Fotó: shutterstock.com
Hirdetés

Több mint 13 ezer nőt és 9 ezer férfit vizsgálata alapján a kutatók arra jutottak, hogy a magas intenzitású mozgás – tehát a magas pulzussal és lihegéssel járó aktivitás – nagyon jelentős hatással van a középkorú nők szív-érrendszerének egészségére.

Ilyen típusú mozgások közé sorolták például a gyors lépcsőzést és a busz utáni futást is.

Az eredmények szerint ha naponta többször is előfordul ilyen intenzív mozgás, amely leggyakrabban egy percnél rövidebb és csak ritkán lépi túl a két percet, azzal megelőzhető lehet egy későbbi szívinfarktus vagy stroke kialakulása a nőknél.

A vizsgálatban olyan 40 és 69 év közötti nők eredményeit vették górcső alá, akik hét napon át accelerometert, vagyis gyorsulásmérőt viseltek a csuklójukon, és a napi gyalogláson kívül nem végeztek edzést.

A meglepő eredmények szerint már napi két percnyi intenzív mozgás is csökkentette a rizikót, de napi három-négy perc még jelentősebb változást jelentett kardiovaszkuláris események szempontjából.

Korábban írtuk

A kutatás egyik legérdekesebb pontja, hogy jóval inkább fókuszált az emberek viselkedésére, mint például az edzőtermi vagy máshol elvégzett edzéseikre. Mindez pedig azt jelenti, hogy nem csak az utóbbinak lehet pozitív hatása a szív-érrendszerre.

A nagyon rövid, nagyon intenzív mozgás ugyanis terhelést, stresszt jelent a szív-érrendszernek, ami fiziológiai adaptációt követel meg a szervezettől. Ha ez naponta többször megtörténik, az edzést jelent a kardiovaszkuláris rendszernek.

Valószínűleg ez lehet az oka annak is, hogy a férfiaknál miért nem volt ennyire szignifikáns az eredmény, nekik ugyanis nem jelentett ekkora kihívást például a busz után futás.

Tehát ez az eredmény azoknak is jelenthet egyfajta biztatást, akik nagyon nehezen szánják rá magukat a rendszeres és tervezett edzésekre, hiszen ez olyasféle mozgás, ami a mindennapok természetes része lehet.

(forrás)