Fotó: MTI/EPA/Consolidated News Photos pool/Ron Sachs
Peter Hegseth új amerikai védelmi miniszter (b) beszédet mond, miután letette hivatali esküjét J. D. Vance amerikai alelnök (j) elõtt a washingtoni Eisenhower kormányzati irodaházban 2025. január 25-én.
Hirdetés

John Healey szerdán a Times rádiónak nyilatkozva azt mondta, kihívásként tekint arra az újfajta amerikai attitűdre, amely szerint Európa saját biztonsága szempontjából nem támaszkodhat teljes egészében az Egyesült Államokra.

„Van valami abban, amit az amerikaiak mondanak” – vallotta be a miniszter. – „Teljesen igazuk van abban, hogy a védelmi kiadások, az európai biztonság és az Ukrajnának nyújtott támogatás terén az európai államoknak többet kéne és többet is fognak tenni, és az Egyesült Királyság mindennek az élére áll.”

Healey ismételten hangsúlyozta, hogy az Egyesült Királyság tiszteletben tartja Trump elnök elvárásait, és az úgynevezett „hajlandóak koalíciója” készen áll Ukrajna katonai támogatására, amennyiben az Egyesült Államok úgy dönt, hogy azt a továbbiakban nem folytatja.

„Büszke vagyok arra, hogy mi vezetjük a hajlandóak koalícióját, és továbbra is támogatjuk Ukrajnát békeidőben csakúgy, ahogy a háború alatt végig tettük, és így hosszú távon bebiztosíthatják a jövőjüket, és azt, hogy Oroszország soha többé ne támadhassa meg [őket] (.)” – fejtette ki.

Korábban írtuk

Több európai vezető úgy nyilatkozott, hogy bár elvben támogatnak egy ilyen kezdeményezést, ténylegesen nem lennének készek részt venni benne, hacsak azt nem garantálná egy amerikai katonai biztosíték – ami persze a 22-es csapdájának tipikus esete.

Arra a kérdésre, Nagy-Britannia akkor is támogatná-e Ukrajnát, ha az Egyesült Államok teljes egészében kiszállna, Healey nem adott egyenes választ: „Ezek olyan döntések, olyan megbeszélések, amelyek jóval előbbre mutatnak, mint ahol éppen tartunk. A hangsúlyt mindenekelőtt a béketárgyalások sikeres lezárására kell helyezni, és mi támogatjuk Trump elnököt abban, hogy megteremtse ennek lehetőségét.”