A történész szerint „100 százalék”, hogy ő volt Hasfelmetsző Jack
Russell Edwards történész azt állítja, DNS-minta alapján „100 százalékos bizonyossággal” azonosította, ki volt a rejtélyes Hasfelmetsző Jack, akiről úgy vélik, 1888-ban Londonban néhány hét leforgása alatt legalább öt nőt gyilkolt meg.Az egyik áldozat, Catherine Eddowes gyilkosságának helyszínén egy sálat találtak, amelyet Edwards 2007-ben vásárolt meg. Az erről szerzett DNS-minta alapján azt állítja, a sorozatgyilkos nem volt más, mint az akkor 23 éves Aaron Kosminski, egy lengyel bevándorló, aki borbélyként dolgozott a hírhedt Whitechapel negyedben, és akit 1919-ben bekövetkezett halála idején zárt intézetben kezeltek skizofréniával.
Edwards-nak lehetősége volt összehasonlítani a sálon talált DNS-mintát kosminski bátyjának dédunokájáéval.
Kosminski valószínűsíthető kinézetéről egy rajz is készült:
„Ez egy szakértő által készített arcrekonstrukció családi fotók alapján, amelyeket az egyik családtag, az egyik leszármazott adott át nekem” – mondta a történész a NewsNation csatornán Ashleigh Banfield műsorában. – ”Tényleg így nézett ki.„
Az nyilatkozta, a legérdekesebb bizonyíték az a több mint 2 és fél méter hosszú és 80 centiméter széles kendő, amely segített a történelmi rejtély megoldásában.
Edwards szerint a ruhadarb több mint egy évtizeden át egy rendőrségi irattárban hevert. Most azonban egy bank széfjében található, és a rendőrség jó eséllyel soha nem veti alá vizsgálatoknak.
„Soha nem kopogtattak az ajtómon. És amikor eredetileg ezt az egészet végigcsináltuk, láthatóan nem is érdekelte őket. Furcsa, de mintha nem foglalkoztatná őket” – elmélkedett Edwards.
Jarrett Ambeau törvényszéki DNS-szakértő a NewsNationnek elmondta, hogy közel sem áll rendelkezésre elég információ ahhoz, hogy egyértelműen azonosítani lehessen Hasfelmetsző Jacket, és Edwards állítását totális melléfogának nevezte.
Elmondta, hogy a vizsgálat során egy mitokondriális DNS-mintát használtak, amely jóval pontatlanabb eredményre vezethet, mint a nukleáris DNS vizsgálata.
”[A mitokondriális] DNS-minta nem olyan erős, hogy az alapján azonosítani lehessen bárkit is, ellentétben a nukleáris DNS-sel„ – magyarázta. – ”A másik gond az, hogy az ilyen típusú DNS-minta az idők során lebomlik.„
A kendőt ráadásul nem tárolták korábban bizonyítékként.
”Mi van azokkal, akik a gyilkosság és a tesztelés időpontja között eltelt 137 év során hozzáértek a sálhoz?„- tette fel a kérdést Ambeau. – ”A tudomány egyszerűen nem képes arra, hogy pontosan kimutassa, mikor és kitől került a DNS-minta a tárgyra„.