ezúttal 89-ből 83 támogató szavazatot kapott.

Hirdetés

„Az otthon ünneplőknek: visszatérünk, visszatér az olimpia Utah államba”

– utalt Spencer Cox kormányzó arra, hogy Salt Lake Cityben hatalmas tömeg várta a bejelentést óriáskivetítők előtt ülve. A politikus mellett többek között Lindsey Vonn olimpiai és világbajnok alpesi síző tartotta a prezentációt.

„Alázat és megbecsülés, mindez együtt. Felejthetetlen élmény és nagyszerű ünnep lesz, és ezt az egész világ látni fogja”

– értékelt Gene Sykes, az amerikai olimpiai és paralimpiai bizottság elnöke.

A NOB közölte, hogy a rendező város szerződését egy olyan módosítással egészítettek ki, amely lehetővé teszi a NOB számára, hogy felmondja a megállapodást olyan esetekben, amikor a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség legfelsőbb hatóságát nem tartják tiszteletben teljes mértékben. Erre azért volt szükség, mert a NOB és az Egyesült Államok komoly vitába keveredett 23 kínai úszó ügyében, akik a tokiói olimpián produkáltak pozitív tesztet, de végül a WADA felmentette őket.

Korábban írtuk

„A vitatott ügyet nem Salt Lake City vagy Utah állam, vagy Utah lakossága okozta”

– jelentette ki Thomas Bach NOB-elnök, aki sajnálatát fejezte ki, hogy ez problémaként felvetődött a helyszínkijelölés kapcsán.

Az Egyesült Államok eddig négyszer rendezett téli olimpiát: Lake Placid 1932-ben és 1980-ban, Squaw Valley 1960-ban és Salt Lake City 2002-ben volt házigazda. Utóbbi eleinte az 2030-as eseményre pályázott volna, de végül az 2034-eset választotta, hogy elkerülje a szponzori ütközést a 2028-as, Los Angeles-i nyári olimpiával.

A NOB párizsi ülésén korábban a 2030-as téli olimpia helyszínéül a francia Alpokat választották, esetében azonban még várnak a szükséges garanciákra. A 2026-os téli játékokra Olaszországban, Milánóban és Cortina d’Ampezzóban kerül sor.