A férfiak és a nők tényleg másként látják a világot
A különbségek gyökerei a vadászó-gyűjtögető múltunkra is visszavezethetők.Egy friss kutatás szerint a férfiak és a nők valóban nem ugyanúgy észlelik a körülöttük lévő világot. A vizsgálat szerint a nők jobbak a színek megkülönböztetésében, míg a férfiak előnyben vannak a gyorsan mozgó tárgyak követésében és a részletek távolból történő felismerésében – ezek az eltérések akár evolúciós alkalmazkodásnak is tekinthetők.
A tanulmányt Israel Abramov, a Brooklyn College pszichológia professzora vezette, és normál látású fiatal felnőtteket vizsgáltak különféle teszteken.
A színészleléssel kapcsolatos kísérletek során a férfiak és a nők gyakran eltérően azonosították ugyanazokat az árnyalatokat. A kutatók szerint ennek biológiai oka van.
„A látható spektrum legtöbb tartományában a férfiaknak valamivel hosszabb hullámhossz szükséges ugyanazon színélményhez, mint a nőknek” – foglalják össze a Biology of Sex Differences folyóirat legfrissebb számában.
Mivel a hosszabb hullámhosszak „melegebb” színekkel társulnak, például egy narancssárga árnyalat a férfiak számára vörösebbnek tűnhet, mint a nőknek. Hasonlóképpen a fű szinte mindig zöldebbnek látszik a nők szemében, míg a férfiaknál a zöld tárgyak kicsit sárgásabbnak jelennek meg. A kutatás azt is kimutatta, hogy a férfiak kevésbé érzékenyek a színspektrum középső tartományára, így a kék, zöld és sárga árnyalatok megkülönböztetése nehezebb számukra.

A férfiak viszont kiemelkedtek abban, hogy távolról gyorsan változó részleteket érzékeltek, különösen a villogó fények vékony, gyorsan felvillanó sávjainak követésében.
A kutatócsoport szerint ez a vizuális kéreg neuronfejlődésének köszönhető, amelyet a férfi nemi hormonok, elsősorban a tesztoszteron fokoznak. A férfiaknál körülbelül 25 százalékkal több neuron található ebben az agyterületben, ami előnyt jelent a részletek gyors észlelésében.
Evolúció nyomában

Az eredmények alátámasztják a „vadászó-gyűjtögető hipotézist”, amely szerint a férfiak és a nők különböző pszichológiai képességeket fejlesztettek ki, hogy illeszkedjenek őseik szerepéhez. A férfiak kiemelkedő érzékenysége a részletek és gyorsan mozgó ingerek észlelésében segíthette őseiket a lehetséges prédák vagy ragadozók felismerésében távolról, valamint a tárgyak gyors azonosításában és kategorizálásában.
Ezzel szemben a nők látása jobban alkalmazkodott a közelben lévő, statikus tárgyak felismeréséhez, például a gyűjtött bogyók és ehető növények azonosításához. John Barbur, a londoni City University optika- és vizuális tudomány professzora megjegyezte, hogy a nők gyakran alacsonyabb abszolút kromatikus érzékenységgel rendelkeznek a férfiakhoz képest.

Ugyanakkor a színek árnyalatainak finom megkülönböztetésében a nők felülmúlják a férfiakat, ahogy azt Abramov kísérletei is igazolták. Barbur szerint „ha nem az abszolút színészlelést nézzük, hanem azt, hogy valaki miként ítéli meg a színeket – például mennyire tudja leírni vagy értelmezni azokat –, a nők minden tekintetben jobbnak bizonyulnak a férfiaknál.”
