A 100 ezer eurós pénzdíjjal járó L’Oréal-UNESCO A nőkért és a tudományért elnevezésű elismerést 24. alkalommal adják át. A díj célja a világ öt kontinenséről származó női kutatók pályafutásának támogatása, és az előttük álló akadályok leküzdésének segítése – olvasható a közleményben.

Hirdetés

Az indoklás szerint a magyar biokémikus a pennsylvaniai egyetem tanáraként, az észak-amerikai kontinens jelöltjeként érdemelte ki a díjat az mRNS-alapú technológia tökéletesítésében vállalt kivételes szerepéért, amellyel lehetővé vált a döntő lépés olyan koronavírus-ellenes oltások létrehozásában, mint amelyineket a Pfizer/BioNTech és a Moderna fejlesztett ki.

A 66 éves Karikó Katalinnak, a BioNTech német laboratórium alelnökének kedden ítélték oda a Francia Tudományos Akadémia legnagyobb elismerését, a Grande Médaille-t, amelyet kétévente kap meg egy-egy jeles francia vagy külföldi tudós.

Az UNESCO és a L’Oréal nők számára létrehozott nemzetközi tudományos díját Európa képviselőjeként Maria Angela Nieto Toledano spanyol embriológus, az alicantei Szent János Idegtudományi Intézet kutatója nyerte el azzal, hogy utat nyitott új terápiás megközelítések előtt az onkológiában.

Az Afrikát képviselő Agnes Binagwót, a kigali (Ruanda) Global Health Equity Egyetem professzorát azért tüntették ki, mert munkásságával jobb hozzáférést biztosított a HIV, a malária és a tuberkulózis elleni küzdelem eszközeihez.

A kínai Csöcsiangi Egyetem professzorát, Hailan Hu-t az újgenerációs antidepresszánsokkal kapcsolatban végzett idegtudományi kutatásokért tüntették ki Ázsia és a csendes-óceáni térség jelöltjeként.

Latin-Amerikából és a Karib-térségből egy kubai tudós, Maria Guadalupe Guzman Tirado, a havannai Trópusi Betegségek Intézetének kutatója kapja a L’Oréal-Unesco-díjat a dengue-láz kezelésében végzett úttörő munkájáért.

Korábban írtuk