Tömegek munkáját vehetik el az AI HR-esek
Már a HR-döntéseket is egyre gyakrabban algoritmusok vezérlik. A vezetők követik az AI-t, miközben az átláthatóság és a felkészültség sokszor hiányzik.A vezetők egyre gyakrabban támaszkodnak mesterséges intelligenciára a legfontosabb HR-döntések meghozatalakor – ideértve az előléptetéseket, fizetésemeléseket, sőt az elbocsátásokat is. Egyre több vállalat alkalmaz AI-alapú rendszereket adatelemzésre és javaslattételre, ugyanakkor ezek az algoritmusok gyakran átláthatatlanok, torzításokat hordozhatnak, és komoly jogi kockázatokat is magukban rejtenek. Mindez közvetlen hatással van a munkavállalók karrierjére, miközben sok vezető nincs kellően felkészülve arra, hogyan kezelje az AI használatával járó kihívásokat – olvasható a hrportal. hu oldalon.

A teljes kép
A munkaadók egyre gyakrabban ösztönzik a dolgozókat, hogy generatív AI-t (pl. ChatGPT-t) használjanak a munkafolyamataikban, és úgy tűnik, hogy azok, akik AI-ismeretekkel rendelkeznek, jobb fizetést és több karrierlehetőséget kapnak.
Ugyanakkor az AI-eszközökhöz kapcsolódó képzések és belső szabályzatok még ritkák.
Az AI alkalmazása emberek karrierjének megítélésére kockázatos, különösen azért, mert ezek az eszközök hajlamosak „hallucinációkra” (azaz hamis állításokra), és sokszor nem értjük pontosan, hogyan működnek – figyelmeztetnek a szakértők.
Nemrég készült el egy online kutatás 1342 amerikai, teljes munkaidőben dolgozó menedzserszintű alkalmazott részvételével, amelynek eredménye aggodalomra adhat okot.
Ötből egy menedzser nem is ellenőrzi az AI-döntéseket, hanem automatikusan elfogadja őket.
A menedzserek 65%-a szerint használnak AI-t a munkahelyükön, és ezen belül:
94% azt mondta, hogy az AI-eszközöket arra is használják, hogy döntéseket hozzanak a beosztottjaikról
– derül ki a jelentésből.
A menedzserek több mint fele azt mondta, hogy
AI-t használnak annak megítélésére, vajon egy beosztottat elő kell-e léptetni, fizetésemelést kell-e kapnia, el kell-e bocsátani vagy leépíteni.
A menedzserek jellemzően a ChatGPT-t használják ilyen jellegű döntések esetén is. Kiderült, hogy bíznak az AI „igazságos és elfogulatlan” döntéseiben.
Mindössze a menedzserek egyharmada állította, hogy formális képzést kapott arról, mit tudnak és mit nem tudnak az AI-eszközök.
A menedzserek új módokat keresnek arra, hogyan vezessék be az AI-t.
„Ahead of their skis”
– mondja a szakember, ami magyarul annyit tesz, hogy „túlságosan előreszaladtak” vagy „megelőzik a saját tudásukat/felkészültségüket” – azaz felelőtlenül sietnek előre egy veszélyes terepen.

Közelebbről nézve
Egyelőre nem derül ki egyértelműen, hogyan használják pontosan az AI-t a menedzserek a vezetői feladatok automatizálására, de gond lehet azzal, milyen minőségű adatok kerülnek be az AI-modellekbe.
Még ha az AI pontos adatokból dolgozik is – tehát nem „hibás” számokkal, tényekkel – akkor is
képes újratermelni a már meglévő torzításokat, előítéleteket.
– hívják fel a figyelmet a szakértők, hozzátéve, hogy ez azért van, mert az AI abból tanul, amit az emberek korábban döntöttek, leírtak vagy értékeltek.
