Ursula von der Leyen: A fő kérdés ma az európai versenyképesség volt
Az európai versenyképesség volt a fő kérdés az Európai Unió állam- és kormányfőinek budapesti informális ülésén – közölte az Európai Bizottság elnöke pénteken a tanácskozást követő sajtótájékoztatón.Ursula von der Leyen határozottan elítélte és felháborítónak nevezte azt, hogy csütörtök este Amszterdamban izraeli állampolgárokat támadtak meg.
„Az antiszemitizmusnak semmi helye Európában, eltökéltek vagyunk, hogy felvegyük ellene a küzdelmet”
– jelentette ki, hozzátéve: céljuk, hogy a zsidó élet és kultúra virágozhasson Európában.
Az Európai Bizottság elnöke megköszönte Orbán Viktor miniszterelnöknek a pénteki informális ülés megszervezését és a vendégszeretetet. „Kedves Viktor! Köszönöm a kiváló vendégszeretetet, és ennek az informális ülésnek a megszervezését. Budapest jól ismert történelméről, de vendégszeretetéről is. Megerősíthetem, hogy ezt a híres vendégszeretetet volt alkalmunk megtapasztalni tegnap” – mondta Ursula von der Leyen.
Köszönetet mondott továbbá Charles Michelnek, az Európai Tanács leköszönő elnökének is az elmúlt öt évben végzett munkájáért. „Ma erősebbek vagyunk, mint öt éve, ez a te sikered is” – méltatta kollégáját.
Elmondta azt is, hogy az európai vezetők csütörtöki, budapesti vacsorája során megvitatták az amerikai választás eredményét is.
Az Egyesült Államok a legnagyobb gazdasági és kereskedelmi partnerünk, egyedi a történelmi kötelék közöttünk, és a polgárok között több millió baráti kapcsolat szövődik. A kezdetektől együtt kell dolgoznunk tehát az új adminisztrációval, így tudjuk továbbra is alakítani a transzatlanti menetrend pozitív vonulatait – emelte ki.
Ursula von der Leyen elmondta, csütörtök délután telefonon gratulált Donald Trump megválasztott amerikai elnöknek. Egyebek között beszéltek Ukrajnáról, védelmi, kereskedelmi és energiaügyi kérdésekről is – számolt be, hozzáfűzve: „érdeklődéssel várom, hogy tovább beszéljünk ezekről”.
Ma a fő kérdés a napirenden az európai versenyképesség volt, először is feltérképezték, miben vagyunk erősek – közölte.
Kiemelte azt, hogy Európában magasabb a várható élettartam a versenytársakhoz képest, kiváló az oktatási rendszer, itt a legalacsonyabb a jövedelmi egyenlőtlenség, nagyon magas a szociális biztonság szintje, és itt a legnagyobb a szén-dioxid-kibocsátás csökkenése is.
Az Európai Bizottság elnöke elismerte ugyanakkor, hogy Európának bizonyos területeken javítania kell a teljesítményén. Az EU versenyképességéről szóló Draghi-jelentésből kiindulva három prioritást jelölt meg.
Elsőként arról szólt, hogy az innovációs szakadékot be kell zárni a versenytársak felé.
Hangsúlyozta, az egész gazdaságban szükség van az innovációra: az alapkutatásban rendkívül jók vagyunk, ugyanakkor hiányosság van abban, hogy a kutatás eredményeiből termék legyen; még mindig sok az akadály az innováció és az innovatív induló vállalkozások útjában.
Első lépésként az adminisztratív terheket kell csökkenteni az induló vállalkozások kapcsán – mondta, jelezve: ezt már elkezdték, de tovább szeretnének lépni.
Nehezményezte, hogy az innovatív startupok számára nehézkes az egységes piacra lépés, hiszen gyakran 27 különböző szabályrendszerrel kell megbirkózniuk. Az innovatív induló vállalkozásokra vonatkozóan ezért egységes szabályrendszer összeállítását javasolta.
Hozzáfűzte, szeretnék megkönnyíteni a határon átnyúló kereskedelmet és beruházásokat is.
Kiemelte ezen felül azt is, hogy több beruházásra, több magántőkére van szükség, a kutatás-fejlesztés terén is. Közölte: dolgozni fognak egy európai megtakarítási és beruházási unión, a befektetésekhez kihasználva a magán megtakarításokat is.
Második prioritásként Ursula von der Leyen egy közös versenyképességi, dekarbonizációs és digitalizációs terv kidolgozását jelölte meg.
Az új mandátum első száz napja alatt egy tiszta iparági jogszabályt fognak javasolni, építve a Draghi-jelentésre és tíz különböző ágazati dialógusra, amelyet az elmúlt hónapokban folytattak – közölte.
Elmondta azt is, hogy a 2050-es klímasemlegességre előre tekintve megkérdezték az ipartól, mire van szükségük ennek eléréséhez. Ennek összegzése is belekerül a jogszabályjavaslatba.
„Tudjuk, hogy óriási kihívás az energiaválság leküzdése, amit az Ukrajna elleni orosz háború szabadított el, ez lesz az egyik feladata az új bizottságnak”
– tért ki a harmadik prioritásra.
Kitért arra, hogy az energiafüggőség nagyon gyorsan kiszolgáltatottságba fordulhat, fontos ezért az ellátási láncok és a kritikus nyersanyagok kérdése.
Az egyes ásványi anyagok iránti kereslet exponenciálisan növekedni fog, így európai szinten kell koordinálni a hozzáférést. Ennek egyik módja a kereskedelmi partnerek diverzifikálása, a másik pedig a körforgásos gazdaság, amelynek erősítésével nem szükséges új, kritikus fontosságú nyersanyagokat beszerezni – jelezte.
„Nagyon gyümölcsöző vitát, egyeztetést folytattunk a Draghi-jelentésről, illetve a jövőről”
– összegezte Ursula von der Leyen.