A tárca közlése szerint a térségbeli magyar szerepvállalás célja az illegális migráció és az azt kiváltó terrorizmus megfékezése szempontjából stratégiai fontosságú Száhel-övezet – ezen keresztül Magyarország és Európa – biztonságának és stabilitásának erősítése, a terrorizmus elleni fellépés, a menekültválság kezelése és a humanitárius segítségnyújtás.

Hirdetés

Mint írták: Magyarország térségbeli szerepvállalásának újabb jelentős állomásaként Mahamat Idriss Déby, a Csádi Köztársaság elnöke fogadta hivatalában a magyar kormány delegációját február 25-én. A küldöttséget Máthé László Eduárd, a szub-szaharai térségben megvalósuló magyar összkormányzati tevékenységek külpolitikai összehangolásáért felelős miniszteri biztos vezette. A megbeszélésen a diplomácia és a katonai terület szakmai képviselői is jelen voltak.

A közlemény szerint a tárgyalások után Máthé László Eduárd elmondta: a megbeszélés középpontjában a magyar-csádi együttműködés erősítése állt, amelyet a felek mindkét ország számára előnyösnek és jövőbe mutatónak tartanak.

A miniszteri biztos emlékeztetett: Déby elnök 2024-es budapesti látogatásakor Orbán Viktor miniszterelnökkel stratégiai együttműködési megállapodást írt alá, amely keretet biztosít a két ország közti szoros és összehangolt együttműködésre.

Korábban írtuk

Kiemelte: a mostani egyeztetések olyan kulcsfontosságú területekre koncentráltak, mint a mezőgazdaság és állattenyésztés, az ivóvízellátás és az egészségügyi fejlesztések. A csádi lakosság számára kulcsfontosságú az a víztisztító projekt, amely nyolcszázezer ember számára biztosíthat tiszta ivóvizet. Az agrárium területén folyamatosan zajlanak a magyar-csádi szakértői egyeztetések, amelyre Déby elnök kiemelt figyelmet fordított.

A miniszteri biztos hangsúlyozta, hogy a magyar-csádi kapcsolatokat a kölcsönös tisztelet jellemzi, amelyre alapozva a jövőben további fejlesztések valósulhatnak meg.

A találkozó során bemutatkozott az N’Djamenába akkreditált új magyar katonai attasé is. Déby elnök megerősítette elkötelezettségét a katonai és biztonsági együttműködés mélyítése iránt.

A felek megerősítették, hogy a kétoldalú együttműködés további erősítése érdekében a közeljövőben újabb magas szintű találkozókra is sor kerülhet – közölte a KKM.