A fehérek partvidékén
A kommunista legendáriumban nagy népi támogatottságnak örvendő, elsöprő erejű forradalomnak láttatott eseménysorozat valójában egy erőszakos kisebbség államcsínye volt.A kommunista legendáriumban nagy népi támogatottságnak örvendő, elsöprő erejű forradalomnak láttatott eseménysorozat valójában egy erőszakos kisebbség államcsínye volt. Az ezzel szembeszálló, összefoglalóan fehéreknek nevezett politikai tábor sokféle világnézetű irányzatot ölelt át, közös jellemzőjük volt a bolsevizmus elutasítása.
„A Vörös Hadsereg elől menekülő fehérgárdisták gabonát égetnek.” Bolsevik propagandaplakát 1919-ből
Az 1917 és 1922 közötti időszakban Oroszország zűrzavarba süllyedt. Nemcsak a háborús megpróbáltatásokat és a polgárháborúvá terebélyesedő belső konfliktusokat nyögte, hanem a baloldali táboron belüli ellentétekkel, például az anarchisták és a szociálforradalmárok akcióival, továbbá a lengyel függetlenségi mozgalommal, valamint az ukrán, balti és kelet-oroszországi népek nemzeti törekvéseivel is szembe kellett néznie. Mindez bonyolult konfliktusrendszert eredményezett, amelyen végül a kommunisták tudtak úrrá lenni.
Győzelmükig azonban hosszú és véres út vezetett. A bolsevikok 1918 nyarán hatalmas letartóztatási hullámmal reagáltak az ellenforradalmi szerveződésekre, néhány év alatt több mint 70 ezer embert vetettek börtönbe, és több százezer kozákot végeztek ki válogatott kínzások mellett. 1918. július 16-án Jekatyerinburgban magát II. Miklós cárt és családját is meggyilkolták. Ezzel a történelem színpadára lépett a vörösterror, aminek előzményét már megismerhette a világ a jakobinus diktatúra képében.
Az 1918 márciusában a mai Fehéroroszország területén található Bresztben megkötött breszt-litovszki békével, mellyel Szovjet-Oroszország kilépett az első világháborúból, időlegesen elveszítette a mai Ukrajna területét, és ezt a cárhoz hű orosz tisztek már nem nézték tétlenül. Anton Ivanovics Gyenyikin tábornok Dél-Oroszország felől, Alekszandr Vasziljevics Kolcsak admirális keletről, Nyikolaj Nyikolajevics Jugyenyics tábornok pedig északnyugati irányból indított támadást a bolsevik rezsim ellen. Előrenyomulásukat a parasztság, továbbá a cári világban sajátos, kedvező jogállást élvező doni és kubáni kozákság segítette. Gyenyikin helyét 1920 tavaszán Pjotr Nyikolajevics Vrangel báró vette át, aki eredményesen szervezte meg az ellenállást a Krím térségében. A régi rend tisztjei ellenkormányt szerveztek, mely 1918 októberében a dél-szibériai Omszkban kezdte meg működését. Ennek legjelesebb tagja Alekszandr Vasziljevics Kolcsak admirális volt, aki kezdetben hadügyminiszterként vett részt az omszki kabinet munkájában, később saját kezébe vette az irányítást, és Oroszország főkormányzója lett. Ezzel a szervezett, katonailag is ütőképes ellenforradalmi erők az ő irányítása alatt egyesültek. Kolcsak legfőbb célja a bolsevik rezsim megdöntése és a monarchia helyreállítása volt.
Seregeivel 1919 márciusában indított támadást a vörös rendszer ellen, csapatai egy hónap alatt Omszkból indulva több mint 2500 kilométert törtek előre nyugat felé, elértek egészen a Volgáig, 300 ezer négyzetkilométernél is nagyobb területet felszabadítva. A siker azonban rövid életűnek bizonyult, a Lev Davidovics Trockij által több mint 2 milliósra duzzasztott bolsevik Vörös Hadsereg ellentámadása visszaszorította a fehéreket. 1919 végére egészen Irkutszkig vonultak vissza, 1920 elején Kolcsak lemondott a vezetésről, és az antant védelmét kérte. Nagy-Britannia és Franciaország azonban megtagadta tőle a menedékjogot, az antanttal szövetséges csehszlovák légió pedig a szabad elvonulás fejében kiszolgáltatta a bolsevistáknak az admirálist. A vörösök 1920. február 7-én kivégezték nagy ellenfelüket. Szerencsésebb volt Vrangel báró, aki 150 ezer katonáját párját ritkítóan szervezett evakuálás keretében török területre tudta menekíteni a vörösök elől 1920 novemberében. Ugyanebben az időszakban Jugyenyics tábornoknak is sikerült Franciaországba emigrálnia. Mindketten kísérletet tettek az antibolsevista ellenállás újjászervezésére, de a britek és a franciák egyaránt elzárkóztak bármiféle segítségnyújtástól.
A ma Szentpétervárhoz tartozó Kronstadtban 1921 márciusában nagyszabású matrózlázadás tört ki, a tengerészek szembeszálltak a minden mértéket elvesztő diktatúrával. A Petropavlovszk, a Reszpublika és a Szevasztopol hajók legénységének elege lett a hadikommunizmusból, megtagadták az engedelmességet vörös elöljáróiknak. A lázadás méreteire jellemző, hogy a balti-tengeri szovjet-orosz flotta jelentős részét uralták, több mint 25 ezer tengerésszel a köreikben, igaz, közülük mintegy ötezer matróz vett részt aktívan a felkelésben. Ezért a bolsevikok az elrettentés mellett döntöttek, Mihail Nyikolajevics Tuhacsevszkij marsallt a lázadók megsemmisítésére utasították. A vörös tiszt közel ötvenezer emberrel vette ostrom alá Kronstadtot 1921. március 8-án, ágyúval lövette a város erődjét. Ám a támadás elsőre csúfos kudarcot vallott, mivel Tuhacsevszkij mintegy ezer katonája átállt a felkelők oldalára. Ezért 1921. március 17-én Tuhacsevszkij újabb rohamot indított. Ezúttal mérges gázt is bevetett a felkelők ellen, és ezzel sikerült megtörnie a lázadást. A megtorlás során több mint kétezer matrózt statáriálisan agyonlőttek, tízezernél több tengerészt pedig bebörtönöztek.
Tuhacsevszkijnek ekkor már nagy gyakorlata volt a bolsevikellenes felkelések vérbe fojtásában. Ő verte le a tambovi parasztfelkelést is. E rendkívül termékeny délnyugat-oroszországi falusias térségben már 1918 nyarán 12 esetben fegyveres lázongás tört ki a kényszersorozások és a rekvirálások ellen, és a régióban itt is, ott is rendre fellobbant az ellenállás lángja. Afféle gerillaakciók keretében megsemmisítették a beszolgáltatások céljából fenntartott magtárakat, gazdasági épületeket, az elvett gabonát visszaadták a parasztoknak, és likvidálták a bolsevik hatalom képviselőit. A megmozdulásokat rendre leverték a vörösök, de azok mégis folytatódtak, sőt, egyre nagyobb területekre terjedtek ki.
A vörösök fellépése egyre kíméletlenebb lett, 1920 májusában Tambov megye több járásában bezárták és felszámolták a kolostorokat, ami százak kivégzésével járt együtt. Mindez oda vezetett, hogy 1920 augusztusának végén a tambovi terület Kamenka nevű településéről megállíthatatlan lázadás terjedt szét, és 1920 novemberére már szervezett politikai mozgalommá dagadt. Létrejött a Dolgozó Parasztság Szövetsége, amely már nemcsak a rekvirálások és kényszersorozások megszüntetését követelte, hanem alkotmányozó nemzetgyűlés összehívását kívánta, és kimondta, hogy célja a bolsevikok eltávolítása a hatalomból. Az év végére a megye nagyobb része a felkelők irányítása alatt volt, a rendelkezésre álló fegyveres erő elérte a hatvanezer főt. Élükön a cári hadsereg tisztje, a Szent György-renddel kitüntetett Pjotr Mihajlovics Tokmakov állt, majd miután 1921 márciusában elesett a vörösökkel vívott háborúban, a szocialista érzelmű, de bolsevikellenes Alekszandr Sztyepanovics Antonov vette át az irányítást. A vörös haderő nem bírt a felkelőkkel, akiket a tambovi térség lakossága is támogatott, ha kellett, bújtatott. Ezért 1921 áprilisában a kronstadti mészárost, Tuhacsevszkijt bízták meg a tambovi parasztlázadás vérbe fojtásával. A marsall közel hatvanezres fegyveres erővel vetette rá magát a felkelőkre, akik ellen közel húsz repülőgépet is bevetett. Az ellenállás megtörésére – a britek által a dél-afrikai búr háborúban alkalmazott módszerrel élve – koncentrációs táborokba fogatta össze a lázadók hozzátartozóit (több mint tízezer embert), majd Észak-Oroszországba deportáltatta őket. Tuhacsevszkij hadserege pedig kíméletlenül támadta, többek között bombázta a tambovi falvakat, és 1921 nyarán itt is mérges gázt vetettek be a parasztok ellen. Végül több mint egy év alatt, 1921 decemberére sikerült teljesen megsemmisíteni a tambovi lázadók fegyveres erőit. A brutális megtorlás itt sem maradt el, mintegy tizenötezer felkelőt kivégeztek, és százezer fölött volt a deportáltak, bebörtönzöttek száma.
E térben és időben is jelentős kiterjedésű lázadások jól mutatják, hogy a későbbi vörös interpretációval szemben a bolsevik rendszer korántsem örvendett egyöntetű népszerűségnek és támogatásnak. A vörösöknek évszázadok rendjét kellett megtörniük és megsemmisíteniük, és ezt csak kíméletlen terrorral tudták elérni.
Ágoston Balázs
Százéves a pétervári bolsevik puccs – Az ősbűn
Száz esztendeje robbant ki a … mi is? A szocializmus hatalma alá vetett országokban, így hazánkban is nemzedékeken át azt hazudták, hogy a Nagy Októberi Szocialista Forradalom (kedélyesen NOSZF-nak is becézték) kezdődött ezen a napon. Minden évben egyszer, november 7-én végig kellett hallgatnunk az iskolai és munkahelyi vörös litániákat, fel kellett állnunk a szovjet himnusz hangjaira, ömlött az intézményesített hazugság újságokból, televízióból, rádióból. Pedig közelebb járunk az igazsághoz, ha azt mondjuk, Péterváron közönséges puccs zajlott azon a napon. A bolsevikok kicsiny, de annál erőszakosabb csoportja egyszerűen megragadta a hatalmat, és ha már megragadták, meg is tartották hetven évig. Időközben exportálták a maguk forradalmát, és a világ szerencsétlenebb részein vérrel, tömeggyilkosságokkal, népek, nemzetek, származási, foglalkozási és vallási csoportok teljes eltűnésével létrejöttek a szocialista társadalmak.
1917. november 7-e hatása felbecsülhetetlen az emberi történelemben. Először – és reméljük, utoljára – győzött és uralkodott földrésznyi területeken az egyenlősítés, a kommunizálás központi parancsa. Először érezhették meg emberek százmilliói, hogy az állam hadjáratot visel a saját polgárai ellen, hogy el akarja pusztítani őket pusztán azért, mert a nagy utópia építésében csak zavart okoznának. A kommunista ideológia aztán kimúlt, de mindmáig ott pislákol ikertestvérében, a liberalizmusban, amely úgyszintén a tudás, a tekintély, a rend és a jó érzés ellen visel hadat ott, ahol uralomra jutott.
A pétervári puccs közvetlen és közvetett eredménye: százmillió halott. Vagy talán még ennél is több. Ennyien veszítették életüket a nagy társadalmi kísérletben. Ennyi ember életét vette el Lenin, Trockij, Sztálin, Mao, Pol Pot, Rákosi, Kádár, Honecker, Ceaușescu, Castro és a többi gyilkos.
De az ősbűn 1917. november 7. A nap, amely után már semmi sem volt olyan, mint azelőtt. Ezen a napon a pusztítás szelleme kiszökött a palackból, és a szocializmus itt kísértett köztünk egészen addig, amíg teljesen fel nem falta önmagát.
Összeállításunkban nem törekedhettünk teljességre, de felvillantunk néhány képet, tisztázni igyekszünk néhány kérdést a forradalom napjaiból.