A CDU Merkel részvétele nélkül dolgozza fel migrációs politikáját
A CDU Merkel részvétele nélkül dolgozza fel migrációs politikáját.Angela Merkel kancellár, volt pártelnök részvétele nélkül tartja meg a német Kereszténydemokrata Unió (CDU) a 2015 óta követett migrációs politikájának feldolgozását célzó tanácskozását – írta a Die Welt című lap hétfőn a hírportálján.
Fotó: MTI, archív
A február 10-én kezdődő úgynevezett műhelytanácskozás belső használatra készült koncepciója szerint a párt nem számol Angela Merkel részvételével – írták.
A kétnapos rendezvényre ugyan a teljes pártvezetést meghívják, amelyhez hivatalból, kormányfői tisztsége révén Angela Merkel is hozzátartozik, de a pártközpontban arra számítanak, hogy a volt elnök nem él a lehetőséggel.
A CDU decemberben megválasztott új elnöke, Annegret Kramp-Karrenbauer hétfőn Potsdamban az elnökség kétnapos ülése után tartott tájékoztatóján elmondta, hogy a biztonság, a migráció és az integráció kérdéseiről szóló februári műhelytanácskozáson nyílt végű vitát folytatnak majd a migrációs és menekültügyi politikáról.
Ebből a diskurzusból „nem lehet mesterségesen kizárni, hogy miként értékelendő 2015”, vagyis a Merkel-kormánynak a menekültek befogadásáról hozott döntése. A történtekről, az akkori jogi helyzetről egymástól „eltérő értékelések” élnek, amelyeket egyformán meg kell jeleníteni a tanácskozáson, bár nem ez lesz a fő téma – fejtette ki a CDU elnöke.
Hozzátette, hogy a részben nyilvános, részben zárt tanácskozás előkészítése még tart, nem rögzítették még valamennyi részletet, így a résztvevők névsorát sem.
Előzőleg, a Welt am Sonntag című vasárnapi lapban egy interjúban elmondta: erősíteni kell a biztonsági szervek hatékonyságát, ezért a februári műhelytanácskozáson „a külső határ védelmétől kezdve a menedékjogi eljáráson át az integrációig az egész bevándorlási kérdést áttekintjük a hatékonyság szempontjából, a 2015-ös döntésektől máig”.
A tanácskozásra az európai uniós határ- és partvédelmi szervezettől (Frontex) a német szövetségi bevándorlási és menekültügyi hivatalig (BAMF) számos intézménytől hívnak majd meg szakértőket, akikkel azt vizsgálják, hogy „hol és min kell javítani” – mondta.