„Lengyelország úgy gondolja, hogy a legtermészetesebb és legtartósabb megoldás az volna, ha helyreállítanák a nemzetközileg elismert határokat” – jelentette ki Radoslaw Sikorski. „Minden egyéb megoldás csak Ukrajna kezdeményezésére történhetne” – tette hozzá. Emlékeztetett arra, hogy maga Vlagyimir Putyin orosz elnök „tárgyalt személyesen 2004-ben az Oroszország és Ukrajna közötti határokról szóló szerződésről, és ratifikálta azt”. „Ukrajna megérdemli, hogy békében éljen, és szüksége is van erre, de csak egy igazságos békére, nem arra, hogy kapitulálnia kelljen” – szögezte le Sikorski.

Hirdetés

A lengyel külügyminiszter sürgette az Európai Unió „kelet- és délkeleti irányú bővítésének felgyorsítását”, mert szerinte Oroszország „célja az európai biztonsági architektúra szétrombolása”.

Emmanuel Macron francia államfő hétfőn délelőtt a külföldi francia nagykövetek párizsi értekezletén az ukrajnai háborúról szólva azt mondta, hogy abban nem vár „gyors és könnyű” megoldást. Aláhúzta, hogy területi kérdésekről tárgyalni csak az ukránok részvételével lehet. De arra kérte Kijevet, hogy a számára előnytelen harctéri helyzetben „realistán” tárgyaljon ezekről.

Macron szerint az Egyesült Államoknak kellene meggyőznie Oroszországot arról, hogy üljön tárgyalóasztalhoz, Európának pedig biztonsági garanciákat kell adnia Ukrajnának.

Korábban írtuk

A külügyminiszteri sajtóértekezleten Jean-Noel Barrot francia miniszter a Macron kijelentéseivel kapcsolatos újságírói kérdésre úgy válaszolt: „A köztársasági elnök azt mondta, hogy a megfelelő pillanatban az ukránoknak maguk számára kell feltenniük ezeket a kérdéseket a területről. És az ukránok döntik el, hogy mikor jön el a béketárgyalások pillanata, és hogy azokon milyen feltételekkel vesznek részt.”

Mindenkinek vállalnia kell a szerepét, és „az Egyesült Államok szerepe most minden bizonnyal Ukrajna támogatásának folytatása, amint azt eddig is tette az (orosz) agresszió kezdete óta” – jelentette ki Barrot.