A hatástanulmány elkészítését a Honvédelmi Minisztérium sportért felelős államtitkárságának háttérszervezete, a Nemzeti Sportügynökség koordinálta. Tavaly augusztus 19. és 27. között a budapesti Nemzeti Atlétikai Központ adott otthont a 19. atlétikai világbajnokságnak, amely Magyarország történetének eddigi legnagyobb sporteseménye volt. Az elkészült hatástanulmány szerint a budapesti vb világszerte rendkívüli népszerű, történelmi sportesemény volt, a szervezők pedig nagy hangsúlyt fektettek az egészségmegőrzésre, a fenntarthatóságra, az innovációra és a közösségi sportolás népszerűsítésére.

Hirdetés

„A szervezőkkel együtt a kezdetektől fogva úgy gondoltuk, hogy egy ilyen nagy nemzetközi sportesemény csak akkor lehet igazán sikeres, ha pozitív hatása nemcsak az utolsó versenyszám befutójáig tart, hanem velünk marad még éveken, évtizedeken át. Éppen ezért mindent megtettünk, hogy a világbajnokságot közelebb hozzuk az emberekhez”

– idézte az államtitkárság közleménye Schmidt Ádámot.

A sportért felelős államtitkár hozzátette: ez a tanulmány azért született, hogy bemutassa a szervezés legjelentősebb mozzanatait az előkészítéstől egészen a megvalósításig. A budapesti vb-n 199 ország 2177 sportolója indult, ami az atlétikai világbajnokságok történetében új rekordot jelentett a résztvevő sportolók számát illetően.

A sikeres lebonyolításért a szervezőkön túl több mint 2500 önkéntes dolgozott. A vb az elmúlt év egyik legnépszerűbb sporteseménye volt, amelyet 120 ország több mint 400 ezer nézője – amelynek 60 százaléka magyar volt – élőben követett a helyszínen. A magas látogatószámnak köszönhetően a hazai szállodák kihasználtsága közel 40 százalékkal nőtt.

Korábban írtuk

A világbajnokság televíziós közvetítése 80 országban összesen 1,2 milliárd nézői órát generált. A Nemzetközi Atlétikai Szövetség (World Athletics) hivatalos honlapja csúcsidőben óránként 14 millió elérést produkált, és az esemény rendkívül népszerű volt a különböző online platformokon is, különösen Franciaországban és Németországban – áll az összegzésben. A szervezés alapkoncepciója kezdettől fogva az volt – olvasható a közleményben -, hogy a kilencnapos versenyen túllépve népszerűsítse az atlétikát, a sportot és a testmozgást.

A Hétköznapi Hősök program 37 sporteseménye 150 ezer közösségi sportolót vonzott, közülük 20 ezren váltottak kedvezményes jegyet.

A Sulihős program 400 iskolában 100 ezer gyermekkel ismertette meg az atlétikát, akik közül 10 ezer ingyenes jegyet kapott. Ezen felül szurkolói zónákat is létrehoztak, melyekben a vb alatt 200 ezer látogató fordult meg. Az esemény fenntarthatósági programjának kulcsfontosságú célkitűzése volt – tér ki rá a tájékoztatás – a városi zöldterületek fejlesztése, a hulladék minimalizálása, az újrahasznosítás, valamint a fenntarthatóság és a társadalmi befogadás előmozdítása.

A program keretében több mint 2000 fát ültettek el és 8500 rászoruló látogathatott ki ingyenesen a versenyekre. Sebastian Coe, a WA elnöke minden idők legjobb atlétikai világbajnokságának nevezte a budapestit. A sportág első embere kijelentette: több olyan újítást vezettek be a magyar szervezők, amelyeket ezentúl minden vb-n alkalmazni fognak. Külön kiemelte a Medal Plazát, az edzői érmeket, Youhuu-t, a kabalafigurát és a kivételes rajongói élményt.

A stadion mellett található Medal Plaza adott otthont a hivatalos éremátadó ünnepségnek, amelyen az atlétika hősei nagyszerű hangulatban, a szurkolók körében vehették át érmeiket és hallgathatták meg nemzeti himnuszuk élő előadását. Szintén új kezdeményezés volt, hogy nemcsak a sportolók, hanem edzőik is kaptak érmet, ezzel is ráirányítva a figyelmet a szakemberek szerepének fontosságára. Amint a kommüniké kiemelte, az atlétika történetében korábban még nem volt olyan kabalafigura, amely ennyire aktív és szerethető eleme lett volna mind a versenynek, mind az azt megelőző promóciós időszaknak.

A 2023-as vb kabalája, Youhuu már a versenyek kezdete előtt valódi közönségkedvenccé vált. Az ingyenesen látogatható utcai versenyek Budapest ikonikus helyszínein zajlottak, számos kísérő rendezvénnyel, koncerttel kiegészülve. A látogatók körében végzett felmérések szerint a megkérdezettek több mint 80 százaléka élete legjobb sporteseményeként értékelte a budapesti atlétikai vb-t.

A szurkolók 58 százaléka életében először vett részt atlétikai eseményen. „A hatástanulmány elkészítésével az volt a célunk, hogy meg tudjuk őrizni és tovább tudjuk adni a következő generációk számára azt a tudást és tapasztalatot, amelyet a budapesti atlétikai világbajnokság megvalósítása során megszereztünk.

Az eredmény alapján kijelenthetjük, hogy történelmi jelentőségű sporteseményt rendezett hazánk, amely a számos sikeres innovációnak és a fegyelmezett szervezésnek köszönhetően nemzetközi szinten is nagy elismerést vívott ki Magyarországnak. Emellett elértük azt a célkitűzésünket is, hogy a budapesti atlétikai világbajnokság az egész társadalmat megmozgató eseménnyé váljon” – foglalta össze a hatástanulmány eredményét Schmidt Ádám.

A világbajnokság után az Nemzeti Atlétikai Központ és környéke továbbra is verseny- és edzőközpontként, valamint zöld rekreációs területként szolgál majd a mozgásra, közösségi sportolásra vagy pihenésre vágyók számára.