"Készítsd el a legviccesebb és leggonoszabb karikatúrát Istenről!”
A francia firkászok ott folytatják, ahol abbahagyták
A Charlie Hebdo nevű francia szatirikus hetilap Istent gúnyoló karikatúrákkal emlékezik meg a tíz évvel ezelőtti párizsi terrortámadás áldozatairól.Január 7-én lesz a tíz éves évfordulója annak a franciaországi terrortámadásnak, amelynek során tizenkét ember vesztette életét, köztük a Charlie Hebdo szerkesztőségének nyolc tagja. Az elkövetők – Chérif és Saïd Kouachi testvérek – hűséget fogadva az al-Kaidának azért gyilkoltak, mert a francia szatirikus magazin karikatúrákat közölt Mohamed prófétáról, ami nemcsak az iszlamista szélsőségesek, hanem a muszlim hívők körében is világszerte felháborodást váltott ki. A „Je suis Charlie” szlogen a szólásszabadság és a véleménynyilvánítás szabadságának jelképévé vált, világszerte emberek milliói használták a támadás áldozataival való szolidaritás kifejezésére.
A tíz évvel ezelőtti merénylet napján, január 7-én a Charlie Hebdo egy 32 oldalas különszámot jelentet meg, amelyben Istent kigúnyoló alkotásokat közölnek. A szerkesztőség 2024 végén nemzetközi karikatúra-pályázatot hirdetett, amely arra ösztönözte az amatőr és profi művészeket, hogy humoros és provokatív karikatúrákat készítsenek Istenről és a vallásról. Az „Istent kinevetni” címet viselő pályázat célja, hogy a résztvevők kifejezzék haragjukat a vallások szabadságra gyakorolt hatása miatt. Kinek szánták a pályázatot?
„Azoknak, akik belefáradtak abba, hogy egy Isten és vallás által irányított társadalomban éljenek. Azoknak, akik torkig vannak az úgynevezett jó és rossz által átitatott világgal. Azoknak, akiknek elegük van abból, hogy vallási vezetők irányítják az életüket. Rajzoljátok meg haragotokat a vallások szabadság fölötti uralma ellen!”
– szól a provokatív felhívás.
A rajzokat 2024. december 18-ig kellett beküldeni, a legjobbakat a 300 ezer példányszámban nyomtatott emlékező számban is megjelentetik. (A lap heti példányszáma 50 ezer) A 2025. január 7-i kiadásban a karikatúrák mellett az IFOP közvélemény-kutatóintézet által készített felmérés is megtalálható, amely a franciák karikatúrához, istenkáromláshoz és véleménynyilvánításhoz való joghoz fűződő viszonyát vizsgálja. Gérard Biard főszerkesztő annyit árult el a kutatásról, hogy annak eredményei azt mutatják, a francia lakosság, amelyről korábban azt gondolták, hogy kevésbé toleráns ezzel a szabadsággal szemben, nagyrészt és egyre inkább támogatja azt.
Abban biztosak vagyunk, hogy az Istent gúnyoló különszám méltóan emlékezik majd meg a terrortámadásban elhunyt áldozatokra. Legalábbis a lap szellemiségéhez mindenképpen méltó lesz.