Nyílt nap a Debreceni Egyetem Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikáján
A Debreceni Egyetem Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikáján 1984-ben az elsők között nyílt lehetőség apás szülésre, mely napjainkra már országosan elterjedt, természetes gyakorlattá vált. Az együttszülés előnye, hogy az édesapák, a közeli hozzátartozók jelen lehetnek a vajúdásnál, a szülők az első ellátást követően azonnal megkaphatják az újszülöttet, sor kerülhet a szoptatásra is, és az anya a gyermekágyas osztályon együtt maradhat gyermekével.
A Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrum (DE OEC) szülészeti klinikája a 25 éves jubileum és a Születés Hete alkalmából rendez nyílt napot 2009. május 18-án, melynek fő témái a várandósság, a szülés és együttszülés lesznek. Az eseményen a szülőszoba és a gyermekágyas osztály bemutatása mellett sor kerül beszélgetésre korábban együttszülő párokkal, valamint a kismama relaxáció bemutatására is.
„A szülés együttes átélése erősíti a partnerkapcsolatot és a szülő-gyermek kapcsolatot is. Az elmúlt évtizedek kutatási eredményei ugyanakkor azt is bebizonyították, hogy az apás szülés elterjedésével párhuzamosan a szülési mutatók is kedvezőbbé váltak. Ha a szülésnél jelen van egy érzelmi támaszt nyújtó személy, akkor a vajúdó kevesebb fájdalomcsillapító gyógyszert igényel, kevesebb császármetszésre van szükség, és a szülés rövidebb idő alatt lezajlik” – hívja fel a figyelmet Dr. Tóth Zoltán, a DE OEC Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikájának igazgatója.
Helyszín: DE OEC Szülészeti Klinika Könyvtára (Debrecen, Nagyerdei krt. 98.)
Időpont: 2009. május 18. (hétfő), 09.00-12.30 óra között
Program:
09.00 Megnyitó
Dr. Tóth Zoltán egyetemi tanár, a Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika igazgatója
Dr. Lampé László egyetemi tanár
Dr. Szeverényi Péter egyetemi docens
09.00-10.00 A szülőszoba és a gyermekágyas osztály bemutatása
Wolf Judit osztályvezető szülésznő
Kovácsné Fiák Katalin osztályvezető szülésznő
Dr. Aranyosi János egyetemi adjunktus
10.00-11.30 Találkozás korábban együttszülő párokkal
Megnyitja: Dr. Lampé László egyetemi tanár, a Klinika korábbi igazgatója
Résztvevők: Dr. Szeverényi Péter egyetemi docens, Hetey Margit asszisztens, Deákné Járó Éva osztályvezető szülésznő és korábban együttszülő párok
11.30-12.30 „Kismama relaxáció” – Lehetőség saját élményre
Dr. Török Zsuzsa klinikai szakpszichológus
DEBRECENI EGYETEM
A Debreceni Egyetem megszakítás nélküli, 470 éves múlttal ma az ország legrégebben, folyamatosan ugyanabban a városban működő felsőoktatási intézménye. 32 ezer hallgatójával és 1500 oktatójával az ország egyik legnagyobb egyeteme, amely 15 karával és 22 doktori iskolájával a legszélesebb képzési és kutatási kínálatot nyújtja.
Az oktatómunka, és különösen a kutatómunka minőségét jelzi, hogy az oktatók közel kétharmada tudományos fokozattal rendelkezik, köztük 26 professzor a Magyar Tudományos Akadémia rendes, vagy levelező tagja.
Ez a kiemelkedő szellemi központ, hatalmas oktatási és K+F kapacitás egyre jelentősebb hatással van a régió gazdasági és társadalmi fejlődésére, kulturális felemelkedésére, egyre nagyobb figyelmet fordít a tudásalapú gazdaság és társadalom igényeinek minél hatékonyabb kiszolgálására, a regionális tudásközpont szerepkör betöltésére.