A delta-variánst a negyedik hullámban a gyerekek közül is többen elkapják, hamarosan sor kerül hát az 5–11 évesek oltására. Összegyűjtöttük, mit érdemes tudni a témában.
A cikk emailben történő elküldéséhez
kattintson ide,
vagy másolja le és küldje el ezt a linket: https://demokrata.hu/tudomany/oltsuk-a-gyerekeket-is-460027/
Hirdetés
Nemcsak Magyarországon, de az egész világon megugrott a 15 év alatti koronavírusos betegek száma, és nőtt a kórházi ellátásra szoruló gyermekeké is. Ennek oka részben az, hogy ők eddig nem kaptak oltást, a járvány pedig főként az oltatlanok között terjed. A másik ok az, hogy a delta-variáns eleve erősebben terjed és gyakrabban okoz tüneteket, így a gyerekeknél is. Leggyakoribb panaszaik: hasmenés, hányás, láz, gyengeség, felső légúti tünetek, nátha, köhögés és kötőhártya-gyulladás.
– A gyerekek ritkán kerülnek lélegeztetőgépre, de az intenzív osztályos kezelést többen igénylik, mint korábban – mondja dr. Havasi Katalin, a Házi Gyermekorvosok Egyesületének elnöke. – Még a gyerekek esetében is a vírustól kell félni, nem az ellene védő oltástól. Különösen veszélyeztetettek a túlsúllyal és a cukorbetegséggel küzdők, illetve a szívet vagy tüdőt érintő alapbetegséggel élő, továbbá az immunszupresszáns kezelésben részesülők. De előfordul, hogy a korábban teljesen egészséges gyerekeknek is súlyos tüneteik alakulnak ki feltehetően valamilyen velük született, de még nem ismert immunológiai háttér okán.
Ezenfelül a gyerekeknél számolni kell a ritkán jelentkező, de súlyos sokszervi gyulladással. Ez egy fékevesztett immunválasz a koronavírusra, ami nem a szervezet fertőzéssel való küzdelme során jelentkezik, mint a felnőtteknél a citokinvihar, hanem a gyógyulás után hetekkel, és gyakran intenzív osztályos kezelést igényel.
Másrészt sok gyerek küzd a poszt-Covid-szindrómával is. Fejfájás, szédülés, bizonytalanságérzés, légzési és keringési nehézségek, hasi és mellkasi fájdalmak, fogyás, figyelemzavar, a szaglás és ízérzés zavarai, izom- és ízületi fájdalmak, alvási panaszok, a fizikai és a kognitív teljesítőképesség csökkenése: ilyen és hasonló tünetektől szenvednek az érintettek hónapokon keresztül, és ez sok esetben nem enyhíthető, nem múlik. Akkor is felléphet, ha maga az akut betegség egyébként nagyon enyhe vagy észrevétlen volt.
A kínai Sinopharmot hároméves kortól használják az Egyesült Arab Emírségekben és Kínában, az indiai, szintén elölt vírust tartalmazó Covaxin pedig kétéves kortól adható. Nyugaton a Pfizer jött csak szóba, már oltanak vele kisebb gyerekeket Izraelben, jóváhagyta az Amerikai Egyesült Államok gyógyszerügyi hatósága, majd az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) is.
– A vizsgálatok alapján az derült ki, hogy a Pfizer kevesebb mellékhatást okoz 12 év alatt, mint a kamaszoknál vagy a felnőtteknél, a súlyosabbak közül pedig, mint a szívizomgyulladás, egyet sem tapasztaltak – így Havasi Katalin. – Ha ehhez hozzátesszük, hogy a vírusfertőzés aktív betegség esetén a gyerekeknél is tud végzetes tüneteket okozni, akkor egyértelmű az oltás haszna.
A gyerekek körében a Pfizer 90,7 százalék fölötti hatásosságot mutatott a tünetes fertőzések megelőzésében.
December 14-én, a tervezettnél egy héttel korábban érkezik az 5–11 éves korosztálynak szánt Pfizer-oltóanyag Magyarországra. A kormány kétmillió vakcinát szerzett, az első szállítmány 130 ezer adagból áll, utána folyamatosan hozzák a többit. A 12 év alattiak a felnőttadag harmadát kapják, három héttel később részesülhetnek a második dózisban. Ha egy gyerek korában elkapta a vírust, vagyis pozitív tesztje volt, három hónappal később javasolt beoltani.
Előnye még a gyerekek oltásának, hogy ezzel környezetüket, például az idős nagyszüleiket is védjük, akik szervezetében már sokkal nehezebben alakul ki megfelelő immunválasz, így megbetegedhetnek oltottként is.