A közlemény szerint a Szegedért Alapítvány célja 1989 óta változatlan: a kiemelkedő teljesítményt nyújtók, Szeged nemzetközi rangját növelők elismerése, valamint a város szempontjából értékes kezdeményezések, események megvalósításának támogatása.

Hirdetés

Ezt fejezi ki az alapítványi díjazottak személye is. Az elmúlt 32 év során elismerést kapó 128 kiemelkedő, iskolateremtő személyiség között van Szőkefalvi-Nagy Béla és Totik Vilmos matematikus; Szabó Gábor és Bor Zsolt lézerfizikus; Alföldi Lajos, Kondorosi Éva, Ormos Pál, Vígh László, Venetianer Pál biológus; valamint Gábor Miklós és Fülöp Ferenc gyógyszerkutató. A díjazott művészek között volt Gregor József operaénekes, Szecsődi Ferenc hegedűművész, Király Levente, a nemzet színésze és Juronics Tamás táncművész, koreográfus.

A kuratórium döntése alapján az alapítvány fődíját idén Karikó Katalin biokémikus kapja, aki Szegeden szerzett diplomát, első munkahelye a Szegedi Biológiai Kutatóközpont volt. Kutatói karrierjét az Egyesült Államokban folytatta. Karikó Katalinnak és munkatársainak elévülhetetlen érdemei vannak a koronavírus-járvány globális kezelésében alkalmazott mRNS-vakcina kifejlesztésében.

A tudományos kuratórium Szőkefalvi-Nagy Béla-díját Kemény Lajos bőrgyógyász akadémikusnak ítélték oda. A művészeti kuratórium Gregor József-díját Temesi Mária operaénekes, énekmester, operanagykövet kapja. A társadalmi-állampolgári kuratórium Debreczeni Pál-díját Szatmáry Károly csillagász, a Szegedi Csillagvizsgáló alapítója és vezetője érdemelte ki.

Korábban írtuk

A fődíjas Lapis András szobrászművész Szeged Múzsája című kisplasztikáját kapja. A karcsú, kalapos nőalakkal 2006 óta a szegediek nap mint nap találkozhatnak, hiszen köztéri szoborként a Glattfelder Gyula teret díszíti. A szakkuratóriumok díjazottjai a szobrászművész plakettjét vehetik át.

A díjakat március 12-én – az 1879-es nagyárvíz évfordulóján – nagyszabású gálaműsor keretében vehetik át a díjazottak a Szegedi Nemzeti Színházban. A műsorban fellép a Molnár Dixieland Band, a Fool Moon és a Suhancok Táncegyüttes.

A Szegedért Alapítványhoz idén is nagyon sok pályázat érkezett tudományos, kulturális és civil közösségek rendezvényeinek, illetve publikációk létrejöttének támogatására. A kuratóriumok döntése nyomán összesen 3 millió forint értékben sikerült ebben az évben is értékteremtő kezdeményezésekhez pénzbeli támogatást nyújtani.