Vérfrissítés a címvédőnél
Hétvégén folytatódik a labdarúgó NB I. 2016/2017-es idénye. A címvédő Ferencváros most nem áll dobogós helyen, ám a téli átigazolási időszakban nagyon aktív rekordbajnok hátránya nem leküzdhetetlen.Hétvégén folytatódik a labdarúgó NB I. 2016/2017-es idénye. A címvédő Ferencváros egyelőre nem áll dobogós helyen, ám a téli átigazolási időszakban nagyon aktív rekordbajnok hátránya egyáltalán nem leküzdhetetlen a Videotonnal és a két pesti meglepetéscsapattal szemben. Az újonc Gyirmót mellett a Debrecen és az MTK is a kiesés elől menekül, de Diósgyőrben sem lehetnek nyugodtak.
Miután a Ferencváros a 2015/2016-os bajnoki évben mind a mutatott játék, mind az eredmények tekintetében imponáló magabiztossággal verte végig a hazai mezőnyt – 21 pontos előnnyel megnyert aranyérem, Böde Dániel révén gólkirályi cím, ráadásként a döntőben a nagy rivális Újpest legyőzésével Magyar Kupa-siker –, sokan azt gondolták, a mostani sorozat legfontosabb kérdése az lesz: akad-e legalább egy csapat, amely közelebb tud kerülni a zöld-fehérekhez. Leginkább a játékoskeret tekintetében hasonló erőt képviselő Videotontól lehetett várni, hogy borsot tör a Doll-csapat orra alá. Nos, a székesfehérváriak a téli szünetet valóban az élen töltötték, csakhogy mögöttük azonos pontszámmal két meglepetéscsapat áll: az előző sorozatban 8. helyen végző Honvéd és a kieséstől tavaly tavasszal éppenhogy megmenekülő Vasas. A Fradi, négy ponttal lemaradva, csak a negyedik. S hogy mi várható a tavaszi folytatásban?
A Videoton őszi teljesítménye ugyan nem volt egyenletes – az első három meccsen szerzett egyetlen pont vagy például a novemberben Mezőkövesden elszenvedett vereség egyaránt csalódást jelenthetett –, ám összességében elmondható: szép lassan összeállt Henning Berg csapata. Így nem meglepő, hogy az éllovas fehérváriak az állandóságban bíznak, minimális volt a játékosmozgás.
A hétfőn hivatalosan is bejelentett érkezőnek, Mirko Maricnak jó az ajánlólevele, hiszen 21 éves kora ellenére kétszeres horvát válogatott, ám mivel a felkészülés végén kapcsolódott be a munkába, valószínűleg nem lesz azonnal alapember. Ami a távozókat illeti: az évekig kulcsjátékosnak számító Filipe Oliveira ősszel csak öt bajnokin játszott, vagyis eligazolása nem jelenthet törést. Hiányozhat viszont a dél-koreai élvonalba szerződő, az NB I.-es góllövőlistát hármas holtversenyben vezető Feczesin Róbert, még akkor is, ha Scepovic és Lazovic csak egyetlen találattal maradt el tőle.
Legalább ennyire érzékeny veszteség lehet a második helyen álló Honvédnál a saját nevelésű Botka Endre távozása. A Ferencvárosba igazoló, a válogatottban tavaly bemutatkozó hátvéd a legerősebb csapatrészből esik ki, hiszen a piros-feketék ősszel 19 meccsen mindössze 17 gólt kaptak. A szurkolók körében felzúdulást keltett Prosser Dániel Felcsútra igazolása is, akit ugyancsak a legnagyobb tehetségek közé soroltak a keretben. Az „érkezési oldal” ennél soványabb, a másodosztályból szerződtetett Villám Balázs mellett ugyan Laczkó Zsolt is Kispesten folytatja, ám a ballábas játékos, akiért hat éve még több mint 800 ezer eurót fizetett az olasz Sampdoria, évek óta csak keresi önmagát. Nagy kérdés tehát, hogy Marco Rossi csapata képes lesz-e az őszi szintet tartani.
Ugyanez persze felmerül a Vasasnál is, hiszen a német tréner, Michael Oeninng vezérletével „110 százalékot” nyújtott eddig az angyalföldi gárda. Annyiból viszont nyugodtabbak lehetnek a piros-kék hívek, hogy együttesük talán még erősödött is: a rutinos Czvitkovics Péter, akivel szerződést bontottak, illetve a kölcsönadott Osváth Attila nem volt kulcsember, érkezett viszont a támadószekcióba Gaál Bálint, aki a szombathelyi Haladás színeiben kiváló formában volt ősszel.
És akkor a bajnoki címvédő. A Fradi visszaesésére több magyarázat is született, s mindegyikben lehet igazság. Talán a legfontosabb ok az lehetett, hogy a legjobb magyar játékosok – Gera Zoltán, Böde Dániel, Pintér Ádám és a kapus Dibusz Dénes – tagjai voltak az Európa-bajnokságon szereplő válogatottnak (az ecuadori Ramírez pedig a Copa Americán volt érdekelt nyáron), így ők néhány napos pihenő és érdemi felkészülés nélkül játszották az első tétmeccseket. A mentális és fizikai fáradtság pedig többségük teljesítményén érződött is, s ugyancsak igaz volt ez a frissen szerződtetett Lovrencsics Gergőre, aki eddig szintén nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. Ebből következett a korai európai kupabúcsú, a hullámzó bajnoki teljesítmény, mindezek pedig nyilván nem tettek jót a csapat önbizalmának, hangulatának. Hiányzott a középpályáról az olasz élvonalbeli Bolognába szerződő Nagy Ádám is, akit eddig nem tudtak pótolni, távozott a belga Lamah is, emellett néhányan mintha kicsit „jól is laktak volna” a tavalyi sikerekkel.
Ezért nem volt meglepő, hogy a Fradinál alapos vérfrissítés volt a télen: a két, magyar szinten jelentős összegért eladott kulcsember, Nagy Dániel (Legia Varsó) és Cristian Ramírez (FK Krasznodar) távozásáért kapott összeget visszaforgatták, így érkezett a már említett Botka Endre, Diósgyőrből Bognár István, a nigeri válogatott Amadou Moutari, a német élvonalbeli múlttal is rendelkező Janek Sternberg és Julian Koch, kölcsönbe a Németországból hazatérő, válogatott Kleinheisler László, valamint cserekapusnak Holczer Ádám.
A távozási oldalon Nagy és Ramírez mellett egy kivétellel olyanok találhatók, akik az elmúlt időszakban kiegészítő embernek számítottak: a csapatkapitány Gyömbér Gábor, Busai Attila és a második számú kapus Jova Levente. Kilóg a sorból Pintér Ádám, mert ő ugyan rendszeresen megkapta a lehetőséget, de az Eb óta csalódást keltett a teljesítménye.
A jelentős játékosmozgástól azt várják a IX. kerületben, hogy gyorsabb és motiváltabb legyen a csapat, s ha így lesz, a dobogósokkal szembeni négypontos hátrány egyáltalán nem leküzdhetetlen 14 forduló alatt. A Honvéd elleni, múlt szombati kupameccsen (2-1) mindenesetre ferencvárosi szempontból biztató volt a kép: bár még össze kell csiszolódnia a csapatnak, de jobban pörgött és harcosabb is volt a Doll-gárda.
Ami a tabella másik végét illeti: az, hogy az újonc Gyirmót a sereghajtó – nem megbántva a győrieket –, tulajdonképpen papírforma. Az viszont, hogy mellettük az MTK-t és a Debrecent fenyegeti leginkább a kiesés réme, jókora meglepetés.
Az MTK-nál váltás volt a kispadon – Tamási Zsolt lett az új vezetőedző –, emellett a támadójátékot igyekeztek jobbá tenni az átigazolásokkal. Az Ukrajnából érkező Juri Kolomoec és a negyedik magyar klubjába szerződő, olasz–argentin Leandro Martínez mellett a Diósgyőrből visszatérő középpályás, Nikházi Márk segíthet a cél elérésében.
Debrecenben viszont továbbra is bíznak a portugál Leonel Pontes edzőben, aki ugyanakkor a tulajdonosok segítségével a Ferencvároséhoz hasonló vérfrissítést hajtott végre a keretben. Balogh János kapus, Szakály Péter, Ivan Bobko, Robert Vittek, Geoffrey Castillion, Ognjen Djelmic, Kuti Krisztián és Mészáros Karol máshol folytatja, érkezett négy légiós, Justin Mengolo, Frank Feltscher, Haris Handzic és a kapus Ivan Kelava, valamint a Vasastól kölcsönbe Osváth Attila. Mivel közülük csak a magyar hátvéd képességeit ismerjük, így nem mernék megtippelni, hogy a jelentős játékosmozgás mekkora javulást hozhat a csapat teljesítményében, mindenesetre a 2004 óta hét bajnoki címet szerző Loki számára óriási blamázst jelentene a kiesés.
Nem dőlhetnek hátra Diósgyőrben sem, a DVTK ugyanis csak egy ponttal előzi meg a már kieső helyen álló MTK-t. Horváth Ferenc együttese a Fraditól a több poszton bevethető Busai Attilát igazolta le, rajta kívül a dunaszerdahelyi DAC-tól Szarka Ákost, míg a román élvonalbeli Botoșanitól Fülöp Istvánt szerződtette.
Az NB I. mellett a válogatott programjáról is ejtsünk szót. Bernd Storck együttesére két tétmérkőzés vár a nyári szünetig: március végén Portugália ellen, idegenben kell helyt állni, ez az egész vb-selejtezősorozat talán legnehezebb meccse lesz, míg június elején, Andorrában kötelező győzni. A nemzeti csapat érdeke is az, hogy a magyar bajnokság tavaszi fordulói minél több színvonalas mérkőzést hozzanak, hiszen ez alapvetően befolyásolja az itthon futballozó kerettagok formáját is.
Bándy Péter