Pitonparazitát találtak egy ausztrál nő agyában
Egy jellemzően szőnyegmintás pitonokban élősködő fonálférget távolítottak el egy ausztrál nő agyából egy műtét során tavaly januárban; ez volt az első ilyen eset a világon – közölték ausztrál kutatók egy kedden nyilvánosságra hozott tanulmányban.A nyolc centiméteres fonálféreg (Ophidascaris robertsi) még élt és ficánkolt, amikor eltávolították a 64 éves nő agyából. A féreg jellemzően a szőnyegmintás piton nyelőcsövében, gyomrában élősködik.
Sanjaya Senanayake, a tanulmány egyik szerzője egy közleményben hangsúlyozta: a világon először bukkantak Ophidascarisra emberben, és tudomásuk szerint korábban még nem találtak ilyen férget emlős agyában.
Az orvosok azt gyanítják, hogy a féreglárvák a nő egyéb szerveiben – például tüdejében és májában – is megtalálhatók.
A kutatók szerint az élősködő lárvája növényi közvetítővel juthatott az Új-Dél-Walesben, egy tóvidéken élő nő szervezetébe. Az asszony új-zélandi spenótot gyűjtött, amelyen vélhetőleg a parazita petéjével szennyezett pitonürülék volt.
A nő hasi fájdalomtól és hasmenéstől, állandó száraz köhögéstől, láztól és éjszakai izzadástól szenvedett. Emellett feledékenységet és depressziót tapasztalt, ami miatt az orvosok MRI-vizsgálatot végeztek rajta, és végül megtalálták a fonálférget.
A páciens még mindig megfigyelés alatt áll.