Átadták a Semmelweis Egyetem felújított műtőblokkját a városmajori klinikán
Átadták a Semmelweis Egyetem felújított műtőblokkját és új sportkardiológiai központját a városmajori klinikán, így ott mostantól – Magyarországon egyedülálló módon – két, úgynevezett hibrid műtő működhet – közölte az intézmény pénteken az MTI-vel.Az egyetem Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinikáján most átadott új, érsebészeti hibrid műtőnek köszönhetően kétszer annyi katéteres és hibrid érsebészeti, valamint radiológiai beavatkozást tudnak elvégezni a jövőben – olvasható a semmelweis.hu oldalon.
Mint írták, mostantól Magyarországon egyedülálló módon két, kombinált képalkotó és operációs helyiség, úgynevezett hibrid műtő működhet a klinikán. Ezen túlmenően megújult további egy szív-, illetve két ér- és mikrosebészeti műtő is.
Az egyetem közölte, a klinika új Sportkardiológiai Központjában évente mintegy ezer-ezerötszáz sportoló komplex sportkardiológiai vizsgálatát fogják elvégezni. A központnak kiemelt szerepe lesz az egyetem sportorvostan oktatásában is – mutattak rá.
A közleményben idézik Merkely Béla rektort, a klinika igazgatóját, aki elmondta, hogy a hibrid érsebészeti műtő különlegessége a beépített, steril körülmények között működő röntgengép. A komplex eszköz segítségével olykor szív- és érsebészek, szívgyógyászok, valamint radiológusok egyszerre vannak jelen a műtőben, és rövidebb idő alatt, a beteget kisebb műtéti megterhelésnek kitéve végzik el a beavatkozásokat.
Magyarországon eddig is a klinikán történt a legtöbb hibrid érműtét – jegyezte meg.
Hartyánszky István egyetemi docens, a klinika szívsebészeti profilvezetője azt közölte: négy – két szív- és két érsebészeti műtő – teljes körű felújítása történt meg a legmodernebb szívmotorok, lélegeztetőgépek, fali kivetítők beépítésével, így még több műtét valósítható meg a betegbiztonság növelésével együtt.
Magyarországon és Közép-Európában egyedülálló módon a városmajori klinikán az összes szívsebészeti beavatkozás elvégezhető – tette hozzá.
Vágó Hajnalka klinikai főorvos, sportorvosi profilvezető elmondta, az új, több helyiségből álló, modern technológiával, korszerűen felszerelt Sportkardiológiai- és Sportorvostan Laborban havonta körülbelül százhúsz sportkardiológiai vizsgálat valósulhat meg. Ennek lényege a biztonságos sporttevékenység alapjainak megteremtése és a hirtelen szívhalál kockázatának, valamint előfordulásának csökkentése – mutatott rá.
A közlemény szerint a konkrét panasszal érkező sportolók térítésmentesen vehetik igénybe a centrumot. Az új, négy vizsgálóhelyiségből és egy ezekhez kapcsolódó betegváróból álló labor lesz az egyik helyszíne az egyetem Általános Orvostudományi Kar sportorvostan képzésének is.
A fejlesztés a V68 projekt egyik elemeként valósult meg, az összességében több mint hatmilliárd forintos állami és egyetemi forrás mintegy harmadát fordították a most átadott, új eszközparkok beszerzésére és az érintett épületrészek felújítására – olvasható.