A napilap emlékeztetett, hogy az önkormányzatok jelenleg jogosultak elsőbbséget adni a menekülteknek a szociális lakások várólistáján. Ez az intézkedés eddig tehermentesítette a menedékkérők befogadásával foglalkozó központi ügynökséget (COA), amelynek évek óta több menedékkérőt kellene elszállásolnia, mint ahány férőhelye van. Az egyik fő probléma a lakhatási válság: azok a menedékkérők, akik már tartózkodási engedélyt kaptak, kénytelenek a menekültközpontokban maradni, mivel nincs számukra megfelelő lakhatás – így ágyak sem szabadulnak fel az új érkezők számára.

Hirdetés

A szociális bérlakások várólistája Hollandiában rendkívül hosszú. Egy 2023-as kutatás szerint átlagosan hét évig kell várni egy ilyen lakásra, míg a nagyobb városokban a várakozási idő még hosszabb lehet. A holland kormány szerint az, hogy az önkormányzatok előnyben részesítik a menekülteket, hozzájárul a hosszú várakozási időkhöz, ezért betiltanák ezt a gyakorlatot.

A holland önkormányzatok szövetsége aggodalmát fejezte ki az intézkedés miatt.

„Az elsőbbség eltörlésével a menekültek számára szinte lehetetlenné válik a továbblépés a következő lakhatási szakaszba. Ez a rendszer teljes összeomlásához vezethet”

– figyelmeztetett a szervezet.

Korábban írtuk

Az Aedes, a holland lakásügynökségeket összefogó szervezet, szintén kritikusan áll a tervezethez. Egy parlamentnek írt levélben hangsúlyozták, hogy a gyors lakhatáshoz jutás segíti a menekültek integrációját. Ha hosszabb ideig kell bizonytalan körülmények között élniük, nehezebben építik fel az életüket, és ez akadályozhatja társadalmi beilleszkedésüket.

A Telegraaf arról is beszámolt, hogy míg Keijzer intézkedései lassítják a menekültek távozását a befogadóközpontokból, addig Marjolein Faber menekültügyi miniszter pénzügyi ösztönzőkkel próbálja rávenni az önkormányzatokat, hogy több menekültet fogadjanak be. A miniszter 30 ezer eurót ajánl minden lakhatást biztosító önkormányzatnak, és támogatja átmeneti szállások létrehozását, ahol a menekültek várhatnak állandó lakhelyre. Ezekért az átmeneti szállásokért az állam napi 60 eurót fizet személyenként.