A CIA fehér kesztyűben
A szerb Eagle Eye Explore nevű oldal nemrég érdekes cikket közölt arról, hogy az USA miként használja az ujgur ügyet saját geopolitikai céljai szolgálatában, pontosabban hogyan működik a célzott és tervezett konfrontáció stratégiája a konkurens nagyhatalom ellen. A manipulációs technika célja pedig az, hogy Kínát elszeparálják a világ többi részétől.Az oknyomozó cikk középpontjában az Ujgur Világkongresszus által működtetett Független Ujgur Törvényszék áll, ami nemrég megvádolta és elítélte Kínát az ujgurok ellen állítólagosan elkövetett népirtás vádjával.
„Ez egy sürgős emlékeztető az Egyesült Nemzetek Szervezetének és az 1948-as népirtásról szóló egyezményt aláíró államok számára, hogy teljesítsék a nemzetközi jog szerinti erkölcsi kötelezettségeiket, és állítsák meg a folyamatban lévő népirtást, és állítsák bíróság elé az e bűncselek felelőseit áll az ítéletben” – hívta fel a világ közvéleményének figyelmét a „törvényszék”.
A szervezet hátteréről tudni kell, hogy azt az Amerikai Nemzeti Demokrácia Alapítvány (NED) hozta létre és finanszírozza. Erről az intézményről pedig azt kell tudni, hogy valójában a CIA fedőszervezeteként működik. A hozzáértők szerint ez az úgynevezett „CIA fehér kesztyűben” jelenség, amikor civil álca alatt végeznek operatív munkát ügynökök.
Természetesen a NED több millió dolláros támogatásban részesíti a többi ujgur szervezetet is, többek között az Ujgur Világkongresszust, amelynek a feladata az, hogy nem hivatalos diplomáciai tevékenységet folytatva kampányoljon Kína ellen a nyugati világban. Ennek egyik eszköze, hogy Európa és Észak-Amerika nagyvárosaiban rendszeresen tartanak konferenciákat – csillagászati összegekből – amelyek a nyugati társadalmakat igyekeznek meggyőzni arról, hogy Kínát meg kell büntetni.
„A NED támogatásának köszönhetően az ujgur emberi jogi szervezetek továbbra is kulcsszerepet játszanak a figyelem felkeltésében és a különböző érdekelt felek támogatásának a megnyerésében” – mondta a szerb lap szerint Akram Keram, a NED vezető szakértője.
A többesszám pedig azért is indokolt, mivel a NED honlapján fellelhető nyilvános adatokból kiderül, hogy az Ujgur Átmeneti Igazságszolgáltatási Adatbázis, az Ujgur Jogok Ügyvédi Projekt, Kampány az ujgurokért és az Ujgur Emberi Jogi Projekt nevű szervezetek szintén jelentős összegeket kapnak Kína-ellenes kampányuk folytatásáért.
A szerb újságíró kitér arra a jellemzően szerbek érzékenységét érintő dologra, miszerint a Kína ellen felállított „törvényszék” munkájában aktívan részt vesz egy Szerbiában közismert személy, Geoffrey Nice is, aki többek között ügyész volt a Slobodan Milošević elnök elleni perben is.
A cikk mindezek mellett rámutat arra is, hogy Kína igazából soha nem tagadta, hogy az ujgur iszlamisták által elkövetett terrortámadások után táborokat, a kínai hatóságok szerint oktatási központokat hozott létre. Ezekben az intézményekben azonban állítólag kínaiul kell megtanulniuk a terrorizmus támogatásával összefüggésbe hozott személyeknek, illetve integrációs képzésen vesznek részt. A szerző kitér arra is, hogy bármilyen kemények is voltak Kína terrorellenes intézkedései, azok összehasonlíthatatlanul enyhébbek az Egyesült Államok akcióival szemben, amelyekért soha nem vádolták népirtással vagy más háborús bűnök elkövetésével a washingtoni vezetést.
Pedig becslések szerint az amerikai „terror elleni háború” legalább félmillió emberéletet követelt Afganisztánban és Irakban. Szakértők szerint csak Irakban 200 000 civil halálát okozták az USA akciói, akiknek túlnyomó többsége nő és gyermek volt. Mindezeken felül Pakisztánban, Szíriában és Líbiában is további ezrek és tízezrek haltak meg.