Fotó: MTI/EPA

Theresa May brit miniszterelnök kedd este Párizsban bejelentette, hogy az Egyesült Királyság uniós kilépéséről szóló tárgyalások menetrendje nem változik, azok jövő héten megkezdődnek.

„A Brexit-tárgyalások menetrendje változatlan marad, és azok a jövő héten megkezdődnek” – mondta a brit kormányfő Emmanuel Macron francia elnökkel tartott közös sajtótájékoztatóján. „Meg fogjuk találni a megegyezést, amely egyszerre szolgálja az Egyesült Királyság érdekét, de annak a 27 országnak az érdekeit is, amelyek bent maradnak az Európai Unióban” – tette hozzá.

A francia köztársasági elnök megerősítette, azt szeretné, hogy a tárgyalások „a lehető leggyorsabban megkezdődjenek”. Emmnanuel Macron jelezte, hogy az Európai Unió kapuja „mindig nyitva lesz” Nagy-Britannia előtt azért, hogy az Európai Unióban maradjon addig, amíg „a kilépési tárgyalások be nem fejeződnek”. „De ha egyszer elkezdődtek, sokkal nehezebb visszalépni” – hívta fel a figyelmet, megerősítve, hogy tiszteletben tartja a brit nép döntését. 

Az eredeti tervek szerint június 19-én kellene megkezdődnie a Brexit-tárgyalásoknak, de az előrehozott brit választások eredménye, a konzervatív párt vereséggel felérő győzelme miatt nagy a bizonytalanság, hogy sikerül-e tartani a menetrendet. Az Európai Unió vezetői és Michel Barnier, az Európai Bizottság Brexit-ügyi főtárgyalója is az elmúlt napokban aggodalmának adtak hangot amiatt, hogy csúszhat a tárgyalások kezdete.

Emmanuel Macron azt is bejelentette, hogy hazája és Nagy-Britannia „nagyon konkrét akciótervet” indít a terrorizmus elleni küzdelemben az internetes propaganda megakadályozására.

„Úgy döntöttünk, hogy még tovább lépünk egy nagyon konkrét akciótervvel, amelyen napok óta dolgozunk” – mondta a francia elnök. Ennek kapcsán mindketten utaltak a közelmúltban végrehajtott manchesteri és londoni terrortámadásokra.

Emmanuel Macron jelezte, hogy az egyik legfontosabb tervezett intézkedés célja a gyűlöletre és a terrorizmusra való uszítás megszüntetése az interneten. A tervek szerint a brit és francia hatóságok megerősítik a szolgáltatóknak azon kötelezettségét, hogy törölni kell minden uszító tartalmat.

„Történtek már kötelezettségvállalások, de azok nem elégségesek. A levelezések bizalmas jellegének megőrzése mellett javítani kell a hozzáférési eszközökön a kódolt tartalmakhoz annak érdekében, hogy az üzenőprogramok ne válhassanak a terroristák és a bűnözők eszközeivé” – fogalmazott a francia elnök.

„Megállapodtunk abban, hogy többet teszünk az internetes terrorizmus ellen. Az a lényeg, hogy lehetőséget teremtsünk arra, hogy jogilag kötelezni lehessen a vállalatokat a tartalmak törlésére, ha azt nem teszik meg maguktól” – erősítette meg Theresa May. 

A két ország vezetője munkavacsorájukat követően kilátogatott a Franciaország-Anglia barátságos labdarúgó mérkőzésre a Saint-Denis nemzeti stadionba, ahol egyperces csenddel emlékeztek a terrorista merényletek áldozataira.

MTI