Fotó: MTI/Illyés Tibor MTI/MTI Fotószerkesztõség/Illyés Tibor
Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök beszédet mond, miután átvette az egyetem tiszteletbeli polgára (Civis Universitatis Honoris Causa) címet a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) ünnepségén 2025. április 4-én.
Hirdetés

Arra a kérdésre válaszolva, mit gondol arról, hogy a magyar kormány megtagadta az izraeli vezető letartóztatását, aki ellen a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) adott ki elfogatóparancsot háborús bűncselekmények vádjával, De Wever azt mondta: megérti a döntést.

„Őszintén szólva úgy gondolom, mi sem tennénk másként. Létezik a reálpolitika is. Szerintem egyetlen európai állam sem tartóztatná le Netanjahut, ha a területükön tartózkodna” – tette hozzá.

Az RTBF hírportál emlékeztetett: az előző szövetségi miniszterelnök, Alexander De Croo tavaly ősszel még megerősítette, hogy Belgium végrehajtaná a Netanjahu elleni elfogatóparancsot, ha erre lehetősége lenne. Ezt a pozíciót Maxime Prévot az új belga kormány külügyminisztere február közepén a belga parlamentben megerősítette.

„Meg tudom erősíteni, hogy ha szükségessé válik, Belgium eleget tenne a Nemzetközi Büntetőbíróság által kiadott elfogatóparancsnak Netanjahu, valamint Joáv Galant volt védelmi miniszter ellen” – hangsúlyozta Prévot.

Korábban írtuk

Pénteken az ellenzéki pártok bírálták De Wevert. Az Open VLD flamand liberális párt képviselője, Kjell Vander Elst szerint De Wever ellentmond Maxime Prévot külügyminiszternek, aki hivatalos programbeszédében azt ígérte, hogy Belgium „az ICC zavartalan működéséért fog fellépni”.