Remények és csalódások
Kevés olyan tudományos kérdés van, amelyről annyi vita folyt volna az utóbbi években, mint az általános fölmelegedésről, valamint az emberi tevékenység és az üvegházhatás kapcsolatáról. Sokan máig kétségbe vonják a fölmelegedés tényét, mondván, hogy olyan rövid idő alatt következtek be a rendkívüli időjárási események, amelyekből még nem lehet egyértelmű következtetést levonni és a szakemberek hajlandók minden szélsőséges jelenséget a klímaváltozás számlájára írni. Pedig meglehetősen egyértelmű, hogy a világszerte sűrűsödő viharok, a csapadékeloszlás egyenetlensége, az ebből fakadó árvizek, a nyaranta ismétlődő hőség, a pusztító aszályok, a korábban havat ritkán látott vidékek hóakadályokkal nehezített élete, a gleccserek, a sarki jég rohamos olvadása, az egyre délebbre megjelenő jéghegyek, a gyakori szélviharok mind arra mutatnak, hogy valami változás mégis van a Föld éghajlatában.
A globális fölmelegedés mértékére a legkülönbözőbb éghajlati számsorok adnak feleletet. Az utóbbi ötven évben mintegy 0,6 Celsius-fokkal emelkedett a Föld átlaghőmérséklete és az emelkedés 2100-ra elérheti az 1,4-5,8 Celsius-fokos értéket. Léteznek klímamodellek, amelyek még erősebb fölmelegedést jósolnak. A folyamat eredményeképpen az előrejelzések valószínűsítik a ciklontevékenységek fokozódását, pusztító viharok, árvizek, szárazságok és szélsőséges hőmérsékleti értékek gyakoribb előfordulását, esetleg a tengeráramlatok megváltozását.
A legtöbb klímakutató úgy gondolja, hogy az általános fölmelegedés oka a fokozódó üvegházhatás, illetve az ezt elősegítő emberi tevékenység, amely egyre nagyobb mennyiségben bocsátja a légkörbe az üvegházhatást előidéző gázokat. Az ipari forradalom óta az atmoszférában jelenlévő metán mennyisége 100 százalékkal, míg a szén-dioxid 30 százalékkal emelkedett (légköri arányai miatt az utóbbi az első számú bűnös). Napjainkban a fosszilis tüzelőanyagok (kőszén, kőolaj, földgáz) elégetése következtében évente 6,3 milliárd tonna szén kerül szén-dioxid formájában a levegőbe (ez a légkör teljes szén-dioxid tartalmának 1 százaléka). Ha a jelenlegi tendencia folytatódik, akkor 2100-ra az említett gáz légköri koncentrációja 540-970 milliomod térfogatrész lehet, amely 90-250 százalékos növekedést jelent az ipari forradalom idején jellemző értékhez képest. 400 milliomod térfogatrész az a határ, ahonnan már nincs visszaút, az éghajlatváltozás önszabályozóvá válik.
Az üvegházhatás elnevezés a francia Jean-Baptiste Fouriertől származik, aki 1824-ben megállapította, hogy a Föld légköre egy edényt lefedő üveglaphoz hasonlóan viselkedik; a beérkező fényt átengedi, a kimenő hő egy részét visszatartja. Arrhenius Nobel-díjas svéd kémikus pedig arra az eredményre jutott, hogy az emberi tevékenység által a légkörbe juttatott szén-dioxid melegíti a földfelszínt. A szén-dioxid mennyisége a XX. század folyamán nagyságrendi növekedést mutatott.
A riasztó eredmények világszerte aktivizálták a környezetvédő mozgalmakat. 1968-ban huszonöt ország nyolcvan tudósa megalapította a Római Klubot. Megállapították: a légkört szennyező ipari növekedés nem folytatható korlátok nélkül. A Környezet és Fejlődés Világbizottság 1987-es jelentésében bevezette a "fenntartható fejlődés" fogalmát, elismerve, hogy bolygónk tűrőképessége véges.
A nemzetközi tudományos közvélemény és a környezetvédők nyomására 1992-ben megrendezték Rio de Janeiróban az ENSZ Környezet és Fejlődés Világkonferenciáját. Az itt megfogalmazott nyilatkozat részletesen foglalkozik az üvegházhatású gázok korlátozásával. A megszülető Agenda 21 című tervezet fölvázolta a fenntartható fejlődéshez kapcsolódó alapelveket. A riói konferencián részt vevő országok megállapodtak abban, hogy a továbbiakban rendszeresen egyeztetnek. A tárgyalássorozat – Berlin (1995) és Genf (1996) után – harmadikként 1997-ben Kiotóban került megrendezésre. A megállapodást december 11-én írták alá; a Kiotói Jegyzőkönyvben 141, közöttük 38 fejlett ipari ország kötelezettséget vállalt arra, hogy 2008 és 2012 közötti időszakra az 1990-es szinthez képest átlagosan 5,2 százalékkal csökkenti az üvegházhatású gázok kibocsátását, elsősorban a szén-dioxidét. Az EU és Ausztrália 8, az USA 7, Kanada és Japán 6 százalékos csökkentést vállalt. A két legnagyobb szennyező – az USA és Oroszország – a korábbi ígéretek ellenére sem fogadta el az előirányzott értékeket; az USA 2001-ben kihátrált az egyezményből, Oroszország pedig sokáig nem fogadta el a Kiotói Jegyzőkönyvet. 2004 őszén azonban sikerült megnyerni Oroszország támogatását, így elhárult az akadály a jegyzőkönyv életbe léptetése elől.
Magyarország 2002 júliusában csatlakozott az ENSZ által kezdeményezett klímavédő egyezményhez. Hazánk számára a Kiotói Egyezmény az 1985-1987-es bázisidőszakhoz képest 6 százalékos kibocsátáscsökkenést tesz kötelezővé az üvegházhatású gázokra vonatkozóan, a 2008-2012-es évek átlagában. A prognózis szerint 2010-ben Magyarországról 97,2 millió tonna szén-dioxid kerül majd a légkörbe, azaz még mindig 6,92 százalékkal kevesebb a bázisértéknél (a bázisidőszakban 111 millió tonna volt a kibocsátás).
A Kiotói Jegyzőkönyv február 16-án lépett életbe és máris azon gondolkodnak az elkötelezett országok vezetői, hogy miként lehetne jóval radikálisabb módon csökkenteni a 2012 utáni szén-dioxid kibocsátást. Egyelőre a Kiotói Jegyzőkönyvet elfogadó államok sem képesek a saját maguk által vállalt értékeknek megfelelni. Környezetvédő szervezetek szerint addig nem érdemes a 2012 utáni viszonyokkal foglalkozni, amíg a jegyzőkönyv aláírói sem képesek kötelezettségüket teljesíteni, illetve a legnagyobb kibocsátó USA, valamint a lendületesen fejlődő Kína és India nem csatlakozik az egyezményhez.