A család meghatározásáról szavaznak
Kétnapos lesz Romániában a család meghatározásáról szóló, alkotmánymódosító népszavazás.Kétnapos lesz Romániában a család meghatározásáról szóló, alkotmánymódosító népszavazás, s azt október 6-7-én rendezik meg – erről keddi rendkívüli ülésén hozott sürgősségi rendeletet a bukaresti kormány, módosítva ezzel a népszavazási törvényt.
Fotó: ShutterStock.com (illusztráció)
A családot „egy férfi és egy nő önkéntes elhatározással létrehozott házasságaként” meghatározó, az azonos neműek házasságkötésének legalizálását ellehetetlenítő törvénytervezetet – egy polgári kezdeményezés alapján – múlt héten fogadta el a román szenátus. A hatályos román alkotmányban „a házastársak önkéntes elhatározással létrehozott házassága” szerepel.
A szavazólapokon nem szerepel majd szövegszerűen a család új meghatározása, hanem arra a kérdésre kell majd igennel vagy nemmel voksolniuk a választóknak, hogy „egyet ért-e az alkotmánymódosító törvénnyel abban a formában, ahogy azt elfogadta a parlament?”.
Viorica Dancila miniszterelnök a keddi kormányülés nyilvános részén azt mondta: a törvényes feltételek teljesülése nyomán a kormánynak kötelessége megszervezni a népszavazást, amelyen a választópolgárok dönthetnek a több mint hárommillió állampolgár által kezdeményezett alkotmánymódosításról, a voksolás pedig azért tart két napig, hogy lehetőséget biztosítsanak minden választónak álláspontja kinyilvánítására.
Hozzátette: a család meghatározásáról kiírt referendum „nem irányul a szexuális kisebbségek ellen, ahogyan azt egyesek megpróbálják beállítani”, a bojkott-felhívások helyett pedig a pártok szerinte jobban tennék, ha világosan állást foglalnának a népszavazás tárgyát képező témában.
A népszavazási törvényt azért módosította „az utolsó pillanatban”, sürgősségi rendelettel a bukaresti kormány, mert a „hagyományos” család eszményét zászlójára tűző és az alkotmánymódosítást szorgalmazó aláírásgyűjtést támogató szociálliberális koalíció attól tart: politikai kudarc lenne számára, ha a népszavazás – az alacsony részvétel miatt – érvénytelennek bizonyulna.
Romániában kétharmados parlamenti többséggel lehet módosítani az alkotmányt, amit azonban egy érvényes és eredményes népszavazásnak is meg kell erősítenie. A referendum érvényességéhez a választásra jogosult román állampolgárok több mint 30 százalékának, vagyis több mint 5 millió 670 ezer választónak kell az urnák elé járulnia.
A népszavazás érvényességi küszöbét azt követően szállította le a korábbi 50-ről 30 százalékra az akkori szociálliberális kormánytöbbség, hogy 2012-ben több mint hétmillió szavazattal sem sikerült leváltania hivatalából Traian Basescu jobboldali államfőt. Romániában azonban a 30 százalékos küszöb meghaladásához is jelentős mozgósításra van szükség, hiszen a csaknem 19 millió román választópolgár több mint 20 százaléka külföldön él, és túlnyomó többségük általában nem él szavazati jogával.