A Soros-tervet hajtják végre
A szakértő szerint meg lehetett volna állítani az illegális bevándorlást.Az erőszaktól sem riadnak vissza a migránsok, ha be akarnak jutni az Európai Unió területére. Több spanyol csendőr is megsérült, amikor áttörték a határkerítést Ceutánál.
Fotó: MTI/AP/Marcos Moreno
Néhány napja több száz afrikai migráns tört át a pengékkel és szögesdróttal megerősített dupla kerítéssoron Ceutánál. Az illegális bevándorlók az erőszaktól sem riadtak vissza, az akcióban 22 spanyol csendőr megsérült.
Ceuta Marokkó északi csücskében található. A mindössze néhány négyzetkilométeres terület azonban Spanyolországhoz tartozik. Innen már csak 14 kilométerre van az európai kontinens. A migránsok a tengeren keresztül is tömegesen próbálnak eljutni Spanyolországba. Naponta átlagosan négyszázan érkeznek a déli államba. A befogadóállomások azonban megteltek, ezért sokszor a fedélzeten kell maradniuk.
A szakértő szerint miután Olaszország szigorított migrációs politikáján, meg lehetett volna állítani az illegális bevándorlást, a spanyol kormány azonban kinyitotta a kapukat. Nem látni azt az egyértelmű és pozitív folyamatot, hogy az érintett két útvonalon blokkolható lenne a migráció – fogalmazott ifj. Lomnici Zoltán alkotmányjogász az M1 Unió28 című műsorában.
Úgy vélte, a spanyol kormánynak is határozottan kellett volna fellépnie a leginkább embercsempészek által szállított afrikai migránsokkal szemben.
A baloldali spanyol kormány bevándorlásbarát politikája miatt Spanyolország lett a bevándorlók új célpontja. A Frontex, vagyis az EU határvédelmi ügynöksége szerint míg korábban Közép-Afrikából Líbiába és onnan Olaszországba vezetett a migránsok útja, az olasz hatóságok szigorítása után azonnal megváltozott az útvonal. Az illegális bevándorlók már Líbia előtt irányt váltanak és Marokkóba, onnan pedig Spanyolországba igyekeznek.
A migránsok a civil szervezetek segítségével mindig a legkönnyebb útvonalat választják – mondta Pócza István, a Századvég vezető elemzője . Úgy látja, a jelenlegi helyzetben a legkisebb ellenállást Spanyolország mutatja, mivel Olaszország határozott lépéseket tett az ügyben. Megjegyezte, ugyanakkor ebben is van némi elmozdulás, hiszen az utóbbi időben több hajót mégis beengedtek az olaszok.
Hozzátette, látszik, hogy nagy nyomás helyeződik az európai uniós szervek és a nyugat-európai országok részéről is az olaszokra, hiszen az eddigi kemény politikát folyamatosan felszámolják.
Az olasz kormány ugyanis megalakulása után lezárta a kikötőit a migránsokat szállító hajók előtt. Július közepén ugyanakkor – ahogy a szakértő fogalmaz – az unió nyomására beengedtek két migránsokat szállító hajót, több, mint 450, zömében afrikai férfival a fedélzetén. Németország, Málta és Portugália jelezte, hogy 50-50 migránst átvesznek. A V4 országai azonban elítélték a lépést. Az önkéntes kvótában Spanyolország is részt vett.
A szakértő szerint a spanyol kormány Soros György tervét hajtja végre. Pócza István úgy fogalmazott, egy belpolitikai válság eredményeképp váltotta le a korábbi, a spanyol nép által megválasztott konzervatív jobboldali kormányt, és lett egy választások nélküli, baloldali kormánya az országnak.
Szerinte Spanyolország azt a politikát valósítja meg, amelyet Soros György megfogalmazott és elvár a migráció kérdésében. Ez már látszott az egyezkedések és a kormányalapítás alatt is, ezt mutatja az is, hogy Soros György a háttérben találkozott a jelenlegi spanyol államfővel. Megjegyezte, időközben a spanyol kormány felismerte, hogy nem bírja anyagilag a migránsok érkezését, ezért az Európai Uniótól további anyagi segítséget vár.